«Նոյյան Տապան» Հիմնադրամի «Գյուտարարների ակումբի» անդամները հանդիպել են ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչներին
Գիտությանը, նորարարական տեխնոլոգիաների զարգացմանը և հեռանկարային լուծումերին աջակցող «Նոյյան Տապան» Հիմնադրամի շրջանակներում գործող «Գյուտարարների ակումբի» անդամ գիտնականները հնարավորություն ունեցան երկրի պաշտպանությանն ուղղված իրենց առաջարկները և լուծումները ներկայացնել ՀՀ Պաշտպանության նախարարության պաշտոնյաներին՝ հեռանկարային համագործակցության նպատակով:
«Գյուտարարների ակումբի» քննարկմանը ներկա էին նաև ՀՀ ՊՆ Ռազմաարդյունաբերության վարչության պետ Մուրադ Իսախանյանը և ՀՀ ՊՆ ռազմատեխնիկական ծառայության պետ, գնդապետ Կամո Միրզոյանը, ովքեր ողջունեցին «Նոյյան Տապան» Հիմնադրամի այս նախաձեռնությունը եւ պատրաստակամություն հայտնեցին համագործակցել Գյուտարարների ակումբի հետ:
Ինչպես տեղեկացրեց ՀՀ ՊՆ Ռազմաարդյունաբերության վարչության պետ Մուրադ Իսախանյանը, այս տարվա մարտի 25-ին ընդունվել է եւ արդեն գործում է «Ռազմարդյունաբերական համալիրի մասին» ՀՀ օրենքը, որի համաձայն ՀՀ ՊՆ կազմում պետք է ստեղծվի ռազմաարդյունաբերության պետական կոմիտե և ռազմաարդյունաբերության հանձնաժողով, որին կից գործելու են ռազմատեխնիկական և գիտատեխնիկական խորհուրդներ, ինչը ենթադրում է հայ գյուտարարների կոնկրետ առաջարկների ուսումնասիրություն և դրաց համապատասխան արձագանք պետական կառույցի կողմից:
Ըստ նրա` ողջունելի է, երբ հայ գյուտարարները ձգտում են երկրի պաշտպանությանն ուղղված առաջարկներ և լուծումներ գտնել, սակայն չպետք է մոռանան, որ ՀՀ ՊՆ-ն օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ պատճառներով չի կարող բոլոր առաջարկներն ուսումնասիրել և արձագանքել: «Մինչ օրս տարբեր անհատներից, կազմակերպություններից ստանում ենք բազմաթիվ առաջարկներ, դրանց հեղինակներից յուրաքանչյուրին թվում է, թե իր առաջարկն է ամենակարևորը ԶՈւ-ի համար, մինչդեռ ՀՀ ԶՈւ Գլխավոր շտաբն է որոշողը, թե այդ գյուտերից որն է հարկավոր բանակին, որը՝ ոչ»,- ընդգծեց ՊՆ ներկայացուցիչը: Մ. Իսախանյանի խոսքերով` վերոնշյալ ռազմատեխնիկական և գիտատեխնիկական խորհուրդների նպատակն է, որպեսզի այսուհետ անհատների կամ հայկական ընկերությունների կողմից արվող առաջարկները հնարավորինս մանրամասնորեն ուսումնասիրվեն և անհրաժեշտության դեպքում ներդրվեն ՀՀ Զինված ուժերի համակարգում:
Վերջինիս տեղեկացմամբ` ներկայումս ՀՀ ՊՆ ռազմաարդյունաբերության հիմնական խնդիրները երեքն են` արդեն գոյություն ունեցող սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի սարքին վիճակում պահելը` դրանց սպասարկումից մինչև հիմնարար նորոգում, ապա խորհրդային արտադրության ռազմատեխնիկայի արդիականացում և սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի նոր նմուշների ստեղծում:
Մ. Իսախանյանը նշեց, որ առավել արդյունավետ կլինի գյուտարարների համագործակցությունը ՀՀ ՊՆ-ի հետ, եթե գյուտարարներն աշխատեն վերը թվարկված խնդիրների լուծման ուղղությամբ:
«Այս պահի դրությամբ ռազմատեխնիկական և գիտատեխնիկական խորհուրդների նախագծում ընդգրկված են չորս ուղղություններ` մեքենաշինություն, բարձր տեխնոլոգիաներ, ֆիզիկա-մաթեմատիկա, քիմիա-կենսաքիմիա»,- ասաց Մ. Իսախանյանը` հավելելով, որ գյուտարարներն իրենց աշխատանքներում հաշվի առնեն այդ ուղղությունները:
ՊՆ ներկայացուցիչը խոստացավ օգնել գյուտարարներին իրենց գյուտերը ռազմաարդյունաբերական հանձնաժողովին կից երկու խորհուրդներում ներկայացնելու հարցում: «Եթե արված առաջարկը հաստատվի հանձնաժողովում, ապա ավտոմատ կերպով որոշվելու է տվյալ առաջարկի իրագործման համար պահանջվող գումարի չափը և տրամադրումը գյուտարարին»,- ասաց նա:
«Նոյյան Տապան» Հիմնադրամի «Գյուտարարների ակումբի» քննարկմանը մասնակիցում էր նաեւ ՀՀ ՊՆ ռազմատեխնիկական ծառայության պետ, գնդապետ Կամո Միրզոյանը, ով անհատական զրույցների միջոցով մանրամասնորեն ծանոթացավ գյուտարարներից յուրաքանչյուրի առաջարկին:

Члены «Клуб изобретателей» встретились с представителями Министерства обороны РА.
Ученые – члены Клуба изобретателей в рамках фонда «Ноян Тапан», поддерживающего науку, развитие инновационных технологий и перспективных решений, имели возможность представить свои предложения по защите страны руководству Министерства РА. обороны за перспективное сотрудничество.
В обсуждении «Клуба изобретателей» приняли участие начальник управления военной промышленности Министерства обороны РА Мурад Исаханян и начальник военно-технической службы Министерства обороны РА полковник Камо Мирзоян, которые приветствовали данную инициативу. фонда «Ноян Тапан» и выразили готовность сотрудничать с Клубом изобретателей.
Как сообщил начальник управления военной промышленности Министерства обороны РА Мурад Исаханян, 25 марта этого года был принят и уже вступил в силу Закон РА «О военно-промышленном комплексе», согласно которому Государственный комитет по военно-промышленным вопросам При Министерстве обороны РА необходимо создать промышленную и военно-промышленную комиссию. Եւ Научно-технические советы, которые предполагают изучение конкретных предложений армянских изобретателей. Եւ Соответствующий ответ со стороны государственной структуры.
По его словам, приветствуется, когда армянские изобретатели ищут предложения առաջարկ для поиска решений պաշտպանության для защиты страны, но при этом не следует забывать, что Минобороны РА не может изучить и отреагировать на все предложения по объективно-субъективным причинам. «На сегодняшний день к нам поступает много предложений от разных лиц и организаций, каждый из их авторов считает свое предложение наиболее важным для Вооруженных Сил, а Генеральный штаб ВС РА решает, какое из этих изобретений необходимо армии, а какое нет “, – подчеркнул представитель Минобороны. Մ. По словам Исаханяна, цель упомянутых выше военно-технических и научно-технических советов – как можно более детально изучить предложения отдельных лиц или армянских компаний и, при необходимости, внедрить их в Вооруженных силах РА.
По его словам, в настоящее время основными проблемами военной промышленности Министерства обороны РА являются три: поддержание существующего вооружения в состоянии боевой техники, от технического обслуживания до капитального ремонта, затем модернизация военной техники советского производства, создание новых образцов вооружения и военной техники.
Մ. Исаханян отметил, что сотрудничество изобретателей с Министерством обороны РА будет более эффективным, если изобретатели будут работать над решением вышеупомянутых проблем.
«В настоящее время проект военно-технических и научно-технических советов включает четыре направления: машиностроение, высокие технологии, физико-математика, химия-биохимия», – сказал М. Исаханян, добавив, что изобретатели должны учитывать эти направления в своей работе.
Представитель Минобороны пообещал помочь изобретателям представить свои изобретения в двух советах при Военно-промышленной комиссии. «Если предложение будет одобрено комиссией, сумма, необходимая для реализации предложения, будет определена автоматически – резерв изобретателю», – сказал он.
В обсуждении «Клуба изобретателей» фонда «Ноян Тапан» также принял участие начальник Военно-технической службы Министерства обороны РА полковник Камо Мирзоян, который подробно ознакомился с предложениями каждого из них. изобретатели в индивидуальных беседах.