Երբ վտանգված է մեր ազգային անվտանգությունը․․․
Սևանա լճում հատկապես այս տարի կապտականաչ ջրիմուռների (դրանց մի մասը թունավոր է) բուռն աճը, նշված ջրիմուռներով լճի խիստ վտանգավոր ծաղկումը Հայաստանի ղեկավարության և համապատասխան այլ պաշտոնյաների շրջանում կարծես թե առանձնապես մտահոգության տեղիք չի տալիս, եթե չասենք, որ ոմանց կողմից ընդհանրապես լռություն է: Մինչդեռ իրականում ի՞նչ վտանգ է ներկայացնում Սևանա լճում հիշյալ ջրիմուռների աննախադեպ ծաղկումը…
«Ջրիմուռների ծաղկումը վկայում է Հայաստանի պետական անվտանգությանը նոր ու շատ խոշոր մարտահրավերի մասին»,- «Նոյյան Տապան» լրատվական կենտրոնի «Գիտական Հայաստան» հաղորդաշարի ուղիղ եթերում ասաց կենսաֆիզիկոս, քիմիկոս, տնտեսագետ, Հունաստանի ATINER ակադեմիայի իսկական անդամ, ՀՀ Հանրային խորհրդի տնտեսական զարգացման և ներդրումների ենթահանձնաժողովի նախագահ, ԵՄ տարբեր ծրագրերի և ԱՊՀ երկրների խորհրդի փորձագետ Արմեն Ավագյանը (դիտել 7:08-ից):
Գիտնականի տեղեկացմամբ, Սևանա լճում այս կապտականաչ ցիանաբակտերիաների (անաբենա) առաջին ծաղկումը գրանցվել է դեռ 1964 թվականին:
«Ցիանաբակտերիաները կարող են արտադրել տոքսիններ` պատասխանատու դառնալով ջրի հետ կապված թունավորման ավելացման հետ` ինչպես մարդկանց, այնպես էլ վայրի բնության, և լուրջ դժվարություններ սռեղծել ջրի մատակարարների համար- ասաց Արմեն Ավագյանը:- 1998 թվականին ԱՄՆ-ի բնապահպանական գործակալությունը ցիանաբակտերիաները և դրանց տոքսինները ներառել է աղտոտիչների ցանկում որպես առաջատարներ: Ցիանաբակտերիաները կարող են հանդիսանալ ալերգիկ ռեակցիաների, գաստրոէնտրիտների ու նույնիսկ ավելի ծանր հիվանդությունների պատճառ… Նեյրոտոքսինները վնասում են նյարդային համակարգը, հեպատոտոքսինները` լյարդը, դերմատոտոքսինները գրգռում են մաշկը և լորձաթաղանթները»:
Ինչպես «Գիտական Հայաստան» հաղորդաշարի հյուրը նշեց, անաբենայի (կապտականաչ ջրիմուռի տեսակ) կողմից, որը Սևանում առկա է, արտադրված նեյրոտոքսինային ալկալոիդները մարդու համար մահացու են ջրի 1 լիտրում 20 միկրոգրամ պարունակության պարագայում, աֆանատոքսիններն առաջացնում են շնչռական մկանների կաթված: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից ջրում միկրոտոքսինի թույլատրելի նորմը կազմում է մինչև 1 միկրոգրամ լիտրում: Որոշ տոքսիններ խթանում են ուռուցքի զարգացումը»:
Արմեն Ավագյանի հավաստմամբ, կապտականաչ ջրիմուռների արտադրած թույնով թունավորվելու արդյունքում գրանցվել է նաև կովերի, խոզերի, ոչխարների, շների ու թռչունների լյարդի վնասում և անկում: Մարդկանց, անասունների, թռչնաբուծական և ձկնաբուծական տնտեսությունների, խեցգետինների, ընդհանրապես ջրային ֆաունայի թունավորումը կարող է տեղի ունենալ ինչպես հիշյալ ջրիմուռների ծաղկման շրջանում տոքսիններ պարունակող ջրի հետ շփման կամ այդ ջուրը խմելու միջոցով, այնպես էլ այդպիսի ջրով աճեցված գյուղմթերքի օգտագործման հետևանքով: Այլ կերպ ասած, թունավորման վտանգի տակ են ոչ միայն Սևանա լճի ձկներն ու խեցգետինները, այլև լճի ջրով ոռոգված Արարատյան դաշտի պտուղ-բանջարեղենը, եթե լիճը ներկայիս իրավիճակից հանելու համար անհապաղ չձեռնարկվեն համապատասխան միջոցներ, և ջրում թույնի պարունակությունը գնալով ավելանա:
Սևանա լճում կապտականաչ ջրիմուռների բուռն աճը, որին ականատես ենք այժմ, ըստ գիտնականի, կարող է բավական լուրջ առողջական խնդիրներ առաջացնել Հայաստանի բնակչության շրջանում, այն մեր ազգային անվտանգության նկատմամբ խոշոր մարտահրավեր է, քանի որ սպառնալիքի տակ է նաև մեր սննդի անվտանգությանը, ձկները, երբ որ այդպիսի թունավոր նյութեր են կլանում, դա մտնում է նրանց մեջ, մարդը սնվելով այդ ձկներով, անուղղակիորեն է ստանում այդ տոքսինները:
Ավելին. Սևանա լիճը, ինչպես գիտնականը նշեց, մեր ոռոգման ու խմելու ջրերի 80 տոկոսն է ապահովում, և եթե այսպես շարունակվի աղտոտվել, մենք կզրկվենք նշված ջրերն օգտագործելու հնարավորությունից, ինչպես նաև անասնապահությունից ու ձկնաբուծությունից: Հավելենք նաև, որ էապես կբարձրանան բնակչության հիվանդացության ու մահացության առանց այն էլ բարձր ցուցանիշները: Սևանա լճում ջրի աղտոտման հանգեցրած և կապտականաչ ջրիմուռների աճը խթանած ու խթանող օրգանական նյութը, նույնիսկ ՀՀ բնապահպանության նախարարության 2017թ. պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն, գերազանցում է թույլատրելի նորման: Նույն ուսումնասիրության համաձայն, պղնձի քանակը Սևանա լճում սահմանային թույլատրելի խտությունը գերազանցում է 1,3-7,3 անգամ, քրոմի քանակը 2-3,8 անգամ, վանադիումինը` 5-5,6 անգամ, մագնեզիումինը` 1,2 անգամ, սելենինը` 5,7-7 անգամ: Ո՞վ, ավելի ճիշտ, ովքե՞ր են պատասխան տալու այս ամենի համար: Լիճը հենց այնպես չէր կարող կեղտոտվել և ինքն իրեն չի կեղտոտվել վերոնշյալ նյութերով, մարդիկ են մեղավոր` պետական համապատասխան պաշտոնյաները (նախկին ու ներկա), տնտեսվարողները… Եթե նրանք չկանչվեն պատասխանատվության, ուրեմն կոռուպցիայի դեմ իշխանությունների պայքարը ձևական է, կոռուպցիայի դեմ պայքարելու երևութականություն ստեղծելու նպատակ ունեցող, ուրեմն իրականում չկա նոր Հայաստան, կեղծիքով անվանափոխված հին Հայաստանն է:
Նշենք նաև, որ Արմեն Ավագյանը ամերիկյան քիմիական ընկերակցության և ամերիկյան արդյունաբերական քիմիայի ընկերակցության անդամ է, նա առաջինն է, Հայաստանի գիտնականներից, որ ԱՄՆ-ում ճանաչվել է որպես հանճար, ստացել է Ալբերտ Էյնշտեյնի անվան մրցանակի դափնեկրի կոչում, համարվելով որպես գիտության պատմության մեջ ամենամեծ և ամենաազդեցիկ առաջնորդներից մեկը։ Նա նաև Անգլիայի Քեմբրիջի համալսարանի կողմից ընդգրկվել է աշխարհի 100 պրոֆեսիոնալների ցանկում, և նրան շնորհվել է «Միջազգային նախագահական մրցանակ»: Արմեն Ավագյանի կենսագրությունն ընդգրկված ԱՄՆ-ի և Քեմբրիջի տարբեր գիտական կենտրոնների կենսագրական գրքերում՝ «XXI դարի 2000 նշանավոր մտավորականներ», «XXI դարի ակնառու ինտելեկտուալներ», «Միջազգային կենսագրությունների բառարան», ինչպես նաև Մարքիուսի «Ով ով է» գրքում:
2017թ. Արմեն Ավագյանն ընտրվել է նաև 115 երկրներից 2307 ակադեմիկոսների միավորող Հունաստանի ATINER ակադեմիայի իսկական անդամ (քիմիա և շրջակա միջավայր բաժանմունքներ), ինչպես նաև արժանացել է 1899 թվականից գործող ԱՄՆ-ի Մարքիուսի «Ով ով է»(«Marquis Who’s Who») հրատակության հիմնադրի անվան («The Albert Nelson Marquis Lifetime Achievement») բարձրագույն մրցանակին՝ իր ոլորտում երկարատև համաշխարհային առաջնորդության ու գերազանցության համար:
Արմեն Ավագյանը հանդիսանում է միջազգային ամսագրերի խմբագրական խորհուրդների անդամ` «Էկոլոգիական քիմիական Ճարտարագիտություն» ամսագրի (ԱՄՆ), «Քիմիական, բնապահպանական և կենսաբանական Ճարտարագիտություն» ամսագրի(ԱՄՆ,), ինչպես նաև «Ժամանակակից կառավարման ֆորում» ամսագրի (Սինգապուր):
Արմեն Ավագյանն այս տարի հանդիսանում է նաև տարբեր միջազգային գիտաժողովների կազմակերպչական կոմիտեների անդամ, այդ թվում` «Կլիմայի Փոփոխության և Գլոբալ Տաքացում» 5-րդ համաշխարհային կոնֆերանսի (Նյու Յորք, ԱՄՆ), «Թափոնների վերամշակման և կրկին օգտագործման 7-րդ համաշխարհային կոնվենցիա»գագաթաժողովի (Տոկիո, Ճապոնիա), «Ջրերի աղտոտում և կեղտաջրերի կառավարում» գիտաժողովի (Հռոմ, Իտալիա), «Կենսաէներգիայի կոնգրեսի» (Բեռլին, Գերմանիա), «Երկրի գիտության և երկրաբանության. Երկրում տեղի ունեցած փոփոխությունները խթանելու և վերլուծելու» (Ամստերդամ, Նիդեռլանդներ), «Ջրամբարների ճարտարագիտություն` նավթի և գազի ծայրահեղ արտանետումների համար» (Բուենոս Այրես, Արգենտինա), «Էկոլոգիական գիտություն և տեխնոլոգիա» (Վիեննա, Ավստրիա) գիտաժողովների:
Արմեն Ավագյանի բացառիկ համաշխարհային նվաճումը համարվում է հեղինակած տեսությունը, ներկայացված հեղինակի «Գլոբալ կայուն զարգացման տեսություն` հիմնված արդյունաբերական և կենսաբանական ցիկլերում միկրոջրիմուռների կիրառման վրա: Նոր կենսաբանական համակարգի նախագծում և կառուցում» աշխատությամբ, որը հրատարակվել է աշխարհի ամենախոշոր` «Ամազոն» հրատարակչությունում:
Տեղեկացնենք, որ Սևանա լճում կապտականաչ ջրիմուռների բուռն ու վտանգավոր աճին ավելի վաղ անդրադարձել ենք մեր «Սևանա լճում այս տարի կապտականաչ ջրիմուռների ինտենսիվ աճ է եղել, դրանց մի մասը թունավոր է, սկսվել են հետազոտություններ (տեսանյութեր)» հրապարակմամբ:
«Գիտական Հայաստան» հաղորդաշարի հյուրի հետ հարցազրույցին կարելի էր հետևել ԱՄՆ հայկական AABC հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում, ինչպես նաև առցանց` «Նոյյան Տապան» լրատվական կենտրոնի www.nt.am կայքով, «Նոյյան Տապան» հեռուստաընկերության Youtube-յան ալիքով, «Նոյյան Տապան» ֆեյսբուքյան էջում և «Noyan Tapan» ֆեյսբուքյան խմբում։

Когда наша национальная безопасность находится под угрозой ․․․
Быстрый рост сине-зеленых водорослей (некоторые из них ядовиты) в озере Санаа в этом году, чрезвычайно опасное цветение озера этими водорослями, похоже, не вызывает особого беспокойства у руководства Армении и других соответствующих официальных лиц, если не к молчанию. Между тем, в чем реальная опасность невиданного цветения упомянутых водорослей в озере Сана…
«Процветание водорослей свидетельствует о новом и очень большом вызове государственной безопасности Армении», – сказал биофизик, химик, экономист, действительный член греческой академии ATINER, экономического развития и инвестиций Общественного совета Республики Армения. Армен Авагян, председатель подкомитета, эксперт Совета Совета СНГ по различным программам ЕС (просмотр с 7:08).
По словам ученого, первое цветение этих сине-зеленых цианобактерий (анабены) в озере Шана было зафиксировано в 1964 году.
«Цианобактерии могут вырабатывать токсины, становясь ответственными за рост отравления воды, как у людей, так и у диких животных,« создавая серьезные проблемы для поставщиков воды », – сказал Армен Авагян, заняв первое место в списке загрязнителей. «Цианобактерии могут вызывать аллергические реакции, гастроэнтерит и даже более серьезные заболевания. Нейротоксины поражают нервную систему, гепатотоксины поражают печень, дерматотоксины раздражают кожу и слизистые оболочки».
По словам гостя программы “Научная Армения”, алкалоиды нейротоксинов, производимые Anabena (разновидность сине-зеленых водорослей), присутствующие в Сиане, смертельны для человека при содержании 20 микрограммов на литр воды. Допустимый уровень микротоксина в воде Всемирной организацией здравоохранения – до 1 микрограмма на литр. «Некоторые токсины стимулируют рост опухолей».
По словам Армена Авагяна, в результате отравления ядом сине-зеленых водорослей была повреждена печень коров, свиней, овец, собак и птиц. Отравление людей, домашнего скота, птицы, рыбоводных хозяйств, раков и водной фауны в целом может происходить либо при контакте с водой, содержащей токсины, либо с питьевой водой, содержащей токсины, в период цветения этих водорослей, либо при использовании сельскохозяйственных продуктов, выращенных на такой воде. Другими словами, не только рыба и раки озера Санаа находятся под угрозой отравления, но и фрукты и овощи Араратской долины, орошаемые озерной водой, если не будут приняты соответствующие меры для вывода озера из нынешней ситуации. , содержание яда в воде увеличится.
По словам ученого, стремительный рост сине-зеленых водорослей в озере Санаа, который мы наблюдаем сейчас, может вызвать довольно серьезные проблемы со здоровьем у населения Армении, это большой вызов нашей национальной безопасности, так как угрожает нашей пище. безопасность, рыба, когда такие они поглощают ядовитые вещества, они попадают в них, когда человек ест эту рыбу, он косвенно получает эти токсины.
Более. Озеро Санаа, как отметил ученый, обеспечивает 80% нашей ирригационной и питьевой воды; Добавим, что и без того высокие показатели заболеваемости и смертности населения существенно вырастут. Органический материал, который стимулировал и стимулировал рост сине-зеленых водорослей, вызывающих загрязнение воды в озере Санаа, даже По официальной информации, это превышает допустимую норму. По данным того же исследования, количество меди в озере Санаа превышает ПДК в 1,3-7,3 раза, количество хрома – в 2-3,8 раза, ванадия – в 5-5,6 раза, магния – в 1,2 раза, селена – в 5 раз. 7-7 раз. Кто, а точнее, кто за все это будет отвечать? Озеро не могло быть загрязнено просто так оно не загрязнилось вышеперечисленными материалами, виноваты люди – соответствующие государственные чиновники (прошлые и настоящие), бизнес … Если они не привлечены к ответственности, то борьба властей борьба с коррупцией ведется жестко, направлена ​​на создание коррупции, так что на самом деле нет новой Армении, это старая Армения, переименованная мошенничеством.
Следует отметить, что Армен Авагян является членом Американского химического общества, Американского промышленного химического общества, он первый армянский ученый, признанный гением в США, получивший звание лауреата премии Альберта Эйнштейна. считается самым влиятельным в истории науки одним из лидеров. Он также был назван одним из 100 мировых профессионалов Кембриджским университетом, Англия, и был удостоен Международной президентской премии. Армен А.
Биография Вагяна включена в биографические книги различных научных центров Кембриджа, США: «2000 выдающихся интеллектуалов XXI века», «Выдающиеся интеллектуалы XXI века», «Словарь международных биографий», а также книгу Маркуса » Кто есть кто”.
2017 г. Армен Авагян был избран действительным членом Греческой академии ATINER (кафедра химии и окружающей среды), объединяющей 2307 ученых из 115 стран, а также основателем издательства Marquis Who’s Who, работающего с 1899 года ( Премию Альберта Нельсона маркиза за заслуги в жизни) за долгосрочное глобальное лидерство и выдающиеся достижения в своей области.
Армен Авагян является членом редакционных коллегий международных журналов, таких как Environmental Chemical Engineering (США), Chemical, Environmental Biological Engineering (США) и Modern Governance Forum (Сингапур).
В этом году Армен Авагян также является членом оргкомитетов различных международных конференций, в том числе 5-й Всемирной конференции по глобальному изменению климата и глобальному потеплению (Нью-Йорк, США), 7-й Всемирной конвенции по переработке отходов. Токио, Япония), Конференции. по теме «Загрязнение воды – управление сточными водами» (Рим, Италия), «Конгресс биоэнергетики» (Берлин, Германия), «Науки о Земле и геология. Содействие и анализ изменений в стране »(Амстердам, Нидерланды), Разработка пластов для экстремальных выбросов нефти и газа (Буэнос-Айрес, Аргентина), Экологические науки и технологии (Вена, Австрия).
Уникальным мировым достижением Армена Авагяна считается автор представленной автором теории «Теория глобального устойчивого развития, основанная на использовании микроводорослей в индустриально-биологических циклах». Разработка и построение новой биологической системы, опубликовано крупнейшим в мире издателем Amazon.
Мы хотели бы сообщить вам, что ранее мы упоминали о быстром и опасном росте сине-зеленых водорослей в озере Санаа в нашей публикации «Интенсивный рост сине-зеленых водорослей в озере Санаа в этом году, некоторые из них ядовиты, исследования (видео ) начал”.
Интервью с гостем программы «Научная Армения» можно было следить в прямом эфире на армянском телевидении AABC, а также на сайте www.nt.am информационного центра «Ноян Тапан», на телеканале «Ноян Тапан» Youtube, «Ноян Тапан» “в Facebook в группе N” Ноян Тапан “в Facebook.