Միշել Մեթյու Տեր-Պողոսյան
Միշել Մեթյու Տեր-Պողոսյանը (21 ապրիլի, 1925 – 19 հունիսի, 1996 թ.) Հայ-ամերիկացի միջուկային ֆիզիկոս էր, որը պոզիտրոնային արտանետման տոմոգրաֆիայի (PET) ՝ առաջին գործառութային ուղեղի պատկերման տեխնոլոգիայի հայրերից է: PET- ը կարող է արդյունավետ օգտագործվել `գնահատելու համար, թե ուղեղի որ տարածքները ակտիվ են եղել տարբեր մտավոր գործընթացների ընթացքում` ի տարբերություն սովորական CT- ի միջոցով ուղեղի կառուցվածքին նայելու:
Տեր-Պոգոսյանը ծնվել է Բեռլինում ՝ հայ ծնողների միակ երեխան, ովքեր բնակություն են հաստատել Գերմանիայում ՝ Առաջին աշխարհամարտի ընթացքում Հայոց ցեղասպանությունից փրկվելուց հետո: Ընտանիքը տեղափոխվել է Ֆրանսիա, երբ Միշելը դեռ փոքր էր: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ նա կռվեց ֆրանսիական դիմադրության հետ: Գիտության ոլորտում նա գիտական ​​աստիճաններ է ստացել Փարիզի համալսարանից և Ռադիումի ինստիտուտից: 1946 թվականին նա արտագաղթեց Միացյալ Նահանգներ ՝ սովորելու Սենթ Լուիսի Վաշինգտոնի համալսարանում; հետագայում նա միացավ Վաշինգտոնի համալսարանի բժշկական դպրոցի պրոֆեսորադասախոսական կազմին: Նա ամուսնացել էր 1966 թվականին Էն Սքոթ Դոդսոնի հետ և ուներ երեք երեխա և վեց թոռ:
PET սկանավորումը քաղցկեղի հայտնաբերման ամենահեռանկարային տեխնիկայից մեկն է և կիրառելի է սրտի հիվանդությունը վերահսկելու համար: Նոր ռադիոլիգանդների մշակումը կարող է թույլ տալ, որ պոզիտրոնային արտանետման տոմոգրաֆիան ավելի շատ օգտագործվի բժշկության այլ ոլորտների համար:
Տեխնիկան օգտագործում է ծայրահեղ կարճ գործող ռադիոակտիվ նյութերի ներարկում, որոնք սովորաբար կապված են ջրի կամ դեզօքսիգլյուկոզի հետ: Դեզօքսիգլյուկոզի մեթոդը ուղղակիորեն չափում է ուղեղի նյութափոխանակությունը, մինչդեռ ռադիոակտիվ պիտակավորված ջուրն արդյունավետ է ուղեղի արյան հոսքի չափման համար:

Мишель Мэтью Тер-Погосян
Мишель Мэтью Тер-Погосян (21 апреля 1925 – 19 июня 1996) был армяно-американским физиком-ядерщиком, который является одним из отцов позитронно-эмиссионной томографии (ПЭТ), первой технологии функциональной визуализации мозга. ПЭТ можно эффективно использовать для оценки того, какие области мозга были активными во время различных психических процессов, по сравнению с изучением структуры мозга с помощью обычной компьютерной томографии.
Тер-Погосян родился в Берлине, единственный ребенок армянских родителей, которые поселились в Германии после того, как спаслись от Геноцида армян во время Первой мировой войны. Семья переехала во Францию, когда Мишель был маленьким ребенком. Во время Второй мировой войны он сражался с французским сопротивлением. Он получил научные степени в Парижском университете и Институте радия. В 1946 году он эмигрировал в США, чтобы учиться в Вашингтонском университете Сент-Луиса; Позже он поступил на факультет Медицинской школы Вашингтонского университета. Он был женат в 1966 году на Энн Скотт Додсон и имел троих детей и шесть внуков.
ПЭТ-сканирование – один из наиболее многообещающих методов обнаружения рака, который находит применение при мониторинге сердечных заболеваний. Разработка новых радиолигандов может расширить возможности использования позитронно-эмиссионной томографии в других областях медицины.
В методике используется инъекция радиоактивных веществ ультракороткого действия, обычно связанных с водой или дезоксиглюкозой. Метод дезоксиглюкозы непосредственно измеряет метаболизм мозга, тогда как вода с радиоактивной меткой эффективна для измерения кровотока в мозге.