• նորարարական տեխնոլոգիաների վրա հիմնաված նոր ընկերությունների ստեղծմանը,
1․ Հիմնադրամն առաջին հերթին ստեղծված է օժանդակելու համար այն գիտնականներին ու գյուտարարներին, ովքեր ունեն նորարար գաղափարներ եւ տեսություններ, սակայն տարբեր պատճառներով դրանք չեն կարողանում իրականացնել կամ ներկայացնել հանրությանը: Գաղտնիք չէ, որ գյուտարարներն ու գիտնականները հաճախ հնարավորություն  չեն ունենում հանրությանը ներկայացնել նորարարական գաղափարները, գյուտերը` տարբեր պատճառներով. նյութական անբավարար միջոցներ, իրենց նորարարական գաղափարների նկատմամբ անվստահություն  կամ անտեսում պաշտոնական գիտության ներկայացուցիչների կողմից եւ այլն:
Օգնելով գյուտարարին պատրաստել իր գաղափարի գործող մոդելը, եւ համոզվելով այդ նորարարությունների հեռանկարայնության մեջ, հիմնադրամը փնտրում եւ գտնում է ներդրողներ, որի արդյունքում  գյուտարարի, ներդրողների եւ հիմնադրամի մասնակցությամբ ստեղծվում է նոր ընկերություն, որը զբաղվում է  այդ նորարարության կամ գյուտի ներդրմամբ կյանքում։ Հիմնադրամի մասնակցոջթյունը այդ ընկերություններում  հնարավորություն կտա հիմնադրամին, բացի դասական դրամահավաքներից, ունենալ նաեւ ֆինանսավորման այլ աղբյուրներ եւ ստացված գումարները ուղղել իր կանոնադրական նպատակների իրականացմանը
2․ Հիմնադրամի նպատակն է նաեւ փորձել ստեղծել համապատասխան միջավայր, ուր հայ գյուտարարներն ու գիտնականները ազատ կարողանան շփվել միմյանց հետ, ներկայացնեն միյանց եւ հանրությանը իրենց գաղափարներն ու նորարարություները, կազմակերպեն  քննարկումեր եւ հանդիպեն պոտենցիալ ինվեստորների հետ: Չափազանց կարեւորում ենք այդ միջավայրի դերը նաեւ տարբեր սերունդների գյուտարարների եւ նորարարների շփման առումով, ինչի հետեւանքով անշուշտ կծագեն նոր գաղափարներ եւ համագործակցություններ։
Այդ նպատակով հիմնադրամին կից գործում է Գյուտարարների ակումբը, որը երկու շաբաթը մեկ կազմակերպում է հավաքներ եւ միջոցառումներ: Այդ հավաքներին, որոնք սովորաբար հեռարձակվում են համացանցով, գրեթե միշտ ներկա են լինում նաեւ տարբեր հեռուստաընկերությունների եւ տպագիր մամուլի լրագրողներ: Ելնելով գյուտարարների ակումբի հանդիպումներին ծավալվող քննարկումների բովանդակությունից, հայաստանյան լրատվամիջոցները մշտապես ներկա են գտնվում արդ հավաքներին եւ լայնորեն լուսաբանում դրանք։
3․ Հիմնադրամի նպատակն է նաեւ հասարակության մեջ եւ առանձնապես երիտասարդության շրջանում կրկին սեր եւ հետաքրքրություն առջացնել գիտության, գիտելիքների եւ գյուտարարության նկատմամբ։   Այդ նպատակով Հիմնադրամը ծրագրում է մի շարք գործողություններ, որոնց մեջ ամենակարեւորներն են․
• Գիտահանրամատչելի ամսագրի հիմնումը
• Գիտահանրամատչելի հաղորդաշարի պատրաստումը եւ ցուցադրության կազմակերպումը թե համացանցով եւ թե հայկական հեռուստաընկերություններից մեկով
• Մարզային այցելություններ եւ դասախոսություններ բարձր դասարանցիների եւ ուսանողների համար
• Գյուտարարական եւ տեխնոլոգիական խմբակների ստեղծում
• Նորարար գիտության ակադեմիայի ստեղծում
Հիմնադրամի գործունեությունը բնականոն շարունակելու համար նյութական օժանդակության կարիք է զգացվում:
Մեզ անհրաժեշտ է հնարավորություն ունենալ պահել առնվազն երկու-երեք աշխատակից` ակումբի քարտուղարության, ինչպես նաեւ հայ գյուտարարների գաղափարների եւ նորարարությունների շտեմարանը՝ Database, պատրաստելու եւ վարելու համար: Այդ աշխատակիցները պետք է զբաղվեն նաեւ Ակումբի անդամների գյուտերը եւ գաղափարները պատշաճ եւ տարբեր լեզուներով հանրությանը եւ պոտենցիալ ինվեստորներին հասկանալի ձեւով ներայացնելով: Նշենք, որ այս պահին ակումբում ներգրավված են շուրջ 40 գյուտարարներ, որոնց ճնշող մեծամասնությունը բազմաթիվ գրանցված գյուտերի, պատենտների եւ նորարարությունների հեղինակ է:

создание новых компаний на основе инновационных технологий,
1 ․ Фонд в первую очередь предназначен для поддержки ученых и изобретателей, у которых есть новаторские идеи и теории, но которые по разным причинам не могут реализовать или представить их общественности. Не секрет, что изобретатели и ученые зачастую не имеют возможности представить публике новаторские идеи, изобретения по разным причинам. Недостаточная материальная база, недоверие или пренебрежение своими новаторскими идеями представителями официальной науки и т. Д.
Помогая изобретателю разработать рабочую модель его идеи и удостоверившись в перспективах этих инноваций, фонд ищет и находит инвесторов, в результате чего создается новая компания с участием изобретателя, инвесторов и фонд, включающий эту инновацию или изобретение в жизнь. Участие фонда в этих компаниях позволит фонду, помимо классического фандрайзинга, иметь другие источники финансирования и направлять полученные деньги на реализацию своих уставных целей.
2 ․ Целью фонда также является создание соответствующей среды, в которой армянские изобретатели и ученые могут свободно общаться друг с другом, представлять свои идеи и инновации друг другу и общественности, организовывать обсуждения и встречаться с потенциальными инвесторами. Мы также придаем большое значение роли этой среды с точки зрения общения между изобретателями и новаторами разных поколений, в результате чего обязательно возникнут новые идеи и сотрудничество.
С этой целью при фонде действует Клуб изобретателей, который каждые две недели проводит встречи и мероприятия. Эти собрания, которые обычно транслируются в Интернете, почти всегда посещают журналисты различных теле- и печатных СМИ. Судя по содержанию дискуссий на заседаниях Клуба изобретателей, армянские СМИ всегда присутствуют на собраниях и широко их освещают.
3 ․ Цель фонда – пробудить любовь и интерес к науке, знаниям и изобретениям в обществе и особенно среди молодежи. С этой целью Фонд планирует ряд мероприятий, важнейшими из которых являются ․
Создание научно-популярного журнала
Подготовка научно-популярной программы и организация шоу как в Интернете, так и на одном из армянских телеканалов.
Визиты в регионы и лекции для старшеклассников и студентов
Создание изобретательских и технологических групп.
Создание Академии инновационных наук
Финансовая поддержка необходима для бесперебойной работы фонда.
Нам нужно иметь возможность удержать минимум двух-трех сотрудников секретариата клуба, а также базу данных идей и нововведений армянских изобретателей, для подготовки и ведения базы данных. Эти сотрудники также должны иметь возможность представлять изобретения и идеи членов Клуба общественности и потенциальным инвесторам на различных подходящих и понятных языках. Стоит отметить, что в настоящее время в клубе работает около 40 изобретателей, подавляющее большинство из которых являются авторами множества зарегистрированных изобретений, патентов и инноваций.