<<Նոյյան Տապան>>  գիտությանը, նորարարական տեխնոլոգիաներին և հեռանկարային լուծումներին աջակցող  հիմնադրամի 2017 թ․ իրականացված  գործունեության վերաբերյալ
2017 թ․ <<Նոյյան Տապան>> գիտությանը, նորարարական տեխնոլոգիաներին և հեռանկարային լուծումներին աջակցող  հիմնադրամի նպատակներին ու ծրագրերի համապատասխան կատարվել են հետեւյալ աշխատանքները։
Կազմվել եւ եւ հարկային մարմիններին է տրվել հիմնադրամի 2016 թ․ հարկային հաշվետվությունը (զրոյական հաշվետվություն՝ մուտքեր եւ ելքեր չկան)։
<Նոյյան տապան> լրատվականի եւ հրատարակչության օժանդակության շնորհիվ (տնօրեն՝ Հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Գ․ Առաքելյան) իրականացվել են մի շարք աշխատանքներ․
1․ Շարունակվել են համալրվել եւ նոր նյութերով լրացվել է  է  հիմնադրամի ntfund.nt.am  կայքը։
2․ Շարունակվել են իրականացվել  հիմնադրամին կից Գյուտարարների ակումբի աշխատանքները։ Ընդլայնվել է ՀՀ պատենտներ ունեցող գյուտարարների եւ նորարորների ցանկը։ ։
Շարունակվել են կազմակերպվել  Գյուտարարների ակումբի հավաքները։  2017 թ․եւս կազմակերպվել են ակումբի հավաքները (շուրջ 15 միջոցառում), որոնց մասնակցել են 30-35 գյուտարարներ։  Շարունակվել են  ներկայացվել ակումբի անդամների մշակումները եւ գաղափարները եւ քննարկվել։
Ակումբի անդամների կողմից նախաձեռնվել է նամակ  ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանին՝ Գյուտարարի մտավոր սեփականությունը գրավի առարկա դարձնելուն ուղղված օրենսդրական նախաձեռնության իրականացման առաջարկությամբ, որը մնացել է անպատասխան։
ԱՄՆ -ում գործող Հայ Ինժիներների եւ Գիտնականորի Միությանը նամակներ են ուղարկվել համագործակցության առաջարկություններով։ Ներկայացվել են հիմնադրամի նախագծերը՝ դրանց իրականացման համար ֆինանսավորում գտնալու ակնկալիքով։ Եղել են բազմաթիվ շահագրգիռ քննարկումներ ՀԻԳՄ ի նախագահության հետ, սակայն լուծումներ դեռեւս չեն գտնվել՝ Ամերիկան կազմակերպության դիրքորոշման պատճառով։ Բանակցությունները շարունակվում են։
Սկսել է եթեր հեռարձաակվել Նոյյան տապանի կողմից պատրաստվող Գիտական Հայաստան հաղորդաշարը՝  http://nt.am/am/newslist/28/  :

«Ноян Тапан» Фонд  – о реализованных мероприятиях 2017
2017 г. Следующие работы выполнены в соответствии с целями и программами Фонда науки, инновационных технологий и перспективных решений «Ноян Тапан».
Фонд 2016 2016 составлен и передан в налоговые органы. налоговый отчет (нулевой отчет: без входов и выходов).
Благодаря поддержке информационного и издательского дома “Ноян Тапан” (директор: Г. Аракелян, член Попечительского совета)
1 ․ Сайт фонда ntfund.nt.am продолжал пополняться и пополняться новыми материалами.
2 ․ Продолжалась работа Клуба изобретателей при фонде. Расширен список изобретателей и новаторов, имеющих патенты РА. .
Продолжались встречи Клуба изобретателей. В 2017 году были организованы клубные сборы (около 15 мероприятий), в которых приняли участие 30-35 изобретателей. Разработки и идеи членов клуба были продолжены и обсуждены.
Члены клуба инициировали письмо премьер-министру Республики Армения Карену Карапетяну с предложением реализовать законодательную инициативу, направленную на залог интеллектуальной собственности изобретателя, которое осталось без ответа.
В Союз инженеров и ученых Армении в США были отправлены письма с предложениями о сотрудничестве. Проекты фонда были представлены с расчетом на поиск финансирования для их реализации. Было много интересных дискуссий с президентом АВП, но из-за позиции Соединенных Штатов решение пока не найдено. Переговоры продолжаются.
Подготовленная «Ноян Тапан» программа «Научная Армения» начала выходить: http://nt.am/am/newslist/28/.