Վարազդատ Ô¿Õ¡Õ¦Õ¡Õ¶Õ»ÕµÕ¡Õ¶.jpgՎարազդատ Կազանջյանը ծնվել է Երզնկայում 1879 թվականին: 1879 թվականին հաճախել է Սվասիֆրանսիական Հիսուսի միաբանություն դպրոց, այնուհետև տեղափոխվել է Սամսուն, որտեղ աշխատել է եղբոր հետ միասին, այնուհետ աշխատել է փոստային ծառայությունում: Փախչելով Համիդյան ջարդերից՝ 1895 թվականի հոկտեմբերին մեկնել է ԱՄՆ, հաստատվել Մասաչուսետս նահանգի Վուսթեր քաղաքում և աշխատել մետաղալարի գործարանում:
1900 թվականին, ստանալով ԱՄՆ քաղաքացիություն, Կազանջյանը 1902-1905 թվականներին սովորել է Հարվարդի համալսարանում, 1921 թվականին արժանացել դոկտորի աստիճանի։ 1915-1919 թվականներին եղել է Հարվարդի համալսարանի բժշկական բաժնի ծնոտների և դեմքի գլխավոր վիրաբույժ։
Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ կամավոր միացել է Հարվարդի բժշկական զորքերին: Այստեղ նա բուժել է խրամատներում տուժածների վատ վնաստածքներ՝ ծնոտ, քիթ, այտեր, փամփուշտներից ու նռնակներից վնասված գանգեր: Աշխատելով Ֆրանսիայի ռազմադաշտերի ինքնաշեն հիվանդանոցների հասարակ պայմաններում՝ Կազանջյանը ցուցաբերում է մարդկային հոգատարություն և նորարարական բժշկական ընթացակարգեր, և սկսվել է նրա կարիերան՝ որպես պլաստիկ վիրաբուժության ժամանակակից պրակտիկայի հիմնադիր։ 1916 թվականին Կազանջյանն ստացել է մայորի կոչում:

Վարազդատ Ô¿Õ¡Õ¦Õ¡Õ¶Õ»ÕµÕ¡Õ¶.jpgВараздат Казанджян родился в Ерзнке в 1879 году. В 1879 году он учился в Конгрегационной школе Иисуса в Свазиленде, затем переехал в Самсун, где работал со своим братом, а затем работал на почте. Спасаясь от погромов гамидийцев, в октябре 1895 года он уехал в Соединенные Штаты, поселился в Вустере, штат Массачусетс, и работал на проволочной фабрике.
Получив гражданство США в 1900 году, Казанджян учился в Гарвардском университете с 1902 по 1905 год, а в 1921 году получил докторскую степень. С 1915 по 1919 год он был главным хирургом-ортопедом в Гарвардской медицинской школе.
Он пошел добровольцем в Медицинские силы Гарварда во время Первой мировой войны. Здесь он лечил в окопах тяжело раненых: челюсть, нос, щеки, черепа, поврежденные пулями и гранатами. Работая в простых условиях самодельных больниц на полях сражений во Франции, Казанджян предоставляет медицинскую помощь, инновационные медицинские процедуры и начал свою карьеру как основоположник современной практики пластической хирургии. В 1916 году Казанджян получил звание майора.