Ջրածնի գեներատոր՝ առանց կողմնակի էներգիայի օգտագործման
• Նախագծի նախաձեռնողն է Գիտությանը, նորարարական տեխնոլոգիաների զարգացմանը եւ հեռանկարային լուծումերին աջակցող «Նոյյան Տապան» Հիմնադրամը:
•  Հիմնադրամի տնօրենն է «Նոյյան Տապան» մեդիա հոլդինգի հիմնադիր եւ նախագահ, փ.գ.թ. Տիգրան Հարությունյանը:
• Նախագծի նպատակն է Հիմնադրամի կողմից աջակցվող գյուտարարի ստեղծած ջրածնային գեներատորների հետագա մշակումը եւ իրացումը, ինչպես նաեւ Հայաստանում նման սարքավորումների զանգվածային արտադրությամբ գբաղվող գործարանի ստեղծումը:
Այլընտրանքային էներգետիկան համաշխարհային տնտեսության մեջ տարեցտարի սկսում է ավելի ու ավելի մեծ դեր խաղալ: Աշխարհում էներգիայի սպառման ցուցանիշի անշեղորեն աճը նպաստում է այլընտրանքային էներգետիկայի նախագծերի, այդ թվում ջրածնային էներգետիկայի ստեղծմանը: Ջրածնային էներգետիկայի զարգացման հարցում այսօր առաջատարներն են ԱՄՆ, Ճապոնիան եւ Եվրոպական միությունը, որոնք արդեն հարյուրավոր միլիոն դոլարներ են ներդրել այս ոլորտում: Ի լրումն այս ամենի, Ճապոնիան ստեղծել է հատուկ հիմնադրամ, որին հատկացրել է 4 միլիարդ դոլար` այս ոլորտում հետազոտություների եւ նորարարական գաղափարների ստեղծման եւ ձեռքբերման համար:
• Հայաստանում հիմնադրել ջրածնային գեներատորներ արտադրող գործարան` ստեղծելով Բաց բաժնետիրական ընկերություն, որի մեջ ներգրավված կլինեն հարյուր հազարավոր բաժնետերեր` այդ թվում նաեւ հայկական սփյուռքից:
• Սույն նախագծի շրջանակներում հիմնած գործարանի արտադրած ջրածնային գեներատորների վաճառք:
• Ջրածնային գեներատորների արտադրության լիցենզիաների վաճառք՝ համապատասխան համաձայնագրերի հիման վրա
• Ստացված պատվերների հիման վրա խոշոր ջրածնային գեներատորների /500-1500 ՄՎՏ/ պատրաստմանն ուղղված նախագծերի իրացում ամբողջ աշխարհում՝:
ՆԱԽԱԳԾԻ ՏՎՅԱԼՆԵՐԸ
• Արտադրության տեղակայումը՝ Հայաստանի Հանրապետություն
• Արտադրողականությունը՝ սկսած նախագծի իրագործման սկզբից՝ 300 սարքավորում տարեկան
• Նոմինալ արտադրողականություն՝ 10 000 սարքավորում տարեկան
• Սարքավորումների արժեքը հաշվարկվում է ելնելով հզորությունից՝ $550 1 ԿՎ արտադրվող ջերմային էներգիայի համար: Նախատեսվում է տարբեր հզորությունների սարքավորումների արտադրություն:
• Լիցենզիոն համաձայնագրի արժեքն է (?)$1 000 000 000:
Հիմնադրամի ուժերով պատրաստվել է ջրածնի արտադրության 1000 ԿՎՏ/ժամ ջերմային հզորություն ունեցող սարքավորման փորձարարա-արտադրական գործող նմուշ:
Ջրածնի արտադրության սարքն ունի ռեսիվերային կառուցվածքով գլանաձև ռեակտոր, որում լիցքավորվում է ռեակցիոն ելանյութը, ջրային սառնարան, գործարկիչ, բունկերներ և շնեկային համակարգ: Բունկերները միացված են շնեկային համակարգին երկու փականներով:
Նախապես շնեկի միջոցով գործարկիչին տրվում է ռեակցիոն նյութի միախառնուրդ մինչ ռեակտորում ռեակցիայի սկսվելը, որից հետո գործարկիչի աշխատանքը դադարեցվում է:
Ռեակտորը ռեակցիոն ելանյութով լիցքավորվում է մեկ անգամ` տասնյակ տարիների համար և ռեակցիայի ամբողջ ընթացքում ելանյութի նոր քանակներ չեն ավելացվում;
Սարքը քաղցրահամ ջրից, առանց կողմնակի էներգիա ծախսելու, արտադրում է տեխնիկական ջրածին, որը հնարավոր է մաքրել և հասցնել բարձր մաքրության:
Արտադրված ջրածնի 0.1 տոկոսը օգտագործվում է ռեակցիայի ընթացքն ապահովելու նպատակով: Սարքը ժամում օգտագործելով մոտ 100լ ջուր արտադրում է շուրջ 110 մ3 ատոմար ջրածին` որը ելքում այրվելով տալիս է 1-1,2 մեգավատ ջերմային հզորություն:
Ջերմաքիմիական ռեակցիաների միջոցով Կատալիզատորի օգնությամբ (որը նորություն է եւ մեր նախագծի նոու-հաուն)ջրածնի ստացման այս տեխնոլոգիան կարող է զարգացնել արտադրական մեծ հզորություններ և ջրածնի քանակը մեկ ժամում հասցնել մինրև 150000-200000 մետր խորանարդի:
Նախագծի իրացումը եւ ջրածնային գեներատորների տարածումը կարող է էական ազդեցություն ունենալ համաշխարհային տնտեսության մեջ ավանդական էներգակիրների օգտագործման ոլորտում: Հետագայում մարդկությունը հետզհետե կարող է ազատվել ածխաջրածնային կախվածությունից էներգետիկայում, քանի որ ջրածինը՝ որպես անհամեմատ ավելի էժան վառելիք, կարող է լիովին փոխարինել ածխաջրածնային վառելիքիները՝ բնական գազը, նավթը եւ քարածուխը:
Ածխաջրածնի արդյունահանման եւ օգտագործման իրավիճակն աշխարհում 2014 թ. տվյալներով հետեւյալն է.
• Բնական գազի հետազոտված հայտնի պաշարները կազմում են մոտ 200 տրիլիոն խորանարդ մետր: Բնական գազի արդյունահանումն ու օգտագործումը տարեկան կազմում է 3.4 տրիլիոն խորանարդ մետր:
• Նավթի հայտնի հետազոտված պաշարները կազմում են մոտ 238 մլրդ տոննա: Նավթի արդյունահանումը եւ օգտագործումը տարեկան կազմում է 4.5 մլրդ տոննա:
• Քարածուխի հայտնի հետազոտված պաշարները կազմում են մոտ 1.8 տրիլիոն տարեկան: Քարածուխի արդյունահանուման ու օգտագործման տարեկան ցուցանիշը կազմում է 7-8 մլրդ տոննա:
Արդյունահանվող ածխաջրածնի հիմնական մասը /շուրջ 85%/ օգտագործվում է որպես վառելիք, այդ թվում էլեկտրոէներգիայի արտադրման համար:
2014 թ. տվյալներով, աշխարհում էլեկտրոէներգիայի արտադրությունն աշխարհում կազմել է 23127000 գիգավատ/ժամ:
Ընդ որում, ածխաջրածնի նման քանակի այրման ժամանակ մթնոլորտ է արտանետվում վնասաբեր գազերի հսկայական զանգված, այդ թվում ավելի քան 40 մլրդ տոննա СО2 եւ մոտ 65 մլն տոննա NOx տարեկան:
Այս պարագայում ջրածնային էներգետիկայի կիրառումը եւ Հիմնադրամի ստեղծած ջրածնային սարքավորումների օգտագործումը դառնում են շատ շահեկան ոչ միայն տնտեսապես, այլ նաեւ էկոլոգիական տեսանկյունից, քանի որ տվյալ տեխնոլոգիայով էներգիայի ստացման ժամանակ արտանետվում է միայն ջրի գոլորշի, որը կարելի է օգտագործել նաեւ որպես քաղցրահամ ջուր ստանալու աղբյուր: Այսպիսով, ջրածնային գեներատորների օգտագործմամբ կարելի է լիովին լուծել նաեւ խմելու ջրի դեֆիցիտի խնդիրը, որը ոչ պակաս հեռանկառային կոմերցիոն նախագիծ է:
Ջրածնային էներգետիկայի եւ մեր ջրածնային գեներատորների կիրառման ոլորտները բազմազան են: Թվարկենք դրանցից մի քանիսը.
• Ջերմամատակարարում (տներ, թաղամասեր, գյուղեր, ավաններ, քաղաքներ)
• Էլեկտրաէներգիայի արտադրություն (նոր ջրածնային ջերմակայանների ստեղծման, գազով եւ քարածուխով աշխատող ջերմակայանները ջրածնային կայանների վերափոխելու, ինչպես նաեւ ատոմակայանների միջուկային էներգաբլոկները ջրածնային էներգաբլոկների փոխարինման միջոցով:
• Ավտոտրանսպորտ
• Երկաթուղային տրանսպորտ
• Ծովային եւ գետային տրանսպորտ
• Քիմարտադրություններ
• Տիեզերակայանների էներգոմատակարարում
ՋՐԱԾՆԻ ՍՏԱՑՄԱՆ ՀԱՅՏՆԻ ՏԵԽՆՈԼՈԳԻԱՆԵՐ
Աշխարհում վաղուց արդեն հայտնի են ջրածնի ստացման մի քանի տեխնոլոգիաներ.
• Ռիֆորմինգի տեխնոլոգիա (բնական գազի/մեթանի կոնվերսիա). 700°—1000° Ցելսիայի դեպքում ջրի գոլորշին ճնշման տակ խառնվում է մետանի հետ կատալիզատորի առկայության պայմաններում: Նման ձեւով ստանում են մոտ 50% ջրածին:
• Ջրի էլեկտրոլիզի տեխնոլոգիա: Այս մեթոդը կիրառում է ստացել մի շարք երկրներում, որտեղ առկա է էժան հիդրոէներգիայի եւ ատոմային էներգիայի զգալի պաշարներ:
• Բույսերի բիոզանգվածից ջրածնի ստացման տեխնոլոգիա:
• Քարածուխի գազիֆիկացման տեխնոլոգիա, որի ընթացքում քարածուխը գազիֆիկացնող ագենտների օգնությամբ վերածվուոմ է գազերի խառնուրդի՝ ածխաջրածնի օքսիդի եւ դիօքսիդի, ջրածնի, մեթանի, ջրի գոլորշու եւ ազոտի:
Սակայն բոլոր վերը թվարկած տեխնոլոգիաներով ստացված ջրածինը այնքան թանկ է, որ դրա օգտագործումը էներգետիկայում տնտեսապես արդարացված չէ:
Մեր նախագծում օգտագործվում է հատուկ Կատալիզատորի օգնությամբ ջերմաքիմիական ռեակցիաների արդյունքում ջրածնի ստացման դեռեւս քիչ հետազոտված, քիչ հայտնի եւ ոչ ծախսատար տեխնոլոգիա: Քանի որ ջրածնի արտադրման ընթացքում մեր ստեղծած սարքավորումը կողմնակի էներգիա չի ծախսում, եւ 900 գ ջրից ստացվում է 1 խորանարդ մետր ջրածին, ապա մեր տեխնոլոգիայի կիրառման դեպքում ստացված ջրածնի ինքնարժեքը (չհաշված սարքավորման արժեքը) հավասար է 900 գրամ ջրի ինքնարժեքին:
Այս սարքավորման միջոցով ջրածնի արտադրությունը ոչ միայն էկոլոգիապես մաքուր է, այլեւ անվտանգ, քանի որ ոչ Կատալիզատորում, եւ ոչ էլ ռեակցիոն նյութի խառնուրդում թունավոր նյութեր չեն օգտագործվում, իսկ բուն սարքավորման մեջ չեն օգտագործվում բարձր ջերմաստիճան
ներ եւ ճնշումներ:
Նախագծի առավել վտանգավոր ռիսկային գործոններն են.
• Ոչ շուկայական մրցակցության հնարավոր ռիսկը` ապօրինաբար կրկնօրինակված ոչ լիցենզիոն ջրածնային գեներատորների արտադրությունը եւ վաճառքը, ածխաջրածինների արդյունահանմամբ եւ վաճառքում մասնագիտացած որոշ էներգետիկ կորպորացիաների եւ որոշ ածխաջրածիններ արդյունահանող երկրների պետական կառույցների հնարավոր բացասական տրամադրվածությունը այս նորարարության նկատմամբ:
• Ջրածնային սարքավորումների պոտենցիալ պատվիրատուների մոտ տեխնիկական,
շահագործման հետ կապված հնարավոր խնդիրները առաջացումը:
Ջրածնի գեներատորային սարքավորման արժեքը կախված է ինչպես արտադրության ձեւից, (հատով կամ կոնվեերային), այնպես էլ սարքավորման հզորությունից եւ ֆունկցիոնալ նշանակությունից: Մեր հաշվարկներով, անհրաժեշտ է ելնել բազային գնից՝ $550 1 ԿՎ/ժ ջերմային հզորության համար, սակայն գինը կարող է լինել զգալիորեն ցածր` առավել մեծ հզորություններ ունեցող սարքավորումների պատրաստման դեպքում ( 50-2000 ՄՎ/ժ):
Ներդրումների հիմնական գումարը կազմելու է մոտ $10 մլն: Ներդրումային ծախսերի ձեւավորման հիմնական ուղղություններն են.
Հիմնական ներդրումների Ընդհանուր ծավալը՝ $ 7 000 000
Սկբնական շրջանառու միջոցներ՝ $ 3 000 000
Նախագծի ամբողջական ֆինանսավորում՝ $ 10 000 000
• Ոլորտի զարգացման միտումների վերլուծությունը ապացուցում է տվյալ նախագծի ակտուալությունը եւ էներգիա ստանալու էկոլոգիապես մաքուր եւ ոչ ծախսատար սարքավորումների օգտագործման հարցում շուկայի պատրաստ լինելու հանգամանքը:
• Ջրածնային գեներատորները կարող են գործնականում կիրառվել տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտներում` թե տնտեսական եւ թե էկոլոգիական հսկայական դրական էֆեկտով:
• Նախագծի հիմնական ներդրումները ծախսվում են սարքավորումների արդտադրության կազմակերպման վրա: Ներդրումների ընդհանուր ծավալը սկզբնական փուլում կազմում է մոտ $ 10 000 000:
• Նախագծի հիմնական ռիսկը ոչ շուկայական մրցակցության հնարավորությունն է, ապօրինաբար կրկնօրինակված ոչ լիցենզիոն ջրածնային գեներատորային սարքավորումների վաճառքը

Генератор водорода без использования дополнительной энергии
Проект инициирован фондом «Ноян Тапан», который поддерживает науку, развитие инновационных технологий и перспективных решений.
Директор фонда – учредитель и председатель медиахолдинга «Ноян Тапан», к.э.н. Тигран Арутюнян.
Целью проекта является дальнейшая разработка и продажа водородных генераторов, созданных Фондом при поддержке изобретателя, а также создание завода по серийному производству такого оборудования в Армении.
Альтернативная энергия с каждым годом становится все более важной в мировой экономике. Неуклонный рост мирового потребления энергии способствует созданию альтернативных энергетических проектов, в том числе водородной энергетики. Сегодня лидерами в развитии гидроэнергетики являются США, Япония и Европейский Союз, которые уже вложили в эту сферу сотни миллионов долларов. Кроме того, Япония учредила специальный фонд в размере 4 миллиардов долларов для исследований и разработки инновационных идей в этой области.
Создание завода по производству водородных генераторов в Армении путем создания открытого акционерного общества, в котором будут участвовать сотни тысяч акционеров, в том числе из армянской диаспоры.
Продажа генераторов водорода производства завода, созданного в рамках данного проекта.
Продажа лицензий на производство водородных генераторов на основании соответствующих договоров
Реализация проектов по производству больших генераторов водорода (500-1500 МВт) на основе полученных заказов во всем мире.
Место производства: Республика Армения
Производительность с момента старта проекта – 300 единиц в год.
Номинальная производительность: 10 000 единиц оборудования в год.
Стоимость оборудования рассчитана исходя из мощности 550 долларов США на 1 кВт произведенной тепловой энергии. Планируется выпуск оборудования разной мощности.
Стоимость лицензионного соглашения составляет (?) 1000000000 долларов.
Фондом подготовлен опытно-производственный образец оборудования для производства водорода тепловой мощностью 1000 кВт / ч.
Устройство для производства водорода имеет цилиндрический реактор со структурой приемника, в который загружается исходный реакционный материал, водоохладитель, стартер, бункеры и собачью систему. Бункеры соединены с собачьей системой двумя клапанами.
Смесь реакционного материала сначала подается в исполнительный механизм через сопло до того, как реакция начинается в реакторе, после чего исполнительный механизм останавливается.
Реактор загружают исходным сырьем один раз в течение десятилетий. Новое сырье не добавляется на протяжении всей реакции;
Устройство производит свежий водород из пресной воды без использования дополнительной энергии, которую можно очистить до высокой степени чистоты.
0,1% произведенного водорода используется для обеспечения процесса реакции. Используя около 100 литров воды в час, устройство производит около 110 м3 атомарного водорода, который сжигает 1–1,2 мегаватт тепловой мощности.
Данная технология получения водорода путем термохимических реакций с помощью Catalyst (новинка и ноу-хау нашего проекта) позволяет развивать большие производственные мощности, увеличивая количество водорода до 150000-200000 кубометров в час.
Реализация проекта и распространение водородных генераторов может оказать значительное влияние на использование традиционных источников энергии в мировой экономике. В будущем человечество может постепенно избавиться от углеводородов, зависящих от энергии, поскольку водород, как гораздо более дешевое топливо, может полностью заменить углеводородное топливо – природный газ, нефть и уголь.
Состояние добычи и использования углеводородов в мире в 2014 г. Данные следующие:
Известные доказанные запасы природного газа составляют около 200 триллионов кубометров. Добыча и использование природного газа составляет 3,4 триллиона кубометров в год.
Известные доказанные запасы нефти составляют около 238 миллиардов тонн. Добыча и потребление нефти составляет 4,5 миллиарда тонн в год.
Известные запасы угля оцениваются в 1,8 триллиона лет. Годовой темп добычи и использования угля составляет 7-8 млрд тонн.
Большая часть добываемых углеводородов (около 85%) используется в качестве топлива, в том числе для производства электроэнергии.
2014 г. Согласно данным, мировое производство электроэнергии составило 23 127 000 гигаватт-часов.
В то же время при сжигании такого количества углеводородов в атмосферу выделяется огромное количество вредных газов, в том числе более 40 миллиардов тонн CO2 и около 65 миллионов тонн NOx в год.
В этом случае использование водородной энергетики и использование водородного оборудования, созданного Фондом, становится очень невыгодным.
не только с экономической точки зрения, но и с точки зрения экологии, потому что при получении энергии с помощью этой технологии выделяется только водяной пар, который также может быть использован в качестве источника пресной воды. Таким образом, использование водородных генераторов может полностью решить проблему дефицита питьевой воды, что является не менее перспективным коммерческим проектом.
Области применения водородной энергии и наших генераторов водорода разнообразны. Перечислим некоторые из них.
еплоснабжение (дома, районы, села, поселки, города)
Производство электроэнергии (создание новых водородных электростанций, перевод газовых и угольных электростанций на водородные, а также замена атомных электростанций на водородные энергоблоки.
Дорожный транспорт
Рельсовый транспорт
Морской и речной транспорт
Химические товары
Электроснабжение космических станций
ИЗВЕСТНЫЕ ТЕХНОЛОГИИ ПРИГОТОВЛЕНИЯ ВОДЫ
В мире давно известно несколько технологий получения водорода.
Технология риформинга (конверсия природного газа / метана). При температуре 700-1000 ° C водяной пар смешивается с метаном под давлением в присутствии катализатора. Таким образом получают около 50% водорода.
Технология электролиза воды. Этот метод применялся в ряде стран, где есть значительные запасы дешевой гидроэнергетики и ядерной энергии.
Технология получения водорода из растительной биомассы.
Технология газификации угля, при которой уголь превращается в смесь газов с помощью агентов газификации: оксида и диоксида углеводородов, водорода, метана, водяного пара и азота.
Однако водород, производимый всеми вышеперечисленными технологиями, настолько дорог, что его использование в энергетике не оправдано с экономической точки зрения.
В нашем проекте используется еще малоизвестная, малоизвестная и недорогая технология получения водорода из термохимических реакций с использованием специального катализатора. Поскольку оборудование, которое мы создаем при производстве водорода, не потребляет лишней энергии, а из 900 г воды получается 1 кубический метр водорода, стоимость водорода, полученного по нашей технологии (без учета стоимости оборудования), равна стоимости 900 грамм воды.
Производство водорода с помощью этого оборудования не только экологически безопасно, но и безопасно, поскольку ни в катализаторе, ни в реакционной смеси не используются токсичные вещества, а в самом оборудовании не используются высокие температуры и давления.
ОСНОВНЫЕ РИСКИ ПРОЕКТА
Наиболее опасными факторами риска проекта являются:
Возможный риск нерыночной конкуренции: производство и продажа нелегально дублированных нелицензионных генераторов водорода, возможное негативное отношение к данному нововведению со стороны некоторых энергетических корпораций и некоторых стран-производителей углеводородов.
Потенциальные заказчики водородного оборудования технического,
Возникновение возможных проблем с работой.
ЦЕНЫ
Стоимость водородогенераторного оборудования зависит от типа производства (штучное или конвейерное), а также мощности и функциональной значимости оборудования. По нашим расчетам, необходимо начинать с базовой цены в 550 долларов за 1 кВт / час тепловой мощности, но цена может быть существенно ниже в случае оборудования большей мощности (50-2000 МВт / час).
ПРОЕКТНЫЕ ИНВЕСТИЦИИ
Основные инвестиции составят около 10 миллионов долларов. Основными направлениями формирования инвестиционных вложений являются:
Начальный оборотный капитал
Создание опытно-производственного оборудования различной мощности.
Консультационные услуги, подготовка инженерной документации и сертификация оборудования.
Приобретение основного технологического оборудования, необходимого для производства оборудования.
Затраты на строительство или реконструкцию здания завода оборудования.
Строительно-монтажные работы.
Маркетинг: Повышение.
Прочие расходы:
Общая сумма инвестиций: 7 000 000 долларов США.
Начальный оборотный капитал: 3 000 000 долларов США.
Полное финансирование проекта: 10 000 000 долларов США.
РЕЗЮМЕ:
Анализ тенденций развития отрасли подтверждает актуальность данного проекта и готовность рынка к использованию экологически чистого и недорогого оборудования для получения энергии.
Генераторы водорода могут использоваться практически во всех секторах экономики, что дает огромные экономические и экологические преимущества.
Основные вложения проекта направлены на организацию производства оборудования. Общий объем инвестиций на начальном этапе составляет около 10 000 000 долларов США.
Проект привлекателен и выгоден как для производителя, так и для инвестора благодаря высокой рентабельности и быстрой окупаемости.
Главный риск проекта – возможность нерыночной конкуренции за нелегально дублированный нелицензированный генератор водорода и продажа оборудования