Վարազդատ Կազանջյանը ծնվել է Երզնկայում 1879 թվականին: 1879 թվականին հաճախել է Սվասիֆրանսիական Հիսուսի միաբանություն դպրոց, այնուհետև տեղափոխվել է Սամսուն, որտեղ աշխատել է եղբոր հետ միասին, այնուհետ...
Month: February 2021
Միշել Մեթյու Տեր-Պողոսյանը (21 ապրիլի, 1925 - 19 հունիսի, 1996 թ.) Հայ-ամերիկացի միջուկային ֆիզիկոս էր, որը պոզիտրոնային արտանետման տոմոգրաֆիայի (PET)...
Ստեփան Ստեփանյան. Հորինել է 1935 թ.-ին բեռնատար շասսիի վրա բետոնե շարժական խառնիչ, որը հսկայական խթան է հաղորդել շինարարական ամբողջ բիզնեսին...
ԽՍՀՄ քվանտային քիմիայի հիմնադիրներից մեկը: Նա տիեզերական տեխնոլոգիաների մեջ լայնորեն օգտագործվող վառելիքային բջիջների հեղինակն է (դրանք օգտագործվել են ամերիկյան տիեզերական...
Ռոջեր Էդվարդ Քոլինգվու Ալթունյան, եղել է անգլահայ բժիշկ և դեղագետ, ով նատրիում քրոմոգիլատ օգտագործել է աստմա հիվանդության բուժման համար: Նրա...
Ճարտարագետ-ավիակոնստրուկտոր Ծնվել է՝ 05/08/1905 - Մահացել է՝ 09/12/1970 ՄԻԿՈՅԱՆ Արտեմ Հովհաննեսի , ավիակոնստրուկտոր: Տեխնիկական գիտությունների դոկտոր (1959), ԽՍՀՄ ԳԱ ակադեմիկոս...
Բանկոմատների գյուտի հեղինակը ծագումով հայ ամերիկացի ն է: Գիտնական Սիմջյանն առաջին բանկոմատը ստեղծել է 1939 թվականին։ Հետաքրքիրն այն է, որ...
Ռեյմոնդ Վահան Դամադյան (անգլ. Raymond Damadian, ծնվել է 16 մարտի 1936) —մագնիսական ռեզոնանսային պատկերավորման գյուտարարներից մեկը։ Ռեյմոնդ Դամադյանը ծնվել է...
Էմիկ Ավագյանը ավտոմատ հաշմանդամասայլակի գյուտի հեղինակն է։ Այսօր շատերը խոսում են հասարակությանը սահմանափակ հնարավորությունների տեր մարդկանց անհրաժեշտության մասին, սակայն քչերը...

Вараздат Казанджян родился в Ерзнке в 1879 году. В 1879 году он учился в Конгрегационной школе Иисуса в Свазиленде, затем...
Месяц: Февраль 2021
Мишель Мэтью Тер-Погосян (21 апреля 1925 - 19 июня 1996) был армяно-американским физиком-ядерщиком, который является одним из отцов позитронно-эмиссионной томографии...
Степан Степанян - изобрел в 1935 передвижную бетономешалку на шасси грузового автомобиля, что придало огромное ускорение всему мировому строительному бизнесу...
Один из основоположников отечественной квантовой химии. Автор топливных элементов, получивших широкое применение в космической технике (были использованы в американском космическом...
Роджер Эдвард Колингву Алтунян был англо-армянским фармацевтом, который использовал хромогилат натрия для лечения астмы. Его семья переехала в Соединенное Королевство,...
Родился 08.05.1905 - умер 12.09.1970. МИКОЯН Артем Оганес , авиаконструктор. Доктор технических наук (1959), академик АН СССР (1968, член-корреспондент с...
Автор изобретения банкоматов имеет американо-армянское происхождение. является Лютер Джордж Симджян․ Ученый Симджян создал первый банкомат в 1939 году. Интересно, что...
Раймонд Дамадьян (родился 16 марта 1936 г.) был одним из изобретателей магнитно-резонансной томографии. Раймонд Дамадян родился 16 марта 1936 года...
Эмик Авагян - автор изобретения автоматической инвалидной коляски. Сегодня многие говорят о необходимости для людей с ограниченными возможностями в обществе,...