Ռեյմոնդ Վահան Դամադյան
Ռեյմոնդ Վահան Դամադյան (անգլ. Raymond Damadian, ծնվել է 16 մարտի 1936) —մագնիսական ռեզոնանսային պատկերավորման գյուտարարներից մեկը։
Ռեյմոնդ Դամադյանը ծնվել է 1936 թվականի մարտի  16-ին հայկական ընտանիքում ԱՄՆ-ի Նյու Յորք նահանգի Մելվիլ քաղաքում։ 1956 թվականին ստացել է մաթեմատիկայի  բակալավրի աստիճան Վիսկոնսին-Մեդիսոն համալսարանում (University of Wisconsin-Madison), ավելի ուշ՝  1960  թվականին, Նյու Յորքի Ալբերտ Էյնշտեյնի Բժշկական քոլեջի դոկտորի աստիճան։ Վաղ հասակում նաև զբաղվել է արվեստով, ջութակ նվագել։
1971 թվականին Հարվարդի ասպիրանտ Դամադյանը Science ամսագրի  հոդվածում հայտնում է, որ ուռուցքները և նորմալ հյուսվածքները տարբեր կերպ են արձագանքում միջուկային մագնիսական ռեզոնանսին։ Նա առաջինն է առաջարկել օգտագործել այդ մեխանիզմը քաղցկեղի վաղ ախտորոշման համար։ Սակայն գիտնականի սկզբնական աշխատանքները անհաջողության են մատնվում։ 1974 թվականին Դամադյանը ստանում է առաջին արտոնագիրը չարորակ ուռուցքների ախտորոշման համար մագնիսական ռեզոնանսային պատկերավորման ոլորտում։ Արտոնագիրը ստացվել էր «քաղցկեղի տեղայնացումը որոշելու համար մարդու օրգանիզմի դիտարկման» համար ՄՌՊ-ի կիրառման նպատակով։ Սակայն այդ դիտարկման արդյունքում պատկերի արտադրանքի կոնկրետ մեթոդ չէր որոշվել։
1978 թվականին Դամադյանը հիմնադրում է սեփական FONAR ընկերությունը ՄՌՊ-ի սRaymond Damadianքաներներ արտադրելու համար։ Դամադյանի «Կենտրոնացված ոլորտային  տեխնոլոգիան», սակայն, ստացվում է պակաս արդյունավետ, քան
Մենսֆիլդի և Լոտերբուրի գրադիենտի մոտեցումը, իսկ վաճառքի ծավալները չեն արդարացնում սպասելիքները։ Դամադյանը ավելի ուշ համագործակցում է փոխպատվաստված սրտի ռիթմավարի գյուտարարներից մեկի՝ Ուիլսոն Գրեյթբաթչի (Wilson Greatbatch) հետ ՄՌՊ-ով կարդիոստիմուլյատորի (սրտի ռիթմավարի) ստեղծման նպատակով։ Դամադյանը հայտնագործել է ՄՌՊ-ի «կայուն համակարգ» ‰ և ունի 15 ՄՌՊ կենտրոն ԱՄՆ-ում։
1988 թվականին Դամադյանը ստանում է Տեխնոլոգիայի ոլորտի Ազգային շքանշան։  «Ամբողջ մարմնի համար» առաջին օրիգինալ սքաները այժմ գտնվում է Գյուտարարների փառքի սրահի ազգային պատկերասրահում  (ք․Ագրոն, Օհայո նահանգ, ԱՄՆ)։ Նրա աշխատանքները ճանաչում են ձեռք բերել ԱՄՆ մի շարք համալսարաններում։  2001 թվականին նա ստացել է Lemelson-MIT մրցանակը ՝ որպես «մարդ, ով հայտնագործել է ՄՌՊ սքաները»։
2003 թվականին բժշկության ոլորտում Նոբելյան մրցանակի են արժանանում Պիտեր Մենսֆիլդը և Փոլ Լոտերբուրը ՄՌՊ-ի հետ կապված իրենց բացահայտումների համար։ Ու թեև Նոբելյան կանոնները թույլ են տալիս կիսել մրցանակը երեքի միջև,  Դամադյանը մրցանակակիր չի ճանաչվում։ Վեճն այն մասին, թե ով ինչ դեր է խաղացել ՄՌՊ-ի զարգացման գործում, շարունակվում է երկար տարիներ։ 2002 թվականին Դամադյանը հայտարարում է «Եթե ես ծնված չլինեի, ՄՌՊ-ն գոյություն կունենա՞ր։  Չեմ կարծում։ Իսկ եթե Լոտերբուրը չլինե՞ր։ Ես, վաղ թե ուշ, կհասնեի հարցի բուն էությանը»։
Ի աջակցություն Դամադյանին՝ հանես են եկել հայտնի փորձագետներ Ջոն Տ․ Ուադսոնը, Յուդժին Ֆեյջելսոնը, Ադրիան Պարսեգյանը, Դևիդ Ստարկը, Ջեյմս Մատսոնը և այլոք։

Раймонд Ваан Дамадян
Раймонд Дамадьян (родился 16 марта 1936 г.) был одним из изобретателей магнитно-резонансной томографии.
Раймонд Дамадян родился 16 марта 1936 года в армянской семье в Мелвилле, штат Нью-Йорк. В 1956 году он получил степень бакалавра математики в Университете Висконсин-Мэдисон, а затем, в 1960 году, докторскую степень в Медицинском колледже Альберта Эйнштейна в Нью-Йорке. В раннем возрасте он занимался искусством, играя на скрипке.
В 1971 году аспирант Гарварда Дамадян сообщил в статье в журнале Science, что опухоли – нормальные ткани по-разному реагируют на ядерный магнитный резонанс. Он был первым, кто предложил использовать этот механизм для ранней диагностики рака. Однако первоначальные работы ученого терпят крах. В 1974 году Дамадян получил первый патент на диагностику злокачественных опухолей в области магнитно-резонансной томографии. Патент был выдан на использование МРТ для «наблюдения за телом человека с целью определения локализации рака». Однако в результате этого наблюдения не было определено никакого конкретного метода создания изображения.
В 1978 году Дамадян основал собственную компанию FONAR для производства банок Raymond Damadian MRP. «Централизованная технология» Дамадяна, однако, оказывается менее эффективной, чем
Градиентный подход Мэнсфилда և Лаутербурга, и объемы продаж не оправдывают ожиданий. Позже Дамадян сотрудничал с одним из изобретателей трансплантированного кардиостимулятора, Уилсоном Грейтбэтчем, для разработки кардиостимулятора для МРТ. Дамадян изобрел «стабильную систему»: MR և имеет 15 центров MRP в США.
В 1988 году Дамадян получил Национальный технологический орден. Первый сканер всего тела сейчас находится в Зале славы Национальной галереи изобретателей (Агрон, Огайо, США). Его работы получили признание в ряде университетов США. В 2001 году он получил премию Lemelson-MIT как «человек, который изобрел МРТ».
Нобелевская премия по медицине 2003 г. была присуждена Питеру Мэнсфилду и Полу Лоттербургу за результаты МРТ. И если Нобелевские правила позволяют разделить премию между тремя, Дамадян не признается лауреатом премии. Споры о том, кто и какую роль сыграл в развитии MRP, ведутся уже много лет. В 2002 году Дамадян заявил: «Если бы я не родился, существовала бы MRP?» Я не думаю. Что, если бы не Лоттербург? Рано или поздно я дойду до сути дела ».
В поддержку Дамадяна выступили известные эксперты Джон Т. Уодсон, Юджин Фагельсон, Адриан Парсегян, DJ Stark, Джеймс Мэтсон и другие.