Լյութեր Ջորջ Սիմջյան
Գիտնական Սիմջյանն առաջին բանկոմատը ստեղծել է 1939 թվականին։ Հետաքրքիրն այն է, որ նա իր գյուտն առաջարկել է «City Bank of New York»-ին, որը կես տարի անց վերադարձրել է մեքենան. չի գնահատել սարքի հնարավորությունները:
Նրա ստեղծածը միայն մի բանով էր տարբերվում այսօրվա բանկոմատներից։ Այն կապված չէր բանկի հետ, հետևաբար կանխիկ գումար էր տրամադրում, բայց այն դուրս չէր գրում հաշվեհամարից։
«Թվում է՝ բանկոմատներից օգտվում են միայն թղթախաղ խաղացողներն ու մարմնավաճառները, որոնք չեն ցանկանում անձամբ տեսնել գանձապահին»,- մի առիթով ասել է Սիմջյանը:
Լյութեր Սիմջյանը ԱՄՆ-ում մի քանի գյուտի, մոտ 200 արտոնագրի հեղինակ է: Հենց Սիմջյանն է արտոնագրել թղթադրամի, հետո արդեն 1965 թվականին՝ մետաղադրամի համար նախատեսված բանկոմատի գյուտերը։
Բանկոմատի ստեղծման երկրորդ փորձն էլ կատարել է շոտլանդացի Ջոն Շեփարդ-Բարոնը։ Այն դրամական միջոցները տալիս էր չեքի դիմաց, որն էլ անհրաժեշտ էր նախապես ստանալ բանկում:
Լյութեր Ջորջ Սիմջյանը ծնվել է 1905 թվականին` Այնթափում: Հայոց ցեղասպանության ժամանակ ընտանիքը կորցնելուց հետո տեղափոխվել է Բեյրութ, հետո` Մարսել։ 1920թ. նա հայտնվել է ԱՄՆ-ում:
15 տարեկանից Լյութեր Սիմջյանն աշխատել է որպես լուսանկարիչ։ 1928 թվականին դարձել է լուսանկարչական բաժանմունքի տնօրենը և ստեղծել նկարների մանրադիտակի լուսարձակը։
Սիմջյանն առևտրային հաջողություն է ունեցել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում, երբ հայտնագործեց ռազմական թռիչքների սիմուլյատորը։ Վերջինն օգտագործվում էր ԱՄՆ ռազմական օդաչուների մարզումներում` գնահատելու ավիատեխնիկաների արագությունն ու միջտարածությունը։

Автор изобретения банкоматов имеет американо-армянское происхождение.
является Лютер Джордж Симджян․ Ученый Симджян создал первый банкомат в 1939 году. Интересно, что свое изобретение он предложил «Сити Бэнк оф Нью-Йорк», который через полгода вернул машину. не оценивал возможности устройства.
То, что он создал, отличалось только от сегодняшних банкоматов. Он не был связан с банком, позже выдал наличные, но со счета не списал.
«Похоже, банкоматы пользуются только карточные игроки и проститутки, которые не хотят видеть кассира лично», – сказал однажды Симджян.
Лютер Симджиан – автор нескольких изобретений в США, около 200 патентов. Именно Симджян запатентовал изобретения банкнот, затем уже в 1965 году банкоматы, предназначенные для монет.
Вторую попытку создать банкомат предпринял Джон Шепард-Барон из Шотландии. Он оплатил чек, который нужно было получить заранее в банке.
Лютер Джордж Симджян родился в 1905 году в Айнтапе. Потеряв семью во время Геноцида армян, он переехал в Бейрут, затем в Марсель. 1920 г. он появился в США.
Лютер Симджиан работает фотографом с 15 лет. В 1928 году он стал директором отдела фотографии, создав микроскоп картин.
Симджян имел коммерческий успех во время Второй мировой войны, когда он изобрел военный авиасимулятор. Последний использовался при обучении американских военных пилотов оценке скорости и дальности полета самолетов.