Վախճանվել է գյուտարար Մկրտիչ Անդրանիկովիչ Մելիքյանը
Հանկարծ 68 տարեկան հասակում կյանքից հեռացավ հայկական տեխնոլոգիական ակադեմիայի ամենատաղանդավոր անդամներից Մկրտիչ Անդրանիկովիչ Մելիքյանը:
Aնունդով երեւանցի Մուկուչից (ինչպես բոլորը նրան անվանում էին) 1966 թվականին ավարտեց Ռուսաստանի միջնակարգ դպրոցը: Ձերժիսկին և ընդունվեց Երևանի պետական համալսարանի ֆիզիկայի ֆակուլտետ, որն ավարտելուց հետո զորակոչվեց Խորհրդային բանակ: Հատկացված 2 տարին ծառայելուց հետո նա աշխատանքի է անցել «Հրազդան» ավտոմատ համակարգերի գործարանի OKB- ում: Իսկ 1980-ին նա տեղափոխվեց Գրանատ գործարանի Նախագծման բյուրո, որտեղ աշխատում էր մինչ 1997 թվականը: 2002 թվականից մինչ կյանքի վերջ Մուկուչ Մելիքյանը աշխատել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմում: Մկրտիչ Մելիքյանը բազմաթիվ հիմնական զարգացումների առաջատար մասնակիցներից է, ինչպիսիք են ՝ – ավտոմատ հաստոցների համար նախատեսված թվային ծրագրակազմեր; – օպտիկական լազերային հաշվիչներ փոքր տեղաշարժերի համար «Olympus»; – հեռավոր ինֆրակարմիր ռադիոմետրեր `դրանց շահագործման ընթացքում տախտակների ջերմային կառավարման համար: Նա ակտիվ մասնակից էր «Օրիոն» տիեզերական հետազոտությունների թեմատիկ աշխատանքի, «Աչք» թեմայի ղեկավարի տեղակալ և «Աստղ» թեմայի ղեկավար: Նրա հոդվածների և հրապարակումների շարքում հատկապես կցանկանայի նշել վերջին տարիների աշխատանքները. առողջությունը վերականգնելու համար », – գրվել է Վանուշ Դավթյանի հետ համատեղ: Եվ դուք կարող եք պատկերացնել, թե դեռ որքան օգտակար գաղափարներ ու զարգացումներ կարող էր իրականացնել Մկրտիչ Մելիքյանը, եթե մահը նրան չհաներ մեր շարքերից: Իրական գիտնական, ընտանիքի արժանի հայր ու լավ ընկեր Մկրտիչ Մելիքյանի պայծառ հիշատակը մեզ պարտավորեցնում է ավարտին հասցնել նրա բոլոր գաղափարները:

Скончался член Армянской технологической академии Мкртыч Андраникович Меликян
Скоропостижно, на 68-м году жизни скончался один из самых талантливых членов Армянской технологической академии Мкртыч Андраникович Меликян.
Коренной ереванец Мукуч (так все его называли) в 1966-м году закончил русскую среднюю школу им. Дзержиского и поступил на физический факультет Ереванского государственного университета, после оконччания которого был призван в Советскую Армию. Отслужив положенные 2 года, он поступил на работу в ОКБ завода автоматичесчких систем «Раздан». А в 1980 году был переведен В ОКБ завода «Гранат», где проработал до 1997 года. С 2002 года и до конца жизни Мукуч Меликян работал в Администрации президента РА. Мкртыч Меликян – один из ведущих участников многих базовых разработок, таких как: – числовые программные устройства для автоматических станков; – оптические лазерные измерители малых перемещений «Олимп»; – дистанционные инфракрасные радиометры для теплового контроля плат в процессе их работы. Он был активным участником тематических работ по космическим исследованиям «Орион», заместителем руководителя темы «Око» и руководителем темы «Звезда». Среди его статей и публикаций особо хочется отметить работы последних лет: «Методика восстановления функциональных возможностей организма человека при использовании обработанных электромагнитами ионизированных вод с определенным микроэлементным составом и статью «Кремний органическая модель человека и рекомендации по восстановлению здоровья », написанную совместно с Ванушем Давтяном. И можно себе представить сколько ещё полезных идей и разраобток мог бы реализовать Мкртыч Меликян, если бы смерть не вырвала его из наших рядов. Светлая память о Мкртыче Меликяне – настоящем ученом, достойном отце семейства и хорошем друге обязывает нас довести до завершения все его задумки.