Ճարտարագետ-ավիակոնստրուկտոր
ՄԻԿՈՅԱՆ Արտեմ Հովհաննեսի [23.7(5.8). 1905, գ. Սանահին (այժմ՝ ՀՀ Ալավերդի քաղաքի շրջագծում) – 9.12.1970, Մոսկվա], ավիակոնստրուկտոր: Տեխնիկական գիտությունների դոկտոր (1959), ԽՍՀՄ ԳԱ ակադեմիկոս (1968, թղթակից անդամ՝ 1953-ից), ճարտարագիտատեխնիկական ծառայության գեներալ-գնդապետ (1967), Սոցիալիստական աշխատանքի կրկնակի հերոս (1956, 1957): Ա. Ի. Միկոյանի եղբայրը: Ավարտել է Մոսկվայի Ն. Ժուկովսկու անվան ռազմաօդային ճարտարագիտական ակադեմիան (1936): 1940–70-ին՝ ինքնաթիռաշինության փորձարար ԿԲ հիմնադիր-պետ (կոչվել է Միկոյանի անունով):
ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆԸ
Միկոյանի (Գուրվիչի հետ) ղեկավարությամբ են ստեղծվել ՄիԳ–1, ՄիԳ–3 կործանիչները, ԽՍՀՄ առաջին հրթիռակիր ՄիԳ–19, եռանկյուն թևով ՄիԳ–21, փոփոխելի սլաքաձև թևով ՄիԳ–23 գերձայնային կործանիչ ինքնաթիռները: Միկոյանը ԽՍՀՄ-ում ռեակտիվ ավիացիայի հիմնադիրներից է: Միկոյանի գլխավորությամբ մշակված ինքնաթիռներով սահմանվել են 55 համաշխարհային ռեկորդներ, որոնց զգալի մասը դեռևս մնում է չգերազանցված: ՄիԳ մակնիշի (բազմաթիվ ձևափոխություններով) ռազմական և քաղաքացիական ինքնաթիռներն ամենալայն կիրառումն ունեն աշխարհում (կառուցվել է այդ մակնիշի մոտավորապես 60 հազար ինքնաթիռ և արտահանվել աշխարհի շուրջ 40 երկիր): Միկոյանի անվան փորձարարական ԿԲ-ում (այժմ՝ Միկոյանի անվան ճարտարագիտական կենտրոն) մշակվել է ինքնաթիռների շուրջ 200 նախագիծ, ստեղծվել ավիացիոն և հատուկ տեխնիկայի ավելի քան 120 նմուշ:

Родился 08.05.1905 – умер 12.09.1970.
МИКОЯН Артем Оганес [23.7 (5.8). 1905, г. Санаин (ныне в черте города Алаверди, РА) – 9.12.1970, Москва], авиаконструктор. Доктор технических наук (1959), академик АН СССР (1968, член-корреспондент с 1953), генерал-полковник инженерно-технической службы (1967), дважды Герой Социалистического Труда (1956, 1957). А. Я. Брат Микояна. Окончила Московский Н. Жуковского военно-воздушная инженерная академия (1936). В 1940-70 гг. Он был основателем-руководителем экспериментального ЦБА им. Микояна.
МЕРОПРИЯТИЯ:
Под руководством Микояна (с Гурвичем) были созданы истребители МиГ-1 и МиГ-3, первая в СССР ракета МиГ-19, сверхзвуковой истребитель МиГ-23 треугольной формы. Микоян – один из основоположников реактивной авиации в СССР. Самолеты, созданные под руководством Микояна, установили 55 мировых рекордов, большинство из которых до сих пор не побиты. Военные МиГ (с множеством изменений) военно-гражданские самолеты наиболее широко используются в мире (построено около 60 000 самолетов этой марки и экспортировано примерно в 40 стран мира). Микояновским экспериментальным центральным банком (ныне Микоянский инженерный центр) разработано около 200 конструкций самолетов и создано более 120 образцов авиационной и специальной техники.