Նորարական տեխնոլոգիաների ներդրման քաղաքանության արդյունավետությունը Հայաստանում
«Նոյյան Տապան»-ի «Գիտական Հայաստան» հաղորդաշարի հյուրերն է կենսաֆիզիկոս, քիմիկոս, տնտեսագետ, ՀՀ Հանրային խորհրդի տնտեսական զարգացման և ներդրումների ենթահանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ավագյանը
Հաղորդումը վարում է «Նոյյան Տապանի» հիմնադիր-տնօրեն, փիլ․ գիտ․ թեկնածու Տիգրան Հարությունյանը։
Հաղորդաշարը ուղիղ եթերում հեռաձակվոմ է ԱՄՆ հայկական AABC հեռուստատեսությամբ, ինչպես նաեւ առցանց՝ «Նոյյան Տապան»-ի www.nt.am կայքով, «Նոյյան Տապան» հեռուստաընկերության Youtube-յան ալիքով, «Նոյյան Տապան»-ի ֆեյսբուքյան էջում եւ «Noyan Tapan TV» ֆեյսբուքյան խմբում։
Արմեն Ավագյանը ՀՀ Հանրային խորհրդի տնտեսական զարգացման և ներդրումների ենթահանձնաժողովի նախագահն է, ԵՄ տարբեր ծրագրերի և ԱՊՀ երկրների խորհրդի փորձագետ, ամերիկյան քիմիական ընկերակցոււթյան ու ամերիկյան արդյունաբերական քիմիայի ընկերակցության անդամ, ով առաջինն է, որ Հայաստանի գիտնականներից, որ ԱՄՆ-ում ճանաչվել է որպես հանճար, ստացել է Ալբերտ Էյնշտեյնի անվան մրցանակի դափնեկրի կոչումը, համարվելով որպես պատմության մեջ ամենամեծ և ամենաազդեցիկ առաջնորդներից մեկը։ Նա նաև Անգլիայի Քեմբրիջի համալսարանի կողմից ընդգրկված է աշխարհի 100 պրոֆեսիոնալների ցուցակում։ Նրան շնորհվել է «Միջազգային նախագահական մրցանակը կարեւոր նվաճումների համար» մրցանակի դափնեկրի կոչումը: Նրա կենսագրությունն ընդգրկված ԱՄՆ-ի և Քեմբրիջի կենսագրական կենտրոնների տարբեր գրքերում՝ «XXI դարի 2000 նշանավոր մտավորականներ», «XXI դարի ակնառու ինտելեկտուալներ», «Միջազգային կենսագրությունների բառարան» ու Մարքիուսի «Ով ով է»:
Այս տարի Արմեն Ավագյանն ընտրվել է նաև 115 երկրներց 2307 ակադեմիկոսների միավորող Հունաստանի «ATINER» ակադեմիայի իսկական անդամ (քիմիա և շրջակա միջավայր բաժանմունքներ)ինչպես նաև արժանացել է 1899 թվականից գործող ԱՄՆ-ի Մարքիուսի «Ով ով է» («Marquis Who’s Who») հրատակության հիմնադրի անվան՝ «The Albert Nelson Marquis Lifetime Achievement» բարձրագույն մրցանակին՝ իր ոլորտում երկարատև համաշխարհային առաջնորդության ու գերազանցության համար:
Արմեն Ավագյանը հանդիսանում է միջազգային ամսագրերի խմբագրական խորհուրդների անդամ` «Էկոլոգիական քիմիական Ճարտարագիտություն ամսագիր» (ԱՄՆ), «Քիմիական, բնապահպանական և կենսաբանական Ճարտարագիտություն ամսագիր» (ԱՄՆ,) «Ժամանակակից կառավարման ֆորում» (Սինգապուր):
Արմեն Բ. Ավագյանը հանդիսանում է 2018 թ անցկացվելիք տարբեր միջազգային գիտաժողովների կազմակերպման կոմիտեների անդամ` այդ թվում․
«Կլիմայի Փոփոխության և Գլոբալ Տաքացում 5-րդ համաշխարհային կոնֆերանսի (Նյու Յորք, ԱՄՆ),
«Թափոնների վերամշակման և կրկին օգտագործման 7-րդ համաշխարհային կոնվենցիա» գագաթաժողովի (Տոկիո, Ճապոնիա),
«Ջրերի աղտոտում և կեղտաջրերի կառավարում (Հռոմ, Իտալիա),
«Կենսաէներգիայի կոնգրեսի» (Բեռլին, Գերմանիա)
«Երկրի գիտության և երկրաբանություն. Երկրում տեղի ունեցած փոփոխությունները խթանելու և վերլուծելու», (Ամստերդամ, Նիդեռլանդներ),
«Ջրամբարների ճարտարագիտություն նավթի և գազի ծայրահեղ արտանետումների համար» (Բուենոս Այրես, Արգենտինա) և
«Էկոլոգիական գիտություն և տեխնոլոգիա» (Վիեննա, Ավստրիա):
Նրա բացառիկ համաշխարհային նվաճումը համարվում է հեղինակած տեսությունը ` «Գլոբալ կայուն զարգացման տեսություն` հիմնված արդյունաբերական եւ կենսաբանական ցիկլերում միկրոջրիմուռների կիրառման վրա: Նոր կենսաբանական համակարգի նախագծում և կառուցում» աշխատությունը, որը հրատարակվել է աշխարհի ամենախոշոր` «Ամազոն» հրատարակչությունում:
Հեռուստահաղորդումից բացի ձեզ ենք ներկայացնում մեր հարցազրույցը Արմեն Ավագյանի հետ։
– Պարոն Ավագյան, ի՞նչ է առաջարկում Ձեր տեսությունը, որը, փաստորեն, մի քանի միջազգային գիտական կենտրոնների գնահատականին է արժանացել:
– Տեսությունում շեշտը դրվում է հիմնական մարտահրավերների (թափոնների նվազեցում, կեղտաջրերի մաքրման արդյունավետության բարձրացում, կենսավառելիքի, բարձրորակ սննդի, անասնակերերի, կոսմետիկ հավելումների, դեղորայքի եւ այլ շահութաբեր արտադրություններ) հաղթահարման վրա: Տեսության տեսլականը օրգանապես հիմնվում է բնական կյանքի պայմաններ ձեւավորող միկրոջրիմուռների հատկությունների վրա: Դա հեղափոխական մոտեցում չէ, քանզի ներկայումս ջրիմուռները արտադրում են մթնոլորտային թթվածնի 50-70 %-ը եւ հանդիսանում են Համաշխարհային օվկիանոսի ջրերի բնական մաքրողը, ինչը բնության ընտրությունն է: Վերլուծելով խնդիրները եւ խոչընդոտները, հիմնվելով սեփական եւ համաշխարհային գիտական նվաճումների վրաՙ տեսությունը նորարարական լուծումներ է առաջարկում:
– Այդ լուծումները կարո՞ղ են նպաստել Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը և արդյոք դրանց ներդրման իրատեսական հիմքեր կա՞ն:
– Ի սկզբանե պետք է նշել, որ Հայաստանի կլիմայական պայմանները առավելագույնս բարենպաստ են միկրոջրիմուռների արտադրության համար: Մշակված նորարարական տեխնոլոգիաների առեւտրացման դեպքում նոր արտադրությունները նպաստելու են Հայաստանի զարգացման հետեւյալ արդիական խնդիրների լուծմանը.
– էներգետիկ անվտանգության բարձրացում, ներկրվող վառելիքի քանակի կրճատում եւ մրցունակ կենսավառելիքի արտադրություն ու արտահանում:
– գյուղատնտեսությունում միկրոջրիմուռների միջոցով կերային բազայի հնարավորությունների ընդլայնում, կենդանիների վարակիչ հիվանդությունների կանխարգելում, տեղական արտադրության գյուղատնտեսական արտադրանքների մրցունակության բարձրացում, սննդի որակի բարձրացում եւ բնակչության առողջական վիճակի բարելավում:
– շրջակա միջավայրիՙ մթնոլորտի ու ջրերի վրա վնասակար ներգործությունների նվազեցում, ջրային պաշարների արդյունավետ եւ խնայողաբար օգտագործում, մաքրում ու վերականգնում:
– դեղորայքի, սպիտակուցային եւ վիտամինային սննդային եւ կոսմետիկ հավելումների արտադրություն:
– փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների զարգացումՙ հիմնված նորարարական լուծումների կիրառման վրա, մրցունակ արտադրանքի միջոցով առեւտրի հաշվեկշռի բարելավում:
– ՀՀ Հանրային խորհրդի տնտեսական զարգացման և ներդրումների ենթահանձնաժողովի նախագահ կարող եք մեկնաբանել ինչու Ձեր և այլ արտադրական նորարարությունները չեն ներդրվում Հայաստանում և մենք կորցնում ենք իրական զարգացման պոտենցիալը։
Համաձայն ՄԱԿ-ի ներկայումս նորարարությունը գործունեության հիմնական շարժիչ ուժն է տնտեսական աճի և բնակչության կյանքի որակի բարձրացման: Շուկայական տնտեսության անցման ժամանակահատվածում պետությունը հանդես է գալիս որպես տնտեսական զարգացման նորարարական մոդելի գլխավոր հեղինակ ու ինքնակարգավորվող մեխանիզմների և արդյունավետ ինովացիոն ինստիտուտների միջավայրի ձևավորող: Զարգացած երկրներում առկա է միջազգային գիտական պոտենցիալի ավելի քան 90 % և իրենց կողմից վերահսկվում է բարձր տեխնոլոգիաների շուկայի 80%-ը, որի ընդհանուր ծավալը կազմում է $ 2,5 – 3 տրիլիոն, գերազանցելով հումքային և էներգետիկ շուկաների ծավալները: Տեխնոլոգիաների արտահանումից ստացած տարեկան շահույթը կազմում է ԱՄՆ-ում` $ 700, Գերմանիայում՝ $ 530, Ճապոնիայում $ 500 մլրդ, իսկ նրանց ծառայությունների շուկան կրկնապատկվել է հիմնականում ինովացիոն համակարգի հաշվին:
ՀՀ նախագահ Ս. Սարգսյանը և ՀԲ-ի երևանյան գրասենյակի տնօրեն Լորա Ի. Բեյլին հայտարարել էին, որ Հայաստանի մրցակցության բարձրացումը հնարավոր է բացառապես գիտելիքահենք տնտեսության ու գիտելիքի հասարակության ազդեցիկ հիմքերի ստեղծմամբ, տնտեսական գործուն խթանների և պետական արդյունավետ կառույցների կայացմամբ:
Խորհրդային միության փլուզումից հետո Հայաստանի գիտական ոլորտի ծախսերը կրճատվեցին ՀՆԱ-ի 2.5%-ից մինչև 0.2%-ի, գիտահետազոտական աշխատանքներում զբաղվածների թիվը` 1991թ. 25.3 հազարից մինչև 2012 թ. 5,6 հազարի, 102 գիտահետազոտական ինստիտուտները քանակը նվազել է 2011 թ. մինչև 72:
Համաձայն կարավարության ծրագրի ՀՀ պետական բյուջեից գիտությանը հատկացվող միջոցների մոտ 80%-ը տրամադրվում է հիմնարար հետազոտություններին և միայն 20%-ը` կիրառական ուղղվածություն ունեցող մշակումներին: Մինչդեռ, օրինակ՝ ԱՄՆ-ում, միջոցների 16%-ն է հատկացվում հիմնարար հետազոտություններին, 26-28%-ը՝ կիրառական հետազոտություննե¬րին, իսկ 56-58 %-ը` փորձակոնստրուկտորական աշխատանքներին և տեխնոլոգիա¬կան մշակումներին: Խնդիրը ոչ թե նրանում է, որ փոխենք հատկացվող միջոցների հարաբերությունը՝ առաջնահերթություն տալով կիրառական հետազոտություննե¬րին, այլ ունենք հնարավորություն ուղակի ավելացնել կիրառական հաստատությունների ֆինանսավորման ծավալները՝ հատկացնելով նրանց կառավարությունների կողմից տրամադրվող տարբեր արտասահմանյան ընկերություններին փորձագիտությունների համար միլիոնավոր դոլարների գումարների բաժնից և դրանով անցում կատարել գիտության կառավարման ոլորտում ԱՄՆ-ի մոդելի, վերացնելով, ներկայիս, հատկապես կիրարական գիտությունների և նորարական ծրագրերի ներդրումները աղետալի վիճակը: Հարցը հասել է այն աստիճանի, որ կառավարությունները ծախսում են միլիոնավոր դոլարներ արտասահման ընկերություններին հրավիրելով տալ փորձագիտական եզրակացություններ: Ժամանակին դիմել էի այդ հարցով նախկին վարչապետ Տ. Սարգսյանին և ի պատիվ նրան նա պահանջեց կառավարության անդամներից վերջ տալ այդ պրակտիկային, նպաստելով տեղական գիտության զարգացմանը: Սակայն իրական փոփոխություններ չեն կատարվել: Արդյունքը` կառավարության գործնեույթյանում առկա սխալ մոտեցումներն են զարգացմման ուղղությունների ընտրման և կիրարման ոլորտներում:
Արդեն այստեղ առիթ ունեցել եմ ասելու, որ ՀՀ կառավարությունը չի կատարել իր իսկ գործունեության ծրագրերից բխող նորարարական քաղաքականության արդյունավետ գործողություններ և չի ստեղծվել արտադրական նորարարական գործունեությանը նպաստող մասնավոր ինստիտուցիոնալ համակարգ, ինչի պատճառովՙ ներդրումային միջավայրի ձևավորման հարցում բացթողումներ կան: Այսինքն, Հայաստանում համարյա անհնար է հիմնել նորարարական արտադրություն:
Միաժամանակ առկա է սխալ կարծիք, որ հիմնելով կառավարության կից տարբեր զարգացման կառույցներ և հիմնադրամներ կարելի է ուղղակի առաջընթաց ապահովել: Դա սխալ և ոչ արհեստավարժ մոտեցում է: Միջազգային փորձը ցույց է տալիս, որ հիմնական առաջընթաց ապահովող ուժը` միջնորդ մասնավոր օժանդակող կառույցներն են, որոնք հիմնական օղակներ են նորարություն – ներդնում գործընթացի, իսկ կառավարությանների հիմնական դերն է նրանց զարգացման նպաքստելն է, ապահովելով նրանց հետագա անկախ գործունությունը: Ներկայիս փոխվարչապետ Վ. Գաբրիելյանի հետ մենք մի տասը տարի առաջ քննարկել էինք այդ հարցը և ես այն ժամանակ պնդեցի, որ վենչուրային հիմնադրամներները կգան Հայաստան երբ արդեն իսկ կստեղծվեն համապատասխան մասնավոր ենթակառուցվածք: Այս տարիների տեղատվական տեխնոլոգիանների ոլորտի փորձը ցույց տվեց, որ այդպես էլ եղավ: Հույս դնել առևտրային բանկերի վրա չի կարելի, քանզի Ինեկոբանկում ժամանակին պարզաբանել էին, որ իրենք լավ հասկանում են ռիսկերը, կապված, օրինակ, մսեղենի արտադրության հետ, բայց ոչ թե ինավացիոն ծրագրերի: Նույնպես, ժամանակին Ռուբեն Վարդանյանի հիմնված «Կասկադ» ընկերությունում բարձր գրագիտություն ունեցող աշխատակիցը ինձ պարզաբանեց, որ նրանք նախատեսում են ներդրումներ կատարել իավացիոն ոլորտում, որին ես պարզաբանեցի, որ այն չի ստացվի, քանզի առկա չեն մասնավոր միջնորդ ենթակուցվածքներ: Այդ ոլորտում ԱՄՆ, Եվրամիության և Ռուսաստանի օժանդակությունը նույնպես անբարար է, ինչպես նաև մեր սպյուրքի:
Մեր ենթահանձնաժողովի 2009 թ. և 2014 թ. նաև ՄԱԿ-ի Եվրոպայի տնտեսական հանձնաժողովի վերլուծությունում նշվեց հետևյալը` 1) նորարարության կառավարման ոլորտում ներուժը մնում է թույլ, նորարարական ծրագրեր խթանելու բազմաթիվ մարմիններ կան, ինչը չի նպաստում արդյունավետ աշխատանքին ու անհրաժեշտ է հորիզոնական համագործակցություն (մեր կարծիքով նաև ուղղահայաց), 2) շատ քիչ ընկերություններ ի վիճակի են ինքնուրույն կատարել ամբողջ ցիկլը՝ նորարարության գաղափարից դեպի շուկա ու նորարարության բիզնեսի սահմանափակման պատճառն այն է, որ ոլորտում առկա է միջնորդների պակաս, 3) իշխանությունները պետք է ակտիվորեն խթանեն նորարարությունը մասնավոր հատվածում, ՓՄՁ ոլորտում պետք է իրականացվի նորարարության աջակցության լայնամասշտաբ ծրագիր և այն պետք է ունենա հաստատուն տարեկան բյուջե, ընթացակարգեր և չափանիշներ, 4) գրեթե չկան նորարարությունը վաղ փուլերում ֆինանսավորելու հաստատություններ ու անհրաժեշտ է մշակել ֆինանսավորման համակարգ՝ ներգրավելով նաև գործարարներին, սփյուռքը և վենչուրային կապիտալը, 5) անուղղակի ցուցանիշները ինչպիսին են առևտրի կառուցվածքի փոփոխությունները, վկայում են, որ վերջին տասնամյակներում չկան նորարարության քաղաքականության բարելավումներ ու 6) ՀՀ-ում ինովացիոն բիզնեսի դերը մնում է սահմանափակ, բացառությամբ ՏՏ ոլորտի: Պահանջվում է ներկայիս արտահանման ուղղվածություն ունեցող արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարության մեջ, բացի ՏՏ ոլորտից, ներգրավել նաև այլ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտները: Անհրաժեշտ է մշակել և իրականացնել ոլորտային հատուկ ռազմավարություններ: Նորարարությունն ու տեխնոլոգիական արդիականացումը կխթանեն արտահանումը բարձր ավելացված արժեքով ապրանքներով, կավելացնեն նոր աճի աղբյուրներ և կհաղթահարեն տնտեսական զարգացման խոչընդոտները, կապված ներքին շուկայում փոքր չափի ու տրանսպորտային խնդիրների հետ: Համաձայն եվրոպական փորձագետների զեկույցի չկա նաև գործող համընդհանուր միջնաժամկետ ՓՄՁ ռազմավարություն: Գերփոքր ձեռնարկությունները՝ (10 աշխատող) կազմում են գրանցված բոլոր ՓՄՁ-ների 92%-ը ու հիմնականում զբաղվում են մանրածախ և մեծածախ առևտրով, չնայած քաղաքականության՝ արտահանմանն ուղղված տնտեսական աճի ապահովման միտվածությանը, ՓՄՁ միջազգայնացումը Հայաստանում շարունակում է սահմանափակ մնալ:
Այդպիսով, կարելի է եզրահանգել, որ նախկին տասնամյակներում ոլորտի կառավարումը կատարվել է ոչ արդյունավետ, կառավարիչները չեն տիրապետել անհրաժեշտ գործիքակազմով և այդ պատճառով մինչ օրս մենք չունենք ոչ մի տեղական առևտրայնացված ինովացիոն ծրագիր արդյունաբերության ոլորտում, ոչ էլ տեխնոպարկ և այլ ու չենք ապահովում գիտական ներուժի արդյունավետ օգտագործում: Միևնույն ժամանակ ՀՀ արտահանման քաղաքականության մեջ բացակայում է գիտության հաշվին արտադրությունում ավելացված արժեք ստեղծելու և արտահանելու բաղադրիչը: Եվ այդ կատարվում է այն հանգամանքում, որ արդեն Հայաստանի բնակչության քանակը նվազել է 3 միլլիոնից, որը գրանցվում էր 1970 թ. նախկին ժամանակահատվածում:
Գիտության և բարձր տեխնոլոգիաների հիմքի վրա մրցակ¬ցային առավելությունների ստեղծումն ու զարգացումը պետք է դառնան առաջնահերթ նախապայման, որոնք կհանգեցնեն տնտեսական աճի որակապես նոր գործոնների առաջացմանը ու հանրության կյանքի որակի բարձրացման և խիստ անհրաժեշտ է անցում կատարել բանանային, գաղութային և ռենտային տնեսության մոդելներից դեպի արդիական գիտահենք տնտեսության մոդելի: Առաջնություն պետք է տրվի երկրում արդեն մշակած նորարական արտադրական ծրագրերի առևտրացմանը, մասնավոր հատվածում նորարարություններին օժանդակող ենթակառուցվածքների ստեղծմանը, ռազմաարդյունաբերական ոլորտի զարգացմանը և այդ հիմքերով գործարանների գործարկմանը՝ նոր արտադրատեսակներով:
Անցյալ հանդիպման ժամանակ ասել եմ, որ ունենք գրագետ վարչապետ, արտադրության ոլորտում հավաքագրված փորձով և որպես վարչապետ արդեն իսկ հասել է կառավարման տեխնիկական մենեջմենթի որոշ հաջողոթյունների, բայց տնտեսության համակարգային փոփոխություն ապահովելու համար պետք են նոր մոտեցումներ և նրանցից հիմնականը` շեշտը պետք է դրվի նորարարության մասնավոր աջակցող մասնավոր ենթակառուցվածքի և ընկերությունների հիմնադրմանը: Այլ պարագայում Հայաստանի կմնա հետամնաց երկրների շարքում: Ոլորտի մի շարք որոշումներ և նորարական զրգացման աջակցության օրենք ընդունված էր նախկին վարչապետներ Ա. Մարգարյանի և Հ. Աբրահամյանի կառավարությունների օրոք, բայց նրանց իրագործումը չէր կատարվել: Հստակ նշված էր նախկին վարչապետ Վ. Սարգսյանի կառավարության ծրագրում, որ տնտեսության գլխավոր շարժիչ ուժը պետք դարնան տեղական գիտական կենտրոնները: Տպավորություն է ստեղծվում, որ ներկայիս կառավարությունը չունի հստակ պատկերացումներ ինչպես ապահովել այդ հարցում առաընթացը և չի ել ուզում խորհրդակցել հասարակության և փորձագետների հետ: Այդ իսկ պատճառով առաջարկում են արմատական փոխել մոտեցումը և լուրջ զբաղվել նորարական քաղաքանությամբ: Կցանկանաի նաև մեր սպյուրքահայության աջակցությանը այդ հարցում:

Эффективность политики внедрения инновационных технологий в Армении
Гостями программы «Ноян Тапан» «Научная Армения» являются биофизик, химик, экономист, председатель подкомиссии по экономическому развитию и инвестициям Общественного совета РА Армен Авагян.
Ведет программы – основатель-постановщик «Ноян Тапан», слон ․ знать . кандидат Тигран Арутюнян.
Программа транслируется в прямом эфире на армянском канале AABC TV в США, а также в режиме онлайн на сайте Ноян Тапан www.nt.am, Youtube-канале Ноян Тапан ТВ, странице Ноян Тапан в Facebook и Ноян Тапан ТВ »в группе Facebook.
Армен Авагян – председатель подкомитета по инвестициям и экономическому развитию Общественного совета Республики Армения, эксперт по различным программам ЕС, Совета Америки СНГ, член Американского химического общества и Американской ассоциации промышленной химии. был назван лауреатом премии Альберта Эйнштейна, считается одним из самых влиятельных лидеров в истории. Он также включен в список 100 профессионалов мира Кембриджским университетом, Англия. Он был удостоен Международной президентской премии за выдающиеся достижения. Его биография включена в различные книги Кембриджских биографических центров в США: «2000 известных интеллектуалов XXI века», «Выдающиеся интеллектуалы XXI века», «Словарь международных биографий» и «Кто есть кто».
В этом году Армен Авагян был избран действительным членом Греческой академии ATINER (кафедра химии и окружающей среды), объединяющей 2307 ученых из 115 стран, а также был удостоен награды Marquis Who’s Who The Albert Nelson. лидерство и превосходство в своей области.
Армен Авагян является членом редакционных коллегий международных журналов: «Journal of Environmental Chemical Engineering» (США), «Journal of Chemical, Environment and Biological Engineering» (США), «Forum on Modern Management» (Сингапур).
Армен Б. Авагян является членом оргкомитетов различных международных конференций, которые состоятся в 2018 году, в том числе:
«Изменение климата և пятая всемирная конференция по глобальному потеплению» (Нью-Йорк, США),
7-я Всемирная конвенция по переработке отходов (Токио, Япония)
«Загрязнение воды և управление сточными водами (Рим, Италия),
Биоэнергетический конгресс (Берлин, Германия)
«Науки о Земле և Геология. Стимулировать и анализировать изменения, произошедшие в стране »(Амстердам, Нидерланды),
Разработка пластов для экстремальных выбросов нефти и газа (Буэнос-Айрес, Аргентина) և
Экологическая наука и технология (Вена, Австрия).
Его уникальное глобальное достижение – теория глобального устойчивого развития, основанная на использовании микроводорослей в промышленных и биологических циклах. Дизайн и построение новой биологической системы, опубликованный крупнейшим в мире издателем Amazon.
Помимо телешоу, представляем вам интервью с Арменом Авагяном.
– Господин Авагян, что предлагает ваша теория, которая, по сути, была оценена несколькими международными научными центрами?
– Теория фокусируется на преодолении ключевых проблем (сокращение отходов, повышение эффективности очистки сточных вод, биотопливо, высококачественные продукты питания, корма, косметические добавки, лекарства и другие прибыльные продукты). Видение теории органично основано на свойствах микроводорослей, которые образуют естественные условия жизни. Это не революционный подход, поскольку водоросли в настоящее время производят 50-70% атмосферного кислорода и являются естественным очистителем мирового океана, что является выбором природы. Анализируя проблемы и препятствия, основываясь на собственных и мировых научных достижениях, теория предлагает инновационные решения.
– Могут ли эти решения способствовать экономическому развитию Армении, есть ли реальные основания для их реализации?
– Прежде всего следует отметить, что климатические условия в Армении наиболее благоприятны для выращивания микроводорослей. В случае коммерциализации разработанных инновационных технологий новые производства будут способствовать решению следующих актуальных проблем развития Армении.
– Повышение энергетической безопасности, сокращение количества импортируемого топлива и производство и экспорт конкурентоспособного биотоплива.
– Повышение кормовой базы сельского хозяйства за счет микроводорослей, профилактика инфекционных заболеваний животных, повышение конкурентоспособности сельскохозяйственной продукции местного производства, улучшение качества продуктов питания и улучшение здоровья населения.
– Снижение вредного воздействия на окружающую среду, атмосферу и воду, результаты водных ресурсов Полезное, экономичное и экономичное использование, чистка и восстановление.
– Производство лекарственных средств, белково-витаминных пищевых и косметических добавок.
– Развитие малых и средних предприятий на основе применения инновационных решений, улучшение торгового баланса за счет конкурентоспособной продукции.
– Председатель подкомитета по экономическому развитию и инвестициям Общественного совета РА, не могли бы вы прокомментировать, почему ваши և другие производственные инновации не внедряются в Армении мы теряем потенциал реального развития.
По данным ООН, инновации в настоящее время являются основной движущей силой экономического роста и улучшения качества жизни населения. При переходе к рыночной экономике государство является основным автором инновационной модели экономического развития и создателем механизмов саморегулирования, среды эффективных инновационных институтов. В развитых странах сосредоточено более 90% международного научного потенциала 80, они контролируют 80% рынка высоких технологий, общий объем которого составляет 2,5–3 трлн долларов, что превышает объем рынков сырья и энергии. Годовая прибыль от экспорта технологий составляет 700 миллиардов долларов в США, 530 миллиардов долларов в Германии, 500 миллиардов долларов в Японии, а рынок их услуг увеличился вдвое в основном за счет инновационной системы.
Президент РА С. Саргсян տնօրեն Директор ереванского офиса ВБ Лаура И. Бейли заявил, что рост конкуренции в Армении возможен только путем создания влиятельной основы экономики знаний и общества знаний, путем создания экономически активных стимулов и эффективных государственных структур.
После распада Советского Союза расходы на научную сферу Армении сократились с 2,5% ВВП до 0,2%, количество людей, занимавшихся научными исследованиями в 1991 году. С 25,3 тыс. До 2012 г. В 2011 году уменьшилось количество 5,6 тыс. 102 научно-исследовательских института. до 72:
Согласно государственной программе, около 80% средств, выделяемых науке из государственного бюджета РА, направляется на фундаментальные исследования и только 20% – на прикладные разработки. В США, например, 16% финансирования расходуется на фундаментальные исследования, 26–28% – на прикладные исследования и 56–58% – на разработку и разработку технологий. Дело не в том, чтобы изменить баланс финансирования, отдавая приоритет прикладным исследованиям, а просто в увеличении финансирования прикладных институтов путем выделения иностранным компаниям миллионов долларов экспертных знаний, предоставляемых их правительствами, таким образом, переходя к управлению наукой. текущее катастрофическое состояние инвестиций, особенно в прикладные науки և инновационные программы. Проблема дошла до того, что правительства тратят миллионы долларов, приглашая иностранные компании для дачи экспертных заключений. Однажды я обратился к бывшему премьер-министру Т. В честь Саргсяна он потребовал от членов правительства прекратить практику, способствуя развитию местной науки. Но никаких реальных изменений не произошло. В результате в работе правительства возникают неправильные представления о выборе и реализации.
У меня уже была возможность сказать здесь, что Правительство Республики Армения не реализовало эффективную инновационную политику, вытекающую из его собственных планов действий, не была создана частная институциональная система, продвигающая инновационную производственную деятельность, из-за чего есть пробелы в создание инвестиционной среды. Иными словами, создать инновационное производство в Армении практически невозможно.
В то же время существует заблуждение, что путем создания различных структур и фондов развития при правительстве можно добиться прямого прогресса. Это неправильный, непрофессиональный подход. Международный опыт показывает, что основной движущей силой прогресса являются частные посреднические структуры поддержки, которые являются основными звеньями в инновационно-инвестиционном процессе, а основная роль правительств – способствовать их развитию, обеспечивая их дальнейшую независимую деятельность. Действующий вице-премьер В. Мы с Габриеляном обсуждали этот вопрос десять лет назад, я тогда настаивал на том, чтобы венчурные фонды приходили в Армению, когда соответствующая частная инфраструктура уже была. Многолетний опыт ИТ-индустрии показал, что это так. На коммерческие банки не стоит полагаться, поскольку Инекобанк однажды пояснил, что они хорошо осведомлены о рисках, связанных, например, с производством мяса, но не с инвестиционными программами. Кроме того, очень грамотный сотрудник компании Cascade, основанной Рубеном Варданяном, однажды объяснил мне, что они планируют инвестировать в авиационный сектор, на что я объяснил, что это не сработает, потому что нет
навигационная инфраструктура. Поддержка США, Евросоюза и России в этой сфере так же неудовлетворительна, как и поддержка нашего шпиона.
Наш подкомитет 2009 և 2014 В анализе Европейской экономической комиссии ООН было упомянуто следующее: 1) потенциал в области управления инновациями остается слабым, существует множество органов для продвижения инновационных программ, что не способствует эффективной работе и требует горизонтального сотрудничества ( на наш взгляд, это вертикаль), 2) очень немногие компании способны самостоятельно провести весь цикл, от идеи инновации до рынка, и причина ограничения инновационного бизнеса в том, что есть отсутствие посредников в секторе; 3) власти должны активно продвигать инновации в частном секторе; должны иметь стабильный годовой бюджет, процедуры և критерии; 4) почти нет институтов для финансирования инноваций на ранних этапах, и это необходимо разработать систему финансирования с участием предпринимателей, диаспоры, венчурного капитала, 5) косвенные индикаторы, такие как изменения в структуре торговли, свидетель В последние десятилетия не произошло никаких улучшений в инновационной политике, и 6) роль инновационного бизнеса в Армении остается ограниченной, за исключением сектора ИТ. Помимо сектора информационных технологий, в текущую стратегию промышленной политики, ориентированной на экспорт, необходимо включить другие высокотехнологичные отрасли. Необходимо разработать и реализовать отраслевые стратегии. Инновации и технологическая модернизация будут стимулировать экспорт товаров с высокой добавленной стоимостью, добавят новые источники роста и преодолеют препятствия на пути экономического развития из-за небольшого размера внутреннего рынка и транспортных проблем. Согласно отчету европейских экспертов, комплексной среднесрочной стратегии МСП не существует. Малые предприятия (10 сотрудников) составляют 92% всех зарегистрированных МСП и в основном занимаются рознично-оптовой торговлей. Несмотря на политику, направленную на обеспечение ориентированного на экспорт экономического роста, интернационализация МСП в Армении остается ограниченной.
Таким образом, можно сделать вывод, что в предыдущие десятилетия управление сферой было неэффективным, у менеджеров не было необходимых инструментов, поэтому у нас нет локальных инновационных инновационных программ в сфере промышленности или технопарка, а у нас есть не обеспечивать эффективное использование научного потенциала. В то же время в экспортной политике РА отсутствует составляющая создания и экспорта добавленной стоимости в производстве за счет науки. И это происходит потому, что население Армении уже уменьшилось с 3 миллионов, что было зарегистрировано в 1970 году. в предыдущем периоде.
Создание и развитие конкурентных преимуществ, основанных на науке о высоких технологиях, должно стать приоритетной предпосылкой, которая приведет к появлению качественно новых факторов экономического роста и повышения качества жизни общества.: Приоритет следует отдавать развитию инновационных производственных программ, уже разработанных в стране, созданию инфраструктуры для поддержки инноваций в частном секторе, развитию военно-промышленного сектора и запуску заводов с новой продукцией на этой основе.
Во время последней встречи я сказал, что у нас есть компетентный премьер-министр с опытом работы в области производства, поскольку премьер-министр уже добился определенных успехов в техническом управлении, но необходимы новые подходы для обеспечения системных изменений в экономике. Инфраструктура հիմն Создание компаний. В противном случае Армения останется в числе отсталых стран. Ряд решений в сфере օրենք Закон, способствующий инновационному развитию, был принят бывшими премьер-министрами А. Маргарян և Г. Во времена правления Абрамяна, но их реализация не была осуществлена. Однозначно упоминался бывший премьер-министр В. В программе правительства Саргсяна Саргсяна местные научные центры должны стать главной движущей силой экономики. Создается впечатление, что нынешняя власть не имеет четкого представления о том, как обеспечить прогресс в этом вопросе, не желает советоваться с общественностью и экспертами. Именно поэтому они предлагают кардинально изменить подход, серьезно заняться инновационной политикой. Хотелось бы также поддержки в этом вопросе со стороны армян нашей диаспоры.