Մենք արդեն ստեղծել ենք տվիչներ սեյսմիկ ոլորտում, որոնք աշխարհում առաջին տեղն են գրավում զգայունության տիրույթում
Հայաստանում դեռ մնացած մեր գիտնականները կարող են համաշխարհային խնդիրներ լուծել: Այս համոզմանն է Ճարտարագետ, Ամերիկայի հայ ճարտարագետների և գիտնականների միության խորհրդի անդամ, Հայաստանում գիտության զարգացման մեջ որոշակի ներդրում կատարած Լևոն Թորոսը, որը երկար ժամանակ, դեռ 1991 թվականից հետո ուսումնասիրել է մեր երկրի գիտական ներուժը:
«Մեր գիտնականները գերխնդիր լուծողներից են, որևէ մի տեղ որ լինեն, Հայաստանում լինեն, թե դրսում լինեն, նրանք լուծել են և լուծում են գերխնդիրներ, որոնցով աշխարհը հետաքրքրված է,- «Նոյյան Տապան» լրատվական կենտրոնի «Գիտական Հայաստան» հաղորդաշարի այսօրվա թողարկման ընթացքում ասաց Լևոն Թորոսը:- Մենք արդեն ստեղծել ենք տվիչներ սեյսմիկ ոլորտում, որոնք առաջին տեղն են գրավում զգայունության տիրույթում, չկան ոչ ամերիկյան, ոչ ռուսական, ոչ էլ Եվրոպայում, որևիցե տեղ, որ կարողանան մրցել այդ տիրույթում: Հետաքրքրվող ապագա հաճախորդներ են լինում անվտանգության ոլորտում` կառավարությունները, օրինակ, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները հետաքրքրված է այդ ապրանքը գործածել` իր սահմանները պահպանելու համար, և էլի ուրիշ երկրներ` Հնդկաստանը, Իսրայելը, երկրներ, որոնք անվտանգության խնդիր ունեն, հետաքրքրված են: Մենք էլ ջանում ենք աշխատատեղերը Հայաստանում ստեղծել, որ աշխատատեղերը Հայաստանում են լինում, օգնում են տնտեսությանը»
Անդրադառնալով այն հարցին, թե էլ ինչ ոլորտներում են կիրառելի այդ տվիչները և որոշակի ինչ հնարավորություններ են ընձեռում, Ճարտարագետն ասաց.
«Կան մի քանի տասնյակ կիրառումներ, որոնք իրար հետ կապ չունեն: Ոլորտները հետևյալներն են: Առաջինը` սահմաններում թաղում են, և մարդու քայլելը զգում է 300 մետրից ավելի հեռու, իսկ մեքենայի շարժը` կիլոմետրերից, տանկինը` 6-7 կիլոմետրից…»:
Հայ գիտնականների ստեղծած տվիչների կիրառության մեկ այլ ոլորտ է ընդերքում նավթի և գազի հայտնաբերումը: Այդ նպատակով համապատասխան տվիչների պահանջարկը համաշխարհային շուկայում ավելի մեծ է, քանի որ այդ սարքերը գետնի տակ ավելի խորն են «տեսնում», նույնքան կարևոր է մեծ լուծողականությունը, որը թույլ է տալիս տարբերել, ասենք, նավթը գազից: Լևոն Թորոսի հավաստմամբ, այսօր համապատասխան վայրերում միջինը 14 տեղ հորատում են, որ դրանցից գոնե մեկով հասնեն նավթի պաշարներին, մինչդեռ մեր գիտնականների ստեղծած տվիչը հնարավորություն է տալիս 14 հորատում կատարելու և, ասենք, 14 միլիոն դոլար ծախսելու փոխարեն, 1-2 միլիոն դոլար ծախսել և ընդամենը 1-2 հորատում կատարելով, լուծել նույն խնդիրը:
Այսօր բժշկական «աչքի» զգայունությունը 1 հերց հաճախականությունից բարձր է, նրանից ավելի ցածր հաճախականությունները` մեկ տասներորդ, մեկ հարյուրերոր, մեկ հազարերորդ հերց հաճախականությունները չի կարող չափել, մինչդեռ հայ գիտնականների ստեղծած տվիչը լինելով բջջային հեռախոսի օբյեկտիվի չափ, թույլ է տալիս հայտնաբերել, չափել նույնիսկ այն բաները, որոնք բժշկությունը դեռ չի չափել, այսպիսով հեղափոխություն առաջացնելով բժշկական ոլորտում, անել մի բան, որը դեռևս չեն արել:
«Քանի որ նոր ֆիզիկական դաշտում ենք, ունակությունը լինում է 1 նանոմետր չափող, լուծող սարք»,- ասաց Լևոն Թորոսը և հավելեց, որ դա թույլ է տալիս ստեղծել 1 նանոգրամ չափող սարքեր, ինչն արդյունաբերության տարբեր ոլորտներում մեծ կիրառում ու պահանջարկ ունի:
«Նոյյան Տապան»-ի «Գիտական Հայաստան» հաղորդաշարի այսօրվա թողարկման մյուս հյուրերն էլ` ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս Յուրի Օգաննեսյանը և Ամերիկայի հայ ճարտարագետների և գիտնականների միության նախագահ Ջան Սիրաջյանը, պատասխանել են Հայաստանում գիտության զարգացման և գիտության ոլորտի հետ կապված այլ հարցերի:
Հարցազրույցին կարելի էր հետևել ԱՄՆ հայկական AABC հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում, ինչպես նաև առցանց` «Նոյյան Տապան» լրատվական կենտրոնի www.nt.am կայքով, «Նոյյան Տապան»‰ հեռուստաընկերության Youtube-յան ալիքով, «Նոյյան Տապան» ֆեյսբուքյան էջում և «Noyan Tapan» ֆեյսբուքյան խմբում։

Мы уже разработали первые в мире сейсмодатчики по чувствительности.
Наши ученые, оставшиеся в Армении, могут решать глобальные проблемы. Это убеждение Леона Тороса, инженера, члена правления Союза армянских инженеров и ученых Америки, внесшего определенный вклад в развитие науки в Армении, изучившего научный потенциал нашей страны для давно, с 1991 года.
«Наши ученые – одни из главных решателей проблем, где бы они ни находились, в Армении или за границей, они решают проблемы, которые интересуют мир», – сказал Левон в сегодняшней программе информационного центра «Ноян Тапан» » Программа «Научная Армения». Торос: Мы уже создали датчики в области сейсмичности, которые занимают первое место в области чувствительности, нет ни одного американского, российского или европейского, нигде, которые могли бы конкурировать в этой области. Потенциальные клиенты заинтересованы в безопасности: правительства, такие как США, заинтересованы в использовании продукта для защиты своих границ, в то время как другие страны, такие как Индия и Израиль, заинтересованы в вопросах безопасности. Мы также пытаемся создать рабочие места в Армении, потому что рабочие места есть в Армении, они помогают экономике »
Касаясь вопроса, в каких еще сферах используются эти датчики, какие определенные возможности они предоставляют, инженер сказал.
«Есть десятки несвязанных приложений. Области следующие: Первый закопан на границе, «человек чувствует ходьбу более 300 метров, а движение автомобиля – с километров, танка – с 6-7 километров».
Еще одна область применения сенсоров, разработанных армянскими учеными, – открытие нефти и газа в недрах. Спрос на такие датчики на мировом рынке больше, потому что эти устройства «видят» глубже под землей, так как высокая растворимость позволяет отличить, скажем, нефть от газа. По словам Леона Тороса, сегодня на соответствующих участках пробурено в среднем 14 скважин, чтобы достичь хотя бы одной из них и достичь запасов нефти, а датчик, созданный нашими учеными, позволяет пробурить 14, скажем, вместо того, чтобы тратить 14 миллионов долларов, 1-2 млн долл. Решите ту же задачу путем сверления 1-2 раза.
Сегодня чувствительность медицинского «глаза» выше частоты в 1 герц, частоты ниже – одна десятая, одна сотая, одна тысячная герца – измерить невозможно, а датчик, созданный армянскими учеными, является размером с линзу мобильного телефона, позволяет обнаруживать, измерять даже то, что медицина еще не измерила, таким образом совершая революцию в области медицины, делать то, чего они еще не сделали!
«Поскольку мы находимся в новой физической области, мы можем использовать измерительные устройства с размером 1 нм», – сказал Торос, добавив, что это позволяет создавать измерительные устройства с размером 1 нм, которые широко используются и востребованы в различных отраслях промышленности.
Другие гости сегодняшнего номера программы “Ноян Тапан” “Научная Армения” – доктор физико-математических наук, профессор, академик РАН Юрий Оганесян, президент Союза армянских инженеров и ученых Америки Жан Сираджян – другие вопросы.
Интервью можно было следить в прямом эфире на армянском телевидении AABC, а также в Интернете в Центре новостей Ноян Тапан www.nt.am, на канале Ноян Тапан на Youtube, на странице Ноян Тапан в Facebook, Ноян Тапан в группе Facebook.