Հայ մասնագետները փորձում են Հայաստանում ներդնել Էկոտան յուրօրինակ նախագիծ
Հայաստանում փորձ է արվում ներդնել Էկոտան յուրօրինակ նախագիծ, որը կարող է հեղաշրջում մտցնել շինարարական տեխնոլոգիաների և տնաշինության ոլորտում:
Այս մասին Գիտությանը, նորարական տեխնոլոգիաների զարգացման և հեռանկարային լուծումներին աջակցող «Նոյյան Տապան» հիմնադրամի նախաձեռնած «Գուտարարների ակումբի» հերթական քննարկման ժամանակ նշեց շվեդական «Սոլթեք» ընկերության Հայաստանյան ներկայացուցիչ «Արսմարթսիմ» ՍՊԸ -ի տնօրեն Նորայր Հովակիմյանը:
Ըստ նրա` 50 հազար դոլարի սահմաններում կարելի է ունենալ նորագույն տեխնոլոգիաների, լիարժեք ջերմամեկուսացման և այլընտրանքային էներգիայի կիրառմամբ ստեղծվող էկոտուն, որն ավելի էֆեկտիվ է ինչպես առողջության, այնպես էլ ընթացիկ ծախսերի խնայողության տեսանկյունից:
Ն. Հովակիմյանի տեղեկացմամբ` էկոտների ստեղծման աշխատանքներում նախատեսում են կիրառել մարտկոցային համակարգեր, որոնք նորություն են Հայաստանում և ունեն 25-30 տարվա շահագործման երաշխիք:
«Հարգ» ճարտարապետական ընկերության տնօրեն, նախաձեռնության համահեղինակ Գագիկ Հարությունյանի փոխանցմամբ` էկոտները կառուցվելու են բնական նյութերից, մասնավորապես, փորձում են փոխարինել երկաթ-բետոնե կոնստրուկցիաները, ծածկերի փոխարեն օգտագործելու են մաքուր փայտ, կամ ДСП.
«Էկոտների մեջ օգտագործելու ենք արևի, քամու, ջրի էներգիաները և բնական նյութեր, ինչը հնարավորություն կտա տանտերերին ազատվել էլեկտրաէներգիայի և տաք ջրի համար նախատեսված ծախսերից»,- նշեց Գ. Հարությունյանը` հավելելով, որ սովորական տների սենյակներում օգտագործվող նյութերի 80 տոկոսը վնասակար է մարդու առողջությանը։
«Օնիքս ԳԸ» ընկերության տնօրեն Գագիկ Կիրակոսյանի խոսքերով` էկոտան լուծումների հիմքում հիմնականում ընկած են կոմպոզիցիոն նյութերը, որոնք շատ լավ փոխարինում են փայտին և մետաղին:
«Արդեն երկու տարի է, ինչ Հայաստանում զբաղվում ենք ապակեպլաստի արտադրությամբ, որը փորձարկումների արդյունքում ցույց է տվել, որ երկու անգամ ավելի ամուր է, քան պողպատը»,- նշեց Գ. Կիրակոսյանը:
Վերջինիս խոսքերով` ներկայումս միակ խնդիրն այն է, որ ամբողջ հումքը բերվում է արտասահմանից, ինչն արտադրություն կազմակերպելու տեսանկյունից անլրջություն է:
Գ. Կիրակոսյանը հույս ունի, որ շատ կարճ ժամանակում կոմպոզիցիոն նյութերի արտադրությունը կհիմնվի տեղական հումքի վրա:
Մասնագետների պնդմամբ` էկոտների ինքնարժեքը չի գերազանցի քառակուսի մետրի համար 300 դոլարը, ինչն այսօր առանձնատան համար «ֆանտաստիկ» թիվ է համարվում:

Армянские специалисты пытаются представить в Армении уникальный проект Эко-дома
В Армении пытаются представить уникальный проект Ecota, который может произвести революцию в области строительных технологий и жилья.
Об этом заявил Норайр Овакимян, директор ООО «Арсмарцим», армянского представителя шведской компании Soltech, в ходе очередного обсуждения «Клуба щенков», инициированного фондом «Ноян Тапан», который поддерживает науку, развитие инновационных технологий и перспективных решений. .
По его словам, в пределах 50 тысяч долларов можно создать экодом с использованием новейших технологий, полной теплоизоляции и альтернативной энергетики, что более эффективно как с точки зрения здоровья, так и с точки зрения экономии текущих затрат.
Ն. По словам Овакимяна, при создании эко они планируют использовать аккумуляторные системы, которые являются новыми в Армении и имеют гарантию 25-30 лет.
По словам Гагика Арутюняна, директора архитектурной компании «Харг», соавтора инициативы, экодома будут построены из натуральных материалов, в частности, в них пытаются заменить железобетонные конструкции, использовать чистое дерево или ДСП вместо кровли.
«Мы будем использовать энергию солнца, ветра и воды – натуральные материалы, что позволит арендодателям избавиться от затрат на электроэнергию и горячую воду», – сказал Г. Арутюнян, добавив, что 80% материалов, используемых в комнатах обычных домов, вредны для здоровья человека.
По словам директора ГК «Оникс» Гагика Киракосяна, экологические решения в основном основаны на композитных материалах, которые очень хорошо заменяют дерево и металл.
«Мы производим стеклопластик в Армении уже два года, и в результате испытаний выяснилось, что он вдвое прочнее стали», – сказал Г. Киракосян сказал.
По словам последнего, сейчас проблема только в том, что все сырье ввозится из-за границы, что несерьезно с точки зрения организации производства.
Գ. Киракосян надеется, что в очень короткие сроки производство композитных материалов будет основано на местном сырье.
По оценкам экспертов, стоимость эко не превысит 300 долларов за квадратный метр, что сегодня считается «фантастической» цифрой для частного дома.