Էմիկ Ավագյանը ավտոմատ հաշմանդամասայլակի գյուտի հեղինակն է։
Այսօր շատերը խոսում են հասարակությանը սահմանափակ հնարավորությունների տեր մարդկանց անհրաժեշտության մասին, սակայն քչերը գիտեն հասարակությանը հենաշարժիչ համակարգի բարդություններ ունեցող մարդկանց ինտեգրման հարցում ազգությամբ հայ նշանավոր ֆիզիկոս Էմիկ Ավագյանի ունեցած մեծ ներդրման մասին: Նա հանդիսանում է շնչով կառավարվող համակարգչի և հաշմադամի սայլակը մեքենան տեղավորելու մեխանիզմի հեղինակը։
Էմիկ Ավագյանի գլխավոր գյուտերից մեկը համարվում է ավտոմատ հաշմանդամասայլակի գյուտը, որը ձեռքով կառավարվող սայլակը փոխարինեց ավտոմատ կառավարվողի: Հարկ է նշել, որ Էմիկ Ավագյանի բազմաթիվ հայտնագործություններ կապված են եղել հենց իր առողջական խնդիրների հետ:
Էմիկ Ավագյանը ծնվել 1924 թվականին է Պարսկաստանի Թավրիզ քաղաքում՝ ցերեբրալ պարալիչի ախտորոշմամբ: Էմիկին անհրաժեշտ բժշկական օգնության համար՝ Ավագյանների ընտանիքը Պարսկաստանից տեղափոխվում է Ռուսաստան, ապա Գերմանիա և ի վերջո հաստատվում է Նյու-Յորքում։ Չնայած առողջական վիճակին, Ավագյանը կարողացավ ստանալ բարձրագույն կրթություն Էվրիկա քոլեջում՝ ֆիզիկայի և մաթեմատիկայի ոլորտում։ Նա հետագայում ուսումը շարունակում է Կոլումբիայի համալսարանում և ստանում մագիստրոսի աստիճան։
Ուսանողության տարիների ընթացքում Ավագյանը հաղորդակցման խնդիրներ է ունեցել մեքենագրուհու հետ, ով գրառումներ էր անում նրա համար: Այսպես, Ավագյանի հայտնի գյուտերից մեկը դարձավ շնչառությամբ ղեկավարվող տպագրիչ մեքենան։
Էմիկ Ավագյան 1961 թվականին արժանացել է ԱՄՆ նախագահ Ջոն Քենեդիի մրցանակին՝ հաշմանդամների կյանքը բարելավելու և հասարակությանն ինտեգրելու գործում ունեցած մեծ ներդրման համար: 1963 թվականին Էմիկն Իրանի շահի կողմից արժանացել է թագավորական մեդալի, 1976 թվականին Հայկական երկուհարյուրամյա կոմիտետի կողմից՝ գիտական ոլորտում առաջատար փորձի համար մրցանակի, 1979-ին ԱՄՆ-ի ամենահին ինժեներական Tau Beta Pi համակցությունը պարգևատրել է «Ինժեների նշանավոր մրցանակով»: 1996 թվականին Էմիկ Ավագյանը արժանացել է Էվրիկա քոլեջի դոկտորի աստիճանի պաշտոնական շքանշանի:

Эмик Авагян – автор изобретения автоматической инвалидной коляски.
Сегодня многие говорят о необходимости для людей с ограниченными возможностями в обществе, но мало кто знает о большом вкладе известного армянского физика Emik Авагян к интеграции людей с нарушениями опорно-двигательного в общество. Он является автором механизма для размещения инвалидной коляски управляемого компьютера computer инвалидной коляски.
Одним из главных изобретений Эмика Авагяна является изобретение автоматической инвалидной коляски, которая заменила ручную инвалидную коляску на автоматическую. Следует отметить, что многие открытия Эмика Авагяна были связаны с его проблемами со здоровьем.
Эмик Авагян родился в 1924 году в Тебризе, Персия, с диагнозом церебральный паралич. Для получения медицинской помощи, необходимой Эмику, семья Авагянов переехала из Персии в Россию, затем в Германию и, наконец, поселилась в Нью-Йорке. Несмотря на состояние здоровья, Авагян смог получить высшее образование в Eureka College в области физики и математики. Позже он продолжил учебу в магистратуре Колумбийского университета.
В студенческие годы у Авагяна были проблемы в общении с машинисткой, которая делала ему заметки. Таким образом, одним из известных изобретений Авагяна стал дыхательный аппарат.
Эмик Авагян был удостоен премии президента США Джона Ф. Кеннеди в 1961 году за большой вклад в улучшение жизни людей с ограниченными возможностями и их интеграцию в общество. В 1963 году Эмик был награжден Королевской медалью шахом Ирана, в 1976 году Армянским комитетом столетия за передовой опыт в науке, а в 1979 году Тау Бета Пи, старейшим инженером в Соединенных Штатах. В 1996 году Эмик Авагян был награжден официальным орденом доктора колледжа Эврика.