Գյուտարարների ակումբի քննարկումները շարունակվում են
Գիտությանը, նորարարական տեխնոլոգիաների զարգացմանը և հեռանկարային լուծումներին աջակցող «Նոյյան Տապան« հիմնադրամի «Գյուտարարների ակումբի» հերթական քննարկման ժամանակ զեկույցով հանդես եկավ 120-ից ավելի գյուտերի հեղինակ Լեոնիդ Պետրոսյանը:
Նա ակումբում հավաքված գյուտարարներին ներկայացրեց իր երեք առաջարկները, որոնցից առաջինը վերաբերում էր պանելային շինարարությանը, երկրորդը` գմբեթային ծածկերին և երրորդը`բազալտե հումքից ստացված թելերից գործված ցանցերին, որոնք կարելի է օգտագործել գյուղատնտեսության մեջ:
Գիտնականի առաջարկած պանելային շինարարությունը հնարավորություն կտա հանրությանը խնայել բնակարանների ջերմային էներգիայի շուրջ 80 տոկոսը: Նրա պնդմամբ, պանելային շինարարության դեպքում, երբ բնակարանների արտաքին պատերն ունեն ծակոտիներ, ավելի հեշտ է լինում պահպանել ջերմությունը:
Անդրդառնալով գմբեթային ծածկերին` Լ. Պետրոսյանը նշեց, որ իր գծագրած գմբեթային ծածկը գործված է լինելու ամրաններից, իսկ տրամագիծը` 46 մետր է, ինչն սովորականից ավելի մեծ է և էժան: Գյուտարարն ասաց, որ այդ գմբեթային ծածկը կարելի է օգտագործել օրինակ կրկեսի շենքի դեպքում:
Լ. Պետրոսյանի խոսքով` իր բազմաթիվ գյուտերից հատկապես առաջնային և կարևոր նշանակություն ունի բազալտե ցանցերը, որոնք գյուղաբնակներին հնարավորություն կտան արդյունավետորեն պայքարել ցրտի, կարկուտի, անգամ արևի ուլտրամանուշակագույն ճառագայթների դեմ:
Նրա տեղեկացմամբ` մեկ հեկտար հողատարածք նման ցանցով պատելու համար տնտեսավարողից պահանջվելու է մոտ 12 հազար 400 դոլար: Գիտնականը պնդում է, որ ավելի մատչելի գնով տեղադրված ցանցերը պակաս արդյունավետ են լինելու: Լ. Պետրոսյանը նշեց, որ խաղողի այգիների և պտղատու ծառերի համար առաջարկվող ցանցերը տարբեր են: Գյուտարարը միևնույն ժամանակ նշեց, որ իր առաջարկաց բազալտե ցանցերի առանց փորձարկման անմիջական կիրառելը ճիշտ չէ։
Լ. Պետրոսյանի զեկույցից հետո ակումբի անդամները քննարկեցին մի շարք կազմակերպչական հարցեր և որոշեցին, որ հաջորդ հանդիպմանը որոշելու են ակումբի կառուցվածքը:

Обсуждения Клуба изобретателей продолжаются
Леонид Петросян, автор более 120 изобретений, выступил с докладом в ходе очередной дискуссии «Клуба изобретателей» фонда «Ноян Тапан», который поддерживает науку, развитие инновационных технологий и перспективных решений.
Он представил свои три предложения изобретателям, собравшимся в клубе, первое из которых было связано с панельным строительством, второе – с купольными крышами, а третье – с сетками из базальтового волокна, которые можно использовать в сельском хозяйстве.
Предложенная ученым панельная конструкция позволит населению сэкономить около 80% тепловой энергии квартир. По его словам, в случае панельного строительства, когда внешние стены квартир имеют дыры, легче удерживать тепло.
Что касается купольных крыш, Л. Петросян отметил, что спроектированный им купол будет сделан из арматуры, его диаметр составляет 46 метров, что больше обычного и дешевле. По словам изобретателя, купол можно использовать, например, в здании цирка.
Л. По словам Петросяна, из его многочисленных изобретений первостепенное значение имеют базальтовые сети, которые позволят сельчанам эффективно бороться с холодом, градом и даже ультрафиолетовыми лучами.
По его словам, для покрытия одного гектара такой сетью потребуется около 12 400 долларов. Ученый утверждает, что более доступные сети будут менее эффективными. Л. Петросян отметил, что предлагаемые сети для виноградников и фруктовых деревьев разные. При этом изобретатель отметил, что использовать предложенные базальтовые сети напрямую без тестирования было неправильно.
Л. После доклада Петросяна члены клуба обсудили ряд организационных вопросов и решили, что структура клуба будет определена на следующем заседании.