Արևային տեխնիկայի մասայական օգտագործումը կնպաստի էլեկտրաէներգիայի գնի նվազեցմանը. Վահան Համազասպյան
«Արևային տեխնիկայի օգտագործումը տնտեսության մեջ և մասնավոր հատվածում խթանելու է ոչ միայն Հայաստանի տնտեսության և արդյունաբերության զարգացումը, այլև նպաստելու է ոլորտում մրցակցության առաջացմանը»,- Գիտությանը, նորարարական տեխնոլոգիաների զարգացմանը և հեռանկարային լուծումներին աջակցող «Նոյյան տապան» հիմնադրամի «Գյուտարարների ակումբի» հերթական քննարկման ժամանակ նշեց« Հայաստանի հելոֆիկացիայի ծրագրի» հեղինակ Վահան Համազասպյանը։
Ըստ նրա, երբ այս ծրագրը կիրառվի ու այլընտրանքային էլեկտրաէներգիա լինի, կվերանա ոլորտի մոնոպոլիզացիան, հետևաբար ՀԷՑ-ը ստիպված կլինի էժանացնել հոսանքի ներկա սակագինը, որն առաջացրել է հանրության դժգոհությունը:
Վ. Համազասպյանի խոսքով, եթե Հայաստանի գյուղական համայնքներում, որտեղ կա շուրջ 350 հազար տնտեսություն, ներդրվեն անհատական օգտագործման արևային սարքեր, յուրաքանչյունրը 20 ԿՎ հզորությամբ, ապա արդյունքում կունենանք հայկական ատոմակայանի արտադրած էլեկտրաէներգիայի հնգյակի չափով լրացուցիչ էներգիա և կստեղծվի 400-800 հազար աշխատատեղ:
Գիտնականի հաշվարկներով` գյուղական համայնքներում արեւային էներգիան կարող է փոխարինել օգտագործվող էներգիայի 60 տոկոսը, մինչդեռ մայրաքաղաքի համար հստակ ասել չկարողացավ, քանի որ քաղաքապետարանը երբեք տարածքներ չի տրամադրել գիտական փորձեր անելու համար: Վ. Համազասպյանի տեղեկացմամբ` գյուղացուն 20 ԿՎ/Ժ արևային էներգիա արտադրող սարք տեղադրելու համար անհրաժեշտ կլինի 2000 դոլար։ Նա վստահ է, եթե Հայաստանի տնտեսություններն արևային էներգիան օգտագործեն տարբեր ջերմային մշակումներ անելու և արտադրություն կազմակերպելու համար, ապա շատ արագ կկարողանան վերադարձնել սարքի ձեռք բերման համար ծախսած իրենց գումարները:
Նա նաև նշեց, որ ներդրողները արևային սարքերը կարող են գյուղացուն տրամադրել անվճար, փոխարենը գյուղացին պետք է մասնակցի ներդրողի կողմից առաջարկվող բիզնեսի զարգացմանը: «Դա կարող է լինել գինու, կոնյակի և շատ այլ արտադրատեսակների արտադրություն արևային էներգիայով»,- ասաց Վ. Համազասպյանը`հավելելով, որ այս պահին Մոսկվայից և Շվեյցարիայից կան ներդրողներ, ովքեր պատրաստ են գյուղացուն անվճար տրամադրել արևային սարքերը:
Գիտնականը ցավով նշեց, որ հելիֆոկիացիայի զարգացման հարցում հայաստանյան իշխանությունները չեն ցանկանում նպաստել ծրագրի զարգացմանը, ուստի լավ է, որ գոյություն ունի գյուտարարների ակումբը և այստեղ կարող են հավաքվել, քննարկել ու գտնել իրենց հուզող խնդիրների լուծումներ:

Массовое использование солнечной техники поможет снизить стоимость электроэнергии. Ваан Амазаспян
«Использование солнечных технологий в экономике, в частном секторе, не только будет стимулировать развитие экономики и промышленности Армении, но и будет способствовать развитию конкуренции в этом секторе», – сказал он во время регулярного обсуждения в Клубе изобретателей Ноян Тапан. которая поддерживает науку, развитие инновационных технологий и перспективных решений Автор «Программы гелификации Армении» Ваан Амазаспян.
По его словам, когда эта программа будет реализована и появится альтернативная электроэнергия, монополизация отрасли исчезнет, ​​поэтому ENA придется снизить текущий тариф на электроэнергию, что вызвало недовольство общественности.
В. По словам Амазаспяна, если в сельских общинах Армении, где насчитывается около 350 тысяч ферм, будут установлены индивидуальные солнечные устройства, каждая мощностью 20 кВ, то в результате у нас будет в пять раз больше энергии, производимой армянской атомной электростанцией. на электростанции будет создано 400-800 тысяч рабочих мест.
По словам ученого, солнечная энергия в сельской местности может заменить 60% используемой энергии, при этом он не мог сказать наверняка по столице, так как муниципалитет никогда не выделял площадок для научных экспериментов. В. По словам Амазаспяна, сельскому жителю потребуется 2000 долларов для установки генератора на 20 кВтч. Он уверен, что если экономика Армении будет использовать солнечную энергию для проведения различных термообработок и организации производства, они смогут быстро вернуть деньги, потраченные на покупку устройства.
Он также упомянул, что инвесторы могут бесплатно предоставить деревенскому жителю солнечные батареи, вместо этого он должен участвовать в развитии бизнеса, предлагаемого инвестором. «Это может быть производство вина, бренди и многих других продуктов с использованием солнечной энергии», – сказал В. Амазаспян добавил, что на данный момент есть инвесторы из Москвы и Швейцарии, которые готовы бесплатно предоставить сельчанам солнечные батареи.
Ученый с сожалением отметил, что власти Армении не хотят вносить свой вклад в развитие программы по развитию гелиофокуса, поэтому хорошо, что есть клуб изобретателей, где они могут собираться, обсуждать и находить решения своих проблем. .