Նախագծի նախաձեռնողն է «Գիտությանը, նորարարական տեխնոլոգիաների զարգացմանը եւ հեռանկարային լուծումերին աջակցող «Նոյյան Տապան» Հիմնադրամը»: Հիմնադրամը 1991 թվականին ստեղծված «Նոյյան Տապան» Հոլդինգի խմբի անդամ է (Երեւան, Հայաստան): Հիմնադրամի տնօրենն է «Նոյյան Տապան» Հոլդինգի հիմնադիր եւ նախագահ, փ.գ.թ. Տիգրան Հարությունյանը:
• Նախագծի նպատակն է Հիմնադրամի ստեղծած բնական գազի խնայողության նպատակով ստեղծված հատուկ փոխարկիչ սարքավորումների պատրաստումը, հետագա մշակումը եւ իրացումը, նման սարքավորումների զանգվածային արտադրությամբ գբաղվող գործարանի ստեղծումը:
• Մեր նախագիծը ենթադրում է պատրաստել եւ գործարկել նոր սկզբունքով աշխատող բնական գազի փոխարկիչ սարք, որը հնարավորություն կտա իրականացնել այրվող բնական գազի առնվազն 40 տոկոս խնայողություն, ինչպես նաեւ էապես կրճատել բնական գազի այրման արդյունքում առաջացող վնասակար արտանետումները: Ակնհայտ է, որ ջերմային էներգիա ստանալուն ուղղված ծախսերի կրճատումը ձեռնտու է բոլորի համար, բայց այդ հարցում առաջին հերթին շահագրգռված են խոշոր ծավալներով բնական գազ սպառողները: Մեր նախագծի շահառուներն են առաջին հերթին հենց բնական գազ օգտագործող խոշոր սպառողները, այդ թվում բնական գազի վառարաններ օգտագործող ադյունաբերական ձեռնարկությունները, թաղամասերի բազմաբնակարանային շենքերի, դպրոց-մանկապարտեզների կաթսայատները, ջերմոցային տնտեսությունները եւ այլն: Մեր նախնական ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ տնտեսավարողների ճնշող մեծամասնությունը պատրաստակամ է խելամիտ գների դեպքում ձեռք բերել նման խնայող սարքավորումներ, քանի որ այդ սարքավորումների օգտագործումը էապես կկրճատի ջերմային էներգիա ստանալուն ուղղված նրանց ծախսերը, ինչը կիջեցնի արտադրվող տարբեր ապրանքների ու ծառայությունների ինքնարժեքը: Այդ առումով դրական դեր է կատարում նաեւ այն հանգամանքը, որ այս սարքերի շահագործման անվտանգության կանոնները նույնն են, ինչ որ բնական գազով աշխատող ցանկացած այլ սարքերինը, իսկ փոխարկված գազը օգտագործելի է բնական գազի համար նախատեսված բոլոր սարքավորումներում, եւ նոր տիպի սարքավորումների կարիք չունի:
• Մեր ռազմավարությունն է պատրաստել եւ տեղադրել մեկ սարք ռեալ աշխատանքային պայմաններում, ապա մարքետինգային աշխատանքների միջոցով ավելացնել դրանց արտադրությունը եւ կազմակերպել սարքերի վաճառքը: Այս ռազմավարությունը կհանգեցնի նրան, որ մեկ տարվա ընթացքում մենք կհասնենք ինքնաֆինանսավորման եւ շահույթների:
Այլընտրանքային էներգետիկան համաշխարհային տնտեսության մեջ տարեցտարի սկսում է ավելի ու ավելի մեծ դեր խաղալ: Աշխարհում էներգիայի սպառման ցուցանիշի անշեղորեն աճը նպաստում է այլընտրանքային էներգետիկայի նախագծերի, այդ թվում ավանդական էներգակիրների օգտակարության աստիճանը մեծացնելու եղանակով նրանց խնայողական օգտագործմանը:
Գիտատեխնիկական ինովացիոն բնույթի և մաքուր տեխնոլոգիաների կիրառումը խիստ կարևոր է ցանկացած երկրի կայուն զարգացման, ինչպես նաև մրցունակության ապահովման համար՝ առավել ևս եթե այն վերաբերում է էներգախնայողությանը: Առաջարկվող նորարարության ներդրումը ուղղված է էներգակիրների և ռեսուրսների սակավության ադապտացմանը և դրանցից կախվածության հաղթահարմանը:
Էներգակիրների արժեքը սովորաբար էական ազդեցություն ունի ողջ տնտեսության վիճակի վրա: Հայաստանում եւ ոչ միայն այստեղ բնական գազի արժեքը բավականին բարձր է եւ խանգարում է տնտեսության զարգացմանը: Այս խնդիրների հաղթահարման նպատակով առաջարկվում է պատրաստել եւ գործարկել նոր սկզբունքով աշխատող բնական գազի փոխարկիչ սարք, որը հնարավորություն կտա իրականացնել այրվող բնական գազի առնվազն 40 տոկոս խնայողություն, ինչպես նաեւ էապես կրճատել բնական գազի այրման արդյունքում առաջացող վնասակար արտանետումները: Առաջարկվող նորարարության ներդրումը կտրուկ կիջեցնի բնական գազին հատկացվող ծախսերը, նպաստելով տնտեսության զարգացմանը, բնակչության կենսամակարդակի բարձրացմանը և աղքատության հաղթահարմանը: Այն հատկապես կարևորվում է շրջակա միջավայրի պահպանության, կլիմայի գլոբալ փոփոխությամբ պայմանավորված ռիսկերի նվազեցման, ինչպես նաև ջերմոցային գազերի կրճատման և էներգախնայողության տեսանկյունից:
Սարքը նախատեսված է բնական գազ օգտագործող խոշոր սպառողների համար, այդ թվում բնական գազի վառարաններ օգտագործող ադյունաբերական ձեռնարկությունները, թաղամասերի բազմաբնակարանային շենքերի, դպրոց-մանկապարտեզների կաթսայատները, ջերմոցային տնտեսությունները եւ այլն, բոլոր նրանց համար, ովքեր օգտագործում են բնական գազի վառարաններ:
Սարքի օգտագործումը էապես կկրճատի ջերմային էներգիա ստանալուն ուղղված ծախսերը, ինչը կիջեցնի արտադրվող տաբեր ապրանքների ու ծառայությունների ինքնարժեքը: Սարքի օգտագործման պարագայում էապես կրճատվում է նաեւ այրման ժամանակ շրջակա միջավայր արտանետվող վնասակար գազերի ծավալը:
Սարքի շահագործման անվտանգության կանոնները նույնն են, ինչ որ բնական գազով աշխատող ցանկացած այլ սարքինը:
• • Հայաստանում հիմնադրել բնական գազը խնայող փոխարկիչ սարքավորումեր արտադրող գործարան` ստեղծելով Բաց բաժնետիրական ընկերություն, որի մեջ ներգրավված կլինեն հարյուր հազարավոր բաժնետերեր` այդ թվում նաեւ հայկական սփյուռքից:• Սույն նախագծի շրջանակներում հիմնած գործարանի արտադրած փոխարկիչ սարքավորումերի վաճառք:
• փոխարկիչ սարքավորումերի արտադրության լիցենզիաների վաճառք՝ համապատասխան համաձայնագրերի հիման վրա
• Ստացված պատվերների հիման վրա խոշոր փոխարկիչ սարքավորումերի /500-1500 ՄՎՏ/ պատրաստմանն ուղղված նախագծերի իրացում ամբողջ աշխարհում՝:ՆԱԽԱԳԾԻ ՏՎՅԱԼՆԵՐԸ• Արտադրության տեղակայումը՝ Հայաստանի Հանրապետություն
• Արտադրողականությունը՝ սկսած նախագծի իրագործման սկզբից՝ 200 սարքավորում տարեկան (200 մեգավատ գումարային հզորությամբ)
• Նոմինալ արտադրողականություն՝ 1 000 սարքավորում տարեկան
• Սարքավորումների արժեքը հաշվարկվում է ելնելով հզորությունից՝ $50 1 ԿՎ արտադրվող ջերմային էներգիայի համար: Նախատեսվում է տարբեր հզորությունների սարքավորումների արտադրություն:
• Լիցենզիոն համաձայնագրի արժեքն առայժմ որոշված չէ:
Առաջարկվող Փոխարկիչը  նմանակը առայժմ չունեցող  մի սարք է, որում մեթանը (բնական գազ) ջրային գոլորշու հետ միասին փոխարկվում է այրվող գազերի միախառնուրդի:  Ջրային գոլորշուց՝  հատուկ ցածր ջերմաստիճանային տիրույթում ակտիվացող կատալիզատորի օգնությամբ  անջատվում է  ջրածին (ինչը հանդիսանում է այս սարքում մեր թիմի կողմից կիրառված  նորարարություններից մեկը), որի միջոցով  մեթանը ենթարկվում է փոխարկման եւ խառնվելով  դառնում է էներգիայի լրացուցիչ աղբյուր:  Դա իր հերթին հնարավորություն է տալիս նույն քանակի  ջերմային էներգիայի ստացման համար առնվազն 40 տոկոսով կրճատել մեթանի ծախսը:
Փոխարկիչում օգտագոծվող կատալիզատորը չի պարունակում թունավոր նյութեր, անվտանգ է,  չունի աշխատանքային ժամանակի  սահմանափակում, պարզապես յուրաքանչյուր  10 000 ժամ աշխատելուց հետո պետք է ենթարկվի ջերմային մաքրման:
Ինչպես արդեն նշեցինք, մեր կողմից առաջարկվող սարքը աշխատում է  ջրածնի ստացման նոր եղանակի օգտագործման հիման վրա: Նախագծում օգտագործվում է հատուկ Կատալիզատորի օգնությամբ ջերմաքիմիական ռեակցիաների արդյունքում ջրածնի ստացման դեռեւս քիչ հետազոտված, քիչ հայտնի եւ ոչ ծախսատար  տեխնոլոգիա, ինչը հնարավորություն է տալիս հետագա մշակումներից հետո անհամեմատ բարձրացնել նման սարքերի արդյունավետությունը:
Սարքի շահագործման անվտանգության կանոնները նույն են, ինր որ  բնական գազով աշխատող ցանկացած այլ սարքինը: Փոխարկված գազը օգտագործելի է բնական գազի համար նախատեսված բոլոր սարքավորումներում, եւ նոր տիպի սարքավորումների կարիք չունի:
Մեր կողմից առաջարկվող փոխարկիչ սարքերի հզորությունը կարող է տատանվել 200  կիլովատից մինչեւ մի քանի  տասնյակ մեգավատներ, ինչը խիստ ընդլայնում է  նման սարքերի օգտագործման տիրույթը:
Հիմնադրամի ուժերով պատրաստվել է փոխարկիչ սարքավորման  1000 ԿՎՏ/ժամ ջերմային հզորություն ունեցող  սարքավորման փորձարարա-արտադրական գործող նմուշ:
Փոխարկիչի կողմից սպասարկվող ջերմայինհզորությունը`    1000կիլովատ
Փոխարկիչի քաշը`  500 կգ
Մուտքում մեթան գազի քանակը` 55մ3/ժ
Ելքում փոխարկված գազերի քանակը 110 մ3/ժ
Օգտագործվող ջրի քանակությունը`   10 լ /ժ
Փոխարկիչի երկարությունը 1.3  մ
Փոխարկիչի լայնությունը 0.6մ
Փոխարկիչի  բարձրությունը 0.6մ
Բնական գազի հետազոտված հայտնի պաշարները կազմում են մոտ 200 տրիլիոն խորանարդ մետր: Բնական գազի արդյունահանումն ու օգտագործումը տարեկան կազմում է 3.4 տրիլիոն խորանարդ մետր:Արդյունահանվող մեթանի հիմնական մասը /շուրջ 85%/ օգտագործվում է որպես վառելիք, այդ թվում էլեկտրոէներգիայի արտադրման համար, որը 2014 թ. տվյալներով, աշխարհում կազմել է 23127000 գիգավատ/ժամ:Ընդ որում, մեթանի նման քանակի այրման ժամանակ մթնոլորտ է արտանետվում վնասաբեր գազերի հսկայական զանգված, այդ թվում ավելի քան 40 մլրդ տոննա СО2 եւ մոտ 65 մլն տոննա NOx տարեկան:Այս պարագայում փոխարկիչ սարքերի օգտագործումը դառնում են շատ շահեկան ոչ միայն տնտեսապես, այլ նաեւ էկոլոգիական տեսանկյունից, քանի որ էապես կրճատվում է վնասաբեր արտանետումների քանակը:
Գազախնայող փոխարկիչ սարքավորումների կիրառմամբ էապես կրճատվում են  (առնվազն 40 տոկոս) ջերմային էներգիայի ստացման համար նախատեսված ծախսերը: Սարքում օգտագործվում է որոշակի ջրի քանակ, սակայն գազի արժեքի հետ համեմատած օգտագործվող ջրի արժեքն այնքան ցածր է, որ հաշվարկներում այն կարելի է անտեսել:
Մեր պոտենցիալ հաճախորդներն են բոլոր տիպի գործարաններն ու արտադրամասերը, ուր կիրառվում են մեծ հզորության ջերմային վառարաններ, գազային վառելիքով աշխատող ջերմաէլեկտրակայանները, դպրոցների, մանկապարտեզների, բազմաբնակարանային շենքերի եւ թաղամասերի կաթսայատները, սննդի արդյունաբերության ձեռնարկությունները եւ այլն:
Առայժմ մեր թիմը կարողանում է պատրաստել փոխարկիչներ 200 կվտ եւ բարձր ջերմային հզորության սպառում ունեցող սարքավորումների համար, սակայն այս նախագծի շրջանակներում  նախատեսում ենք անել հետազոտություններ ու մշակումեր նաեւ ավելի ցածր հզորության սարքերի համար նախատեսված փոխարկիչներ պատրաստելու համար, ինչը էապես կընդլայնի սարքերի շուկան, քանի որ այդ դեպլում սարքի գնորդներ կարող են հանդիսանալ առանձին բնակարանների գազ սպառողները:
Սարքի գինը առաջին հերթին կախված է նրա հզորությունից: Մենք նախատեսում ենք սարքը վաճառել այնպիսի գներով, որ այն չգերազանցի  ՀՀ –ում գործող գներով  մետ տարվա ընթացքում տվյալ ջերմային հզորության ստանալու համար ծախսվող գազի արժեքի կեսից: Հետեւաբար մեր սարքի պոտենցիալ գնորդը, գնելով մեր սարքը, առաջին տարվա ընթացքում  իր նախատեսածից ավելի ծախս չի անի, իսկ երկրոդ տարվանից սկսած կխնայի նախորդ տարիներին գազի գնման համար նախատեսված գումարի անվազն 40 տոկոսը:
Այս հանգամանքը ցույց է տալիս, որ առաջիկա տարիներին մեր փոխարկիչ սարքավորումների վաճառքի հետ կապված պահանջարկի բարդություններ չեն լինի: Միեւնույն ժամանակ մեր թիմից կպահանջվի ընդլայնել արտադրական կարողութունները` կանխատեսելի աճող պահանջարկը բավարարելու համար եւ մտածել նմանատիպ սարքավորումների արտադրության գործարան ստեղծելու մասին:
Առավել վտանգավոր ռիսկային գործոններն են.
• Ոչ շուկայական մրցակցության հնարավոր ռիսկը` ապօրինաբար կրկնօրինակված սարքերի ոչ լիցենզիոն արտադրությունն է եւ վաճառքը: Այս ռիսկը մասամբ չեզոքանում է այն հանգամանքով, որ  մեր թիմի  կողմից առաջարկվող սարքավորումն ու տեխնոլոգիան պաշտպանված է պատենտով (ՀՀ Արտոնագիր 2417 A – 25.02.2013 թ.),  եւ ապօրինություններից կարելի է պաշտպանվել իրավական ճանապարհով:
• ածխաջրածինների արդյունահանմամբ եւ վաճառքում մասնագիտացած որոշ էներգետիկ կորպորացիաների եւ որոշ ածխաջրածիններ արդյունահանող երկրների պետական կառույցների հնարավոր բացասական տրամադրվածությունը այս նորարարության նկատմամբ, ինչը կարող է խոչընդոտ հանդիսանալ այդ երկրներում փոխարկիչ սարքերի վաճառքը կազմակերպելիս: Այս ռիսկը կարելի է չեզոքացնել  առաջին հերթին դուրս գալով դեպի այն երկրների շուկաները, որոնք չունեն գազի սեփական պաշարներ եւ շահագրգռված են բնական գազի մատչելիությամբ:
• Սարքավորումների պոտենցիալ պատվիրատուների մոտ տեխնիկական, շահագործման հետ կապված հնարավոր խնդիրների առաջացումը: Այս ռիսկը կարելի է չեզոքացնել հաճախորդների սպասարկման ստորաբաժանման ստեղծման միջոցով, եթե դրա կարիքը իհարկե զգացվի:
• Սարքավորումների էներգախնայողության և արդյունավետության վերաբերյալ իրազեկության և տեղեկատվության պակաս: Ծրագրի իրականացման ընթացքում նախատեսվում է իրականացնել իրազեկության բարձրացման միջոցառումներ՝ հեռուստատեսության և ԶԼՄ այլ միջոցների օգնությամբ՝ այդ թվում գովազդային տեսահոլովակներ: Առավել խոշոր պոտենցիալ սպառողների համար կիրականացվեն տեխնոլոգիայի ցուցադրական միջոցառումներ և համառոտ դասընթացներ:
Գազի փոխարկիչ սարքավորման արժեքը կախված է ինչպես արտադրության ձեւից,  (հատով կամ կոնվեերային), այնպես էլ սարքավորման  հզորությունիցեւ ֆունկցիոնալ նշանակությունից: Մեր հաշվարկներով, անհրաժեշտ է ելնել բազային գնից՝ $150 1 ԿՎ/ժ ջերմային հզորության համար, սակայն գինը կարող է լինել զգալիորեն ցածր` առավել մեծ հզորություններ ունեցող սարքավորումների պատրաստման դեպքում ( 50-2000 ՄՎ/ժ):
Ներդրումային ծախսերի ձեւավորման հիմնական ուղղություններն են.
Ամսեկան 20 Մեգավատ գումարային հզորությամբ սարքավորումների պատրաստման պարագայում (200 կվտ մինչեւ 20000 կվտ հզորությամբ 10-20 սարքավորում)անհրաժեշտ են կատարել հետեւյալ ծախսերը (կոպիտ, մոտավոր հաշվարկ):
1. Կատալիզատորի նյութերի գնում եւ սինթեզ $ 250000
2. Մետաղական կոնստրուկցիաների գնում եւ պատրաստում $50000
3. Աշխատավարձ եւ այլ վճարումներ (մոտ 10 աշխատողի հաշվարկով) $ 50000
4. Գիտահետազոտական աշխատանքներ եւ սարքերի կատարելագործում $50000
Ընամենը ամսեկան` $ 400000
Ամսեկան 20 Մեգավատ գումարային հզորությամբ սարքավորումների պատրաստման պարագայում (400 կվտ մինչեւ 20000 կվտ հզորությամբ 10-20 սարքավորում) վաճառելու պարագայում, եթե ելնում ենք 1 կիլովատը $ 50 գնից, ամսեկան մուտքը կկազմի մեկ միլիոն ԱՄՆ դոլար (20 000 x $ 50= $ 1 000 000):
• • Ոլորտի զարգացման միտումների վերլուծությունը ապացուցում է տվյալ նախագծի ակտուալությունը եւ էներգիախնայողական, էկոլոգիապես մաքուր եւ ոչ ծախսատար սարքավորումների օգտագործման հարցում շուկայի պատրաստ լինելու հանգամանքը:
• Բնական գազի փոխարկիչները կարող են գործնականում կիրառվել տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտներում` թե տնտեսական եւ թե էկոլոգիական հսկայական դրական էֆեկտով:
• Նախագծի հիմնական ներդրումները ծախսվում են սարքավորումների արդտադրության կազմակերպման վրա: Ներդրումների ընդհանուր ծավալը սկզբնական փուլում կազմում է քիմիական եւ մեխանիկական արտադրամասեր եւ ամսեկան 10-20 սարքավերման պատրաստման թողունակություն ունեցող գործարանի կառուցելու մեջ, որի հաշվարկը դեռեւս արված չի:
• Նախագծի հիմնական ռիսկը ոչ շուկայական մրցակցության հնարավորությունն է, ապօրինաբար կրկնօրինակված ոչ լիցենզիոն փոխարկիչ սարքավորումների վաճառքը:

Инициатором проекта является фонд «Ноян Тапан», который поддерживает науку, развитие инновационных технологий и перспективных решений. Фонд входит в группу компаний «Ноян Тапан Холдинг», созданную в 1991 году (Ереван, Армения). Директор фонда – учредитель и председатель холдинга «Ноян Тапан», к.э.н. Тигран Арутюнян.
• Целью проекта является подготовка, дальнейшее развитие и продажа специального преобразовательного оборудования, созданного с целью экономии природного газа, а также создание завода по серийному производству такого оборудования.
• Наш проект предусматривает разработку и эксплуатацию нового конвертера природного газа, который позволит сэкономить не менее 40% сжигаемого природного газа, а также значительно снизит вредные выбросы от сжигания природного газа. Очевидно, что снижение затрат на тепловую энергию выгодно всем, но в первую очередь этим вопросом интересуются потребители больших объемов природного газа. Бенефициарами нашего проекта являются, прежде всего, крупные потребители, использующие природный газ, в том числе промышленные предприятия, использующие газовые плиты, районные многоквартирные дома, котельные школы-детского сада, теплицы и т. Д. Наши предварительные исследования показали, что подавляющее большинство предприятий готовы приобретать такое экономичное оборудование по разумной цене, так как использование такого оборудования значительно снизит их стоимость тепла, что снизит стоимость различных продуктов и услуг. В связи с этим тот факт, что правила безопасности при эксплуатации этих устройств такие же, как и для любого другого устройства, работающего на природном газе, а конвертированный газ может использоваться во всем оборудовании для природного газа, и не требует новых типов оборудование.
• Наша стратегия состоит в том, чтобы подготовить и установить одно устройство в реальных рабочих условиях, затем с помощью маркетинговой работы увеличить их производство и организовать продажу устройств. Эта стратегия приведет к самофинансированию и прибыли в течение года.
Альтернативная энергия с каждым годом становится все более важной в мировой экономике. Неуклонный рост мирового потребления энергии способствует экономному использованию проектов альтернативной энергетики, в том числе за счет повышения эффективности традиционных источников энергии.
Использование чистых технологий научно-технического характера очень важно для устойчивого развития любой страны, а также для обеспечения конкурентоспособности, особенно когда речь идет об энергосбережении. Предлагаемое нововведение направлено на адаптацию дефицита энергоресурсов, преодоление зависимости от них.
Стоимость энергии обычно оказывает значительное влияние на состояние экономики в целом. Цена на природный газ в Армении и не только здесь достаточно высока и тормозит развитие экономики. Для решения этих проблем предлагается спроектировать и эксплуатировать новый конвертер природного газа, который позволит сэкономить не менее 40% сжигаемого природного газа, а также значительно снизить вредные выбросы от сжигания природного газа. Внедрение предлагаемого нововведения позволит резко снизить стоимость природного газа, будет способствовать развитию экономики, повышению уровня жизни населения и преодолению бедности. Это особенно полезно с точки зрения защиты окружающей среды, снижения рисков, связанных с глобальным изменением климата, а также сокращения выбросов парниковых газов и повышения энергоэффективности.
Устройство предназначено для крупных потребителей, использующих природный газ, в том числе промышленных предприятий, использующих газовые плиты, районных многоквартирных домов, котельных школ-детских садов, теплиц и т. Д., Для всех, кто использует газовые плиты.
Использование устройства позволит значительно снизить затраты на тепловую энергию, что снизит стоимость различных товаров и услуг. При использовании устройства количество вредных газов, выделяемых в окружающую среду при горении, значительно снижается.
Правила безопасности для устройства такие же, как и для любого другого устройства, работающего на природном газе.
• Создание завода по производству конверсионного оборудования для экономии природного газа в Армении путем создания открытого акционерного общества, в котором будут участвовать сотни тысяч акционеров, в том числе из армянской диаспоры.
• Продажа лицензий на производство конверсионного оборудования на основании соответствующих договоров.
• Производство крупногабаритного коммутационного оборудования (500-1500 МВт) на основании поступивших заказов Реализация целевых проектов по всему миру:
• Место производства: Республика Армения.
• Производительность с начала реализации проекта: 200 единиц оборудования в год (общей мощностью 200 МВт).
• Номинальная производительность: 1000 единиц оборудования в год.
• Стоимость оборудования рассчитана исходя из мощности 50 долларов США на 1 кВт произведенной тепловой энергии. Планируется выпуск оборудования разной мощности.
• Стоимость лицензионного соглашения еще не определена.
Предлагаемый преобразователь представляет собой не имеющее аналогов устройство, в котором метан (природный газ) превращается в смесь горючих газов с водяным паром. Водород (который является одним из нововведений, использованных нашей командой в этом устройстве) выделяется из водяного пара катализатором, активированным в специальном низкотемпературном диапазоне, посредством которого метан превращается и смешивается, чтобы стать дополнительным источником энергии. Это, в свою очередь, позволяет снизить потребление метана как минимум на 40% при том же количестве тепловой энергии.
Катализатор, используемый в конвертере, не содержит токсичных веществ, он безопасен, не имеет ограничения по времени работы, его просто необходимо подвергать термической очистке через каждые 10 000 часов работы.
Как уже было сказано, предлагаемое нами устройство работает на основе использования нового метода получения водорода. В проекте используется малоизученная, малоизвестная и недорогая технология получения водорода в результате термохимических реакций с помощью специального катализатора, что позволяет после доработки повысить эффективность таких устройств.
Правила безопасности для устройства такие же, как и для любого другого устройства, работающего на природном газе. Конвертированный газ может использоваться во всем оборудовании, работающем на природном газе, и не требует нового оборудования.
Мощность наших преобразователей может составлять от 200 киловатт до нескольких десятков мегаватт, что значительно расширяет диапазон использования таких устройств.
Фондом подготовлен опытно-производственный образец преобразовательного оборудования тепловой мощностью 1000 кВт / ч.
Обслуживаемая преобразователем тепловая мощность составляет 1000 киловатт.
Масса конвертера: 500 кг
Количество метана на входе 55 м 3 / час.
Количество конвертированных газов на выходе – 110 м 3 / ч.
Количество используемой воды – 10 л / ч.
Длина преобразователя 1,3 м
Ширина конвертера 0,6 м
Высота преобразователя 0,6 м.
Известные доказанные запасы природного газа составляют около 200 триллионов кубометров. Добыча и использование природного газа составляет 3,4 трлн кубометров в год. Большая часть извлеченного метана (около 85%) используется в качестве топлива, в том числе для производства электроэнергии, что в 2014 году. Согласно данным, в мире имеется общая масса вредных газов, в том числе более 40 миллиардов тонн CO2 и около 65 миллионов тонн NOx в год. В этом случае использование преобразователей становится очень выгодным не только с экономической точки зрения, но и с точки зрения затрат. с экологической точки зрения, так как количество вредных выбросов значительно сокращается.
Использование газосберегающих преобразователей значительно снижает (минимум на 40%) затраты на выработку тепла. Устройство использует определенное количество воды, но стоимость использованной воды по сравнению со стоимостью газа настолько мала, что ее можно не учитывать при расчетах.
Нашими потенциальными заказчиками являются все типы заводов и мастерских, которые используют мощные тепловые плиты, газовые ТЭЦ, котельные для школ, детских садов, многоквартирных домов и микрорайонов, предприятия пищевой промышленности и т. Д.
Пока что наша команда может изготавливать преобразователи для оборудования с потреблением 200 кВт и высокой тепловой мощностью, но в рамках этого проекта мы планируем провести исследования и разработки по изготовлению преобразователей для устройств меньшей мощности, что значительно расширит возможности рынок устройств.Покупателями могут быть потребители газа отдельных квартир.
Цена устройства зависит в первую очередь от его мощности. Мы планируем продавать установку по таким ценам, чтобы она не превышала половины стоимости потребляемого газа для получения данной тепловой мощности в течение года по текущим ценам в Армении. Следовательно, потенциальный покупатель нашего устройства, покупая наше устройство, в первый год не потратит больше запланированного, а со второго года сэкономит не менее 40% суммы, выделенной на покупку газа в предыдущие годы.
Этот факт свидетельствует о том, что в ближайшие годы не возникнет сложностей со спросом, связанных с продажей нашего преобразовательного оборудования. В то же время от нашей команды потребуется расширение производства.