Հայ գյուտարարը ներկայացրել է նոր, հեղափոխական սարքավորումներ և տեխնոլոգիաներ
«Նոյյան Տապան» գիտությանը, նորարարական տեխնոլոգիաներին և հեռանկարային լուծումներին աջակցող հիմնադրամի` «Գյուտարարների» ակումբի անդամ, ինժեներ-հետազոտող Արմեն Ադամովը փետրվրարի 13-ին տեղի ունեցած Գյուտաարների ակումբի հերթական հանդիպման ժամանակ ներկայացրեց նոր սարքավորումներ և տեխոլոգիաներ:
Ինչպես տեղեկացրեց գյուտարարը, խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է «Ադամովի վառարանին», «Ադամովի աշտարակին», «Դետոնացիոն պիրոլիզի» տեխնոլոգիային և Նոր սառեցնող տեխնոլոգիաներին: Ներկայացնելով վերոնշյալ նորարարությունները, Ա. Ադամովն ընդգծեց, որ ինքը հիմնականում ուսումնասիրում է այրումը, դետոնացիան, պայթուցիկ գործընթացները, սառեցման ստացումը: «Ադամովի վառարան»-ը բազմաֆունկցիոնալ ուտիլիզացիոն վառարան է, որը պինդ կենցաղային թափոնների վերմշակման ժամանակ կարող է ջերմություն եւ էլեկտրականություն գեներացնել, իսկ «Ադամովի աշտարակ»-ը պինդ կենցաղային եւ օրգանական ծագում ունեցող թափոնների վերմշակման փոքր գործարան է: Նրա խոսքերով` «Ադամովի աշտարակ»-ը կարող է լավագույն լուծում հանդիսանալ ջերմոցային տնտեսությունների համար։ Գյուտարարի փոխանցմամբ` պինդ կենցաղային և օրգանական ծագում ունեցող թափոնների վերամշակման արդյունքում ջերմությունից բացի ստացվում է նաեւ հեղուկ վառելիք, մասնավորապես, նավթ։
Անդրադառնալով տեխնոլոիական նորություններից «Դետոնացիոն պիրոլիզ»-ին` Ա. Ադամովը տեղեկացրեց, որ նշյալ տեխնոլոգիան արագացված պիրոլիզի շատ էֆեկտիվ տարբերակ է եւ իր փոքր չափերի պարագայում արդյունավետությամբ բազմակի անգամ գերազանցում է գոյություն ունեցող պիրոլիզի մեծ գործարաններին։ Ըստ զեկուցողի` նոր սառեցնող տեխնոլոգիաները հնարավորություն են տալիս գործնականում առանց ծախսերի աշխարհի ցանկացած վայրում սառնություն ստանալ. «Տեխնոլոգիաները հեղափոխական են եւ լրացուցիչ գիտական ուսումնասիրությունների ու փորձարկումների կարիք ունեն»,- ասաց նա։ Ձեկուցմանը հետևեցին հարց ու պատասխաններ եւ բուռն քննարկում։ Ակումբի անդամները միահամուռ որոշեցին առաջարկել Արմեն Ադամովի սարքավորումները եւ տեխնելոգիները մտցնել գիտությանը, նորարարական տեխնոլոգիաներին և հեռանկարային լուծումներին աջակցող «Նոյյան Տապան» հիմնադրամի 2016 թվականի աջակցման ծրագրի մեջ:

Армянский изобретатель представил новое революционное оборудование и технологии.
Армен Адамов, член Клуба изобретателей, член Клуба изобретателей, поддерживающий Фонд науки, инновационных технологий и перспективных решений, представил новое оборудование и технологии на очередном заседании Клуба изобретателей 13 февраля.
По словам изобретателя, в частности, это относится к технологии «Адамовская печь», «Адамовская башня», «Детонационный пиролиз» և Новые холодильные технологии. Представляя вышеупомянутые нововведения, А. Адамов подчеркнул, что в основном изучает горение, детонацию, взрывные процессы, замерзание.
Печь Адамова – это многофункциональная печь-утилизатор, которая может вырабатывать тепло и электричество при переработке твердых отходов, а Адамовская башня – это небольшой завод по переработке твердых и органических отходов. По его словам, «Адамова башня» может стать лучшим решением для тепличных хозяйств. По словам изобретателя, в результате переработки твердых бытовых отходов органического происхождения помимо тепла получается жидкое топливо, в частности, нефть.
Ссылаясь на «Детонационный пиролиз» из технологических технологий, А. По словам Адамова, эта технология является очень эффективным вариантом ускоренного пиролиза и по своим небольшим размерам во много раз эффективнее существующих крупных пиролизных установок. По словам спикера, новые холодильные технологии позволяют получить охлаждение практически в любой точке мира бесплатно. «Технологии революционны и требуют дополнительных научных исследований и испытаний», – сказал он. Вопросы и ответы, за которыми последовала бурная дискуссия. Члены клуба единогласно решили предложить оборудование и технологии Армена Адамова для включения в программу поддержки науки, инновационных технологий и перспективных решений Фонда «Ноян Тапан» на 2016 год.