Հայ երիտասարդ գյուտարարները կարող են աշխարհում մրցունակ նախագծեր և գյուտեր մշակել
«Հայաստանում երիտասարդ գյուտարարները մեծ ներուժ և շատ խելացի գաղափարներ ունեն, որոնք անհրաժեշտ է գնահատել և նպաստել դրանց զարգացմանը»,- համոզված են Հայաստանի երիտասարդ գյուտարարները:
Գյուտարար երեխաների օրվա կապակցությամբ հունվարի 18-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ընթացքում երիտասարդ գյուտարարներ Անի և Լևոն Ասատրյաններն ու Արշակ Խաչատրյանը սեփական օրինակով ցույց տվեցին, որ մեծ ցանկության և համապատասխան հնարավորությունների դեպքում կարող են մշակել աշխարհում մրցունակ նախագծեր և գյուտեր:
19-ամյա Անի Ասաատրյանի փոխանցմամբ` ինքը մի շարք ռոբոտների հեղինակ է, դրանցից նա առանձնացնում է հատկապես «Սահմանապահ Տուռել» ավտոմատ կամ հեռակառավարվող ոբոտը, որը նախատեսված է սահմաններում զինվորներին փոխարինելու համար:
Ըստ նրա` ինքը վերոնշյալ ռոբոտը 2014-ին ներկայացրել է «DigiCamp» (ԻՏՁՄ) ճամբար-մրցույթին, սակայն գաղափարի ոչ մասշտաբային լինելու պատճառով այն չի համապատասխանել մրցույթի չափորոշիչներին, ուստի որոշել է այն չիրականացնել. «Սա հնարավորություն էր, որպեսզի ներկայացնեինք մեր գաղափարները՝ հետագայում դրանք դարձնելով Start-up բիզնես: Իմ առաջարկած գաղափարն այնքան էլ բիզնեսային բնույթ չուներ»:
Ա. Ասատրյանի խոսքերով` նմանատիպ գյուտերն իրականություն դարձնելու համար անհրաժեշտ են մեծ չափով ֆինանսական միջոցներ և կատարելագործված գիտելիքներ, որոնք կարելի է ստանալ արտերկրում համապատասխան կրթություն ստանալով:
«Միակ հնարավորությունը, որը կարելի է Հայաստանում օգտագործել, դա մրցույթներով առաջ գնալն է, երբ մարդիկ տեսնում են փաստաթղթեր, հասկանում են, որ դա դու ես արել, վստահում են քեզ, իսկ ինքնուրույն գործելու դեպքում մեր շանսերը քչանում են»,- ասաց նա:
ՀԱՊՀ Կիբեռնիկայի ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանողուհին աշխատում է նաև «Այբ» դպրոցում որպես Ռոբոտիկայի լաբորատորիայի լաբարանտ և վարիչի օգնական։
2011-ից սկսած՝ Պոլիտեխնիկի վարժարանի խմբակին ներգրավված լինելով՝ մասնակցել է տարբեր մրցույթների և «DigitecExpo» ցուցահանդեսներին։ Ա. Ասատրյանը տեղեկացրեց, որ 2011-2013 թվականների ընթացքում տարբեր նշանակության ռոբոտներ է պատրաստել, որոնք ներկայացվել են «DigitecExpo»-ներին։ Դրանց մեջ է մտնում նաև տորթ կտրող ռոբոտը։
2013-2014 թվականների ընթացքում մասնակցել է ԻՏՁՄ-ի կազմակերպած «Ռոբոտներն Առօրյայում» գաղափարների մրցույթին թիմով, որի անդամ է նաև Լևոն Ասատրյանը, և գրավել են 3-րդ տեղը՝ ներկայացնելով Ապակի մաքրող ռոբոտ։ 2014թ․մասնակցել է «EcoRobot» (ԻՏՁՄ) մրցույթին և գրավել 2-րդ տեղը։ 2015թ․ մասնակցել է MIT համալսարանի և «Fab Foundation»-ի կողմից աշխարհով տարածված «FabLab»-երի Դիլիջանի կենտրոնական դպրոցի և Երևանի «Այբ» դպրոցի մեջ այդ լաբերի պատրաստման աշխատանքներին։
Ա. Ասատրյանի եղբայր` Լևոն Ասատրյանի տեղեկացմամբ` իրենց թիմը ներկայումս աշխատում է «Ճպըզզզ» անունով ավտոմատ կառավարվող լցնովի պաղպաղակի ռոբոտի իրագործման վրա:
Նրա փոխանցմամբ` նշյալ ռոբոտը բացառում է մարդկային գործոնը, այսինքն` այդ ռոբոտի կիրառումը թույլ կտա առանց աշխատողների երեխաներին պաղպաղակ մատուցել:
««Ճպըզզզ» ռոբոտի ստեղծման հիմնական նպատակը բիզնես ուղղությունն էր, քանի որ այդ տեսանկյունից սա շահավետ է այն առումով, որ շատ քիչ ֆինանսական միջոցներ է պահանջում աշխատելու համար՝ միայն հոսանքի աղբյուր, իսկ մարտկոցները կարող են թարմացվել 4-5 ամիսը մեկ»,- ասաց Ա. Ասատրյանը` հավելելով, որ ռոբոտը ներկայումս լայն կիրառություն չունի այն պարզ պատճառով, որ ռոբոտը չի գովազդվել:
Վերջինիս պնդմամբ` Հայաստանում ներկայումս ավելի հեշտ է դպրոցահասակ երեխաներին գյուտեր մշակել և իրագործել, քանի որ դպրոցահասակներին ավելի շատ են օգնում, մինչդեռ ուսանողներին օգնելու համար նրանցից բիզնես պլան են պահանջում, այնպիսի թղթեր, որոնք հեշտ չէ ձեռք բերել, ինչպես նաև արդեն իսկ կատարված աշխատանքներ:
Մեկ այլ երիտասարդ գյուտարար Արշակ Խաչատրյանի խոսքերով` ներկայումս աջակցում է Google ընկերության կողմից ստեղծված Polymer նախագծին և “Getting Started with Polymer” խորագրով գիրք է գրում, աշխատում է իր կողմից ստեղծված ` “POP: website builder” պրոդուկտի վրա, այն 360 (VR) կայք պատրաստելու գործիք է: Մինչ այդ նա աշխատել է հայկական ` X-Tech, BetConstruct, 360Stories ընկերությունների հետ:
Ա. Խաչատրյանի տեղեկացմամբ` 2015 թվականին մասնակցել է Kolba Lab -ի կողմից կազմակերպած մրցույթին և AMP պրոյեկտը ներկայացնելով հաղթել:

Армянские молодые изобретатели могут разрабатывать конкурентоспособные проекты и изобретения в мире
«Молодые изобретатели в Армении имеют большой потенциал, очень умные идеи, которые необходимо оценивать и продвигать», – убеждены молодые изобретатели Армении.
На пресс-конференции, посвященной Дню детей изобретателей 18 января, юные изобретатели Ани Աս Леон Асатрян и Аршак Хачатрян на собственном примере показали, что с большим желанием и соответствующими возможностями могут разрабатывать конкурентоспособные в мире проекты и изобретения.
По словам 19-летней Ани Асатрян, она является автором ряда роботов, из которых она выделяет автоматический или дистанционно управляемый робот «Пограничный тур», который предназначен для замены солдат на границе.
По его словам, он представил вышеупомянутого робота в лагере-конкурсе «DigiCamp» (UITE) в 2014 году, но из-за небольшого масштаба идеи он не соответствовал критериям конкурса, поэтому он решил не реализовывать его. . «Это была возможность представить наши идеи, позже превратив их в новый бизнес. Идея, которую я придумал, была не совсем деловой ».
А. По словам Асатряна, для того, чтобы подобные изобретения стали реальностью, необходимы большие финансовые средства – более совершенные знания, которые можно получить, получив соответствующее образование за рубежом.
«Единственная возможность, которую можно использовать в Армении, – это продвинуться через соревнования, когда люди видят документы, понимают, что это сделали вы, доверяют вам, и если мы будем действовать независимо, наши шансы уменьшатся», – сказал он.
Студент 2 курса факультета кибернетики НАУА также работает в школе «Айб» помощником заведующего лабораторией робототехники.
С 2011 года в группе Политехнического колледжа участвовал в различных конкурсах և выставках «DigitecExpo». А. Асатрян сообщил, что в течение 2011-2013 годов он делал роботов разного назначения, которые были представлены на «DigitecExpo». В их число входит робот для резки торта.
В течение 2013-2014 гг. Он участвовал в конкурсе идей «Роботы в повседневной жизни», организованном UITE, с командой, членом которой является Леон Асатрян, и занял 3-е место, представив робота для мытья стекол. В 2014 году участвовал в конкурсе «ЭкоРобот» (UITE) и занял 2 место. 2015 г. Он участвовал в подготовке этих лабораторий в Дилижанской Центральной школе FabLabs, распространяемой Fab “Fab Foundation” Университета Массачусетского технологического института, и в школе “Айб” в Ереване.
А. По словам брата Асатряна Леона Асатряна, их команда в настоящее время работает над автоматическим роботом-мороженым под названием Tspzzz.
По его словам, робот исключает человеческий фактор, то есть использование этого робота позволит детям подавать мороженое без сотрудников.
«Основной целью создания робота Tspzzz было бизнес-направление, так как с этой точки зрения он выгоден в том смысле, что для работы требуется очень мало денег, только источник питания, а батареи можно обновлять каждые 4-5 месяцев “, – сказал он. Асатрян добавил, что робот пока не получил широкого распространения по той простой причине, что он не рекламировался.
Согласно последнему, детям школьного возраста стало легче разрабатывать и внедрять изобретения в Армении, поскольку они больше помогают школьникам, в то время как от них требуется предоставить бизнес-план для помощи студентам, документы, которые не так легко получить, как работа уже сделана.
По словам другого молодого изобретателя Аршака Хачатряна, в настоящее время он поддерживает проект «Полимер», созданный Google գրում Написав книгу под названием «Начало работы с полимером», работая над продуктом «POP: конструктор веб-сайтов», веб-сайт 360 (VR) является инструмент для изготовления. До этого работал с армянскими компаниями X-Tech, BetConstruct, 360Stories.
А. По словам Хачатряна, в 2015 году он участвовал в конкурсе, организованном Kolba Lab, и выиграл проект AMP.