Հայ գյուտարարի արևային մշակմամբ հայկական սուջուխի արտադրությունը հնարավոր է կազմակերպվի ԱՄՆ-ում
Էներգախնայողության և արևային էներգիայի կիրառման խնդիրներին նվիրված կիևյան վերջին միջազգային սիմպոզիումի ընթացքում Հայաստանի կողմից ներկայացված արևային էներգախտացուցիչներն արաժանացել են մեծ ուշադրության, իսկ դեկտեմբերին Ֆրանսիայում կայանալիք գիտաժողովի ընթացքում քննարկվելու է «Հելիոֆիկացիայի» գաղափարը:
Ինչպես նոյեմբերի 26-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեց Հելիոֆիկացիայի ծրագրի հեղինակ, տեխնիկական գծով գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վահան Համազասպյանը, ինքը որպես ծրագրի հեղինակ դեմ է, որպեսզի Հայաստանում մշակված արևային տեխնոլոգիաները դուրս գան դրա ահմաններից:
Ըստ նրա` Հելիոֆիկացիայի ծրագիրը ստեղծվել է առաջին հերթին Հայաստանի համար և հանուն Հայաստանի, սակայն այն Հայաստանում կյանքի չի կոչվում, ուստի իրենք ստիպված են դիմել այլ երկրների:
«ՀՀ Էներգետիկայի նախարարությունն իր բոլոր ղեկավարներով ամեն կերպ խոչընդոտում է ծրագրի իրականացմանը»,- ասաց Վ. Համազասպյանը` պետական պաշտոնյանների նման անտարբերությունը որակելով որպես պետական դավաճանություն:
Նրա խոսքերով` ներկայիս աշխարհաքաղաքական գործընթացների պայմաններում Հայաստանի միակ հեռանկարն արևային տեխնոլոգիաների լայնամասշտաբ կիրառությունն է, որն ունի տնտեսական և քաղաքական մեծ նշանակություն:
Վ. Համազասպյանի փոխանցմամբ` ներկայումս մեծ հնարավորություն կա արևային տեխնոլոգիաներով մշակված արևային քաղցրավենիքների արտադրություն կազմակերպել ԱՄՆ-ում, քանի որ Միշել Օբան հանձնարարել է ուսումնասիրել աշխարհում գոյություն ունեցող էկոլոգիապես մաքուր սննդի արտադրության տեխնոլոգիաները:
Հելիոֆիկացիայի ծրագրի հեղինակի պնդմամբ` Հայաստանի տնտեսության զարգացումը կարող է ապահովվել արևային գերժամանակակից տեխնոլոգիաներով. «Երբ մենք մեր տեխնոլոգիաները տալիս ենք այլ երկրների, կորցնում ենք հեղինակային առավելությունները, ինչը վնաս է մեր արդյունաբերությանը, սակայն ՀՀ իշխանությունների դիրքորոշումը ստիպում է, որ դիմենք այլ երկրների»,- ասաց նա:
Կիևյան վերջին միջազգային սիմպոզիումին մասնակցած տեխնիկական գիտությունների թեկնածու Գրիգոր Մնացականյանի տեղեկացմամբ` դեկտեմբերին Ֆրանսիայում կայանալիք գիտական համաժողովի ընթացքում խնդիր է դրված Արևելյան գործընկերության ադամ երկրներում գոնե մեկ գյուղ ամբողջությամբ հելիոֆիկացնել գոյություն ունեցող արևային տեխնիկաներով և դրական արդյունքների դեպքում անցնել մասայական արտադրության:

Производство армянского суджука кровью армянского изобретателя может быть организовано в США
Во время последнего международного симпозиума по эффективности использования солнечной энергии солнечные выключатели, представленные Арменией, привлекли большое внимание, а идея «гелиофикации» будет обсуждаться на конференции во Франции в декабре.
Как заявил 26 ноября журналистам автор программы Heliofication, доктор технических наук, профессор Ваан Амазаспян, он как автор программы против развития солнечных технологий в Армении.
По его словам, программа Heliofication была создана в первую очередь для Армении ради Армении, но в Армении она не реализуется, поэтому приходится обращаться в другие страны.
«Минэнерго РА со всеми его руководителями всячески препятствует реализации программы», – сказал В. Амазаспян назвал безразличие государственных чиновников государственным предательством.
По его словам, в нынешних геополитических процессах единственной перспективой Армении является масштабное использование солнечных технологий, что имеет большое экономическое и политическое значение.
В. По словам Амаазаспяна, в настоящее время есть прекрасная возможность организовать производство сладостей на солнечных батареях в США, поскольку Мишель Обан поручила изучить технологии производства экологически чистых продуктов питания в мире.
По мнению автора программы гелиофикации, развитие экономики Армении может быть обеспечено за счет новейших солнечных технологий. «Когда мы отдаем свои технологии другим странам, мы теряем авторские преимущества, что пагубно для нашей отрасли, но позиция властей Армении заставляет нас обращаться к другим странам», – сказал он.