Արևային գործարանների նոր ծրագիրը կարող է ընդմիշտ փակել ռուսական շուկան թուրքական գյուղմթերքի համար. գյուտարար
Ռուս-թուրքական վատ հարաբերությունների պատճառով Թուրքիան Ռուսաստանում կորցրել է չրեղենի շուկան, ուստի հայ գյուտարարները փորձում են օգտվել ստեղծված պատմական պահից, ակտիվորեն համագործակցել Իրանի հետ` համատեղ ստեղծելով արևային գործարաններ: Ինչպես հունվարի 30-ին Գիտությանը, նորարա
րական տեխնոլոգիաների զարգացմանը և հեռանկարային լուծումերին աջակցող «Նոյյան Տապան» Հիմնադրամի կազմակերպած «Գյուտարարների ակումբի» հերթական քննարկման ժամանակ նշեց Հելիոֆիկացիայի ծրագրի հեղինակ, տեխնիկական գիտությունների թեկնածու Վահան Համազասպյանը, արևային գործարաններում վերամշակված չրերն ու քաղցրավենիքը մեկ-երկու տարում կարող են գրավել ոչ միայն ռուսական, այլև եվրոպական շուկան:
Ըստ նրա` արևային գործարանները կարելի է ստեղծել Հայաստանի և Արցախի գյուղերում, ինչպես նաև Իրանում, իսկ դրանցում վերամշակված գյուղմթերքն ունենալու է բարձր որակ և ցածր ինքնարժեք: «Ռուսական շուկան հնարավոր է մեկ-երկու տարով փակ մնա Թուրքիայի համար, այս ընթացքում մենք պետք է հասցնենք ոչ միայն արևային տեխնոլոգիաներով վերամշակված գյուղմթերք արտահանել, այլև գյուղմթերքներ արտադրող գործարաններ»,- ասաց Վ. Համազասպյանը` հավելելով, որ բոլոր հնարավորությունները կան ռուսական շուկան թուրքական մթերքների համար ընդմիշտ փակելու համար: Վերջինիս խեսքերով` հայ-իրանական սպասվելիք համագործակցության շրջանակներում նախատեսված արևային գործարանների կառուցումը հնարավորություն կտա գյուղերի բնակիչներին տեղում իրացնել սեփական գյուղմթերքը:
Ներկայացնելով արևային գործարանների նախագիծը` մասնագետը նշեց, որ կախված գյուղերի մեծությունից յուրաքանչյուր արևային գործարանի արժեքը կարող է տատանվել 500 հազարից մինչև 1մլն դոլարի սահամաններում, փոխարենը դրանցում արտադրված մթերքներն ամբողջ աշխարհում համարվում են էկոլոգիապես մաքուր և ունեն մեծ պահանջարկ, ինչն ինքնաբերաբար բարձրացնում է դրանց ստատուսը միջազգային շուկայում: Վ. Համազասպյանի փոխանցմամբ` արևային պանելներով և էլեմենտներով հագեցած գործարաններում կարելի է արտադրել չրերի տարբեր տեսակներ, արևային քաղցրավենիքներ, տոմատի մածուկ, սմբուկի խորոված, ծիրանի ջեմ և այլն:Անդրադառնալով Հայաստանի պետական կառույցների հետ ներկայացված ծրագրերի շուրջ համագործակցությանը` Վ. Համազասպյանը ցավով փաստեց. «Կառավարության գործողությունները մեզ` գյուտարարներիս համար հասկանալի չեն. Մարդիկ խոսում են հայ-իրանական համագործակցության եւ ներդրումների մասին, սակայն այդ շրջանակներում բազմիցս իմ կողմից ներկայացված ծրագրերը մնացել են անարձագանք»:

Новая программа рисовых заводов может навсегда закрыть российский рынок турецкой сельхозпродукции. Изобретатель
Из-за плохих российско-турецких отношений Турция потеряла рынок сушеных фруктов в России, поэтому армянские изобретатели пытаются воспользоваться этим историческим моментом, активно сотрудничая с Ираном, создавая совместные фабрики.
По его словам, солнечные фабрики могут быть созданы в селах Армении и Арцаха, а также в Иране, и переработанная в них сельскохозяйственная продукция будет иметь высокое качество и низкую стоимость. «Российский рынок может оставаться закрытым для Турции в течение года или двух. За этот период мы должны успеть экспортировать не только сельскохозяйственную продукцию, обработанную с помощью солнечных технологий, но и заводы, производящие сельскохозяйственную продукцию», – сказал он. Амаазаспян добавил, что есть все возможности навсегда закрыть российский рынок для турецкой продукции. По его словам, строительство солнечных заводов в рамках предстоящего армяно-иранского сотрудничества позволит сельчанам продавать свою сельскохозяйственную продукцию на месте.
Представляя проект солнечных фабрик, специалист отметил, что в зависимости от размера поселков стоимость каждой солнечной фабрики может колебаться от 500 000 до 1 миллиона долларов. В. По словам Амазаспяна, на заводах, оборудованных солнечными батареями и элементами, можно производить различные виды сухофруктов, кровяные конфеты, томатную пасту, баклажаны на гриле, абрикосовый джем и т. Д. – с болью заявил Амазаспян. «Мы, изобретатели, не понимаем действий правительства. «Люди говорят об армяно-иранском сотрудничестве и инвестициях, но программы, которые я представлял много раз, оставались без ответа».